قوانين متعارض ،بي نظمي و عملكرد جزيره اي دستگاه ها خار چشم صنعت و نوآوري

شيراز-ايرنا- رئيس پارك علم و فناوري فارس گفت: نبود نظم و عملكرد جزيره اي اغلب دستگاه ها در كنار قوانين متعارض موجب مي شود ايده و خلاقيت به مرحله تجاري سازي و سوددهي نرسد.

فريد مُر جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: قوانين هركدام از دستگاه ها مختص به خودشان است و جزيره اي عمل مي كنند،سيستم اطلاع رساني يكپارچه اي در كشور وجود ندارد، بين قوانين مربوط به حوزه صنعت و تجارت تعارض وجود دارد كه با اين همه مشكلات ساختاري اغلب نخبگان ترجيح مي دهند ايده و خلاقيت خود را در محيطي خارج از كشور بروز دهند.
رئيس پارك علم و فناوري فارس بيان كرد: ما حلقه اتصال دانايي به دانش هستيم و تلاش شده در اين مكان ايده محور عمل شود و هر ايده اي كه قابليت تبديل به ثروت داشته باشد فارغ از تحصيلات، سن و سابقه مي تواند به پارك وارد شود.
وي ادامه داد: از شركت هاي مستقر در پارك علم و فناوري فارس حمايت هاي تسهيلاتي ،حقوقي، در اختيار گذاشتن فضا و آزمايشگاه، برگزاري دوره هاي آموزشي و... صورت مي پذيرد.
مر اضافه كرد: متاسفانه خدمات در كشور ما گران تمام مي شود و اين وضعيت به اين دليل است كه سطح تكنولوژي ما پايين است و كشورهاي ديگر ارزان تر و سريع تر توليد مي كنند و همچنين توليدات خود را سريع ارتقا مي دهند چون نظم در آنها نهادينه شده است اما كشور ما در اين خصوص ضعيف است و لازمه جبران اين وضعيت تعامل و هماهنگي بين دستگاه هايي است كه تاكنون جزيره اي عمل كرده اند.
اين مسئول ظاهر پژوهش در كشور ما را خوب توصيف و عنوان كرد: سالانه در كشور ما جشنواره هاي زيادي به همراه جوايز متعدد در زمينه پژوهش برگزار مي شود اما چيزي كه اهميت دارد اين است كه چه تعداد شركت دانش بنيان كارآفرين و مركز تحقيق و توسعه قوي درآينده از دل اين پژوهش ها بيرون آيد؟
وي افزود: در دنيا عمر فناوري به حدود چهار تا شش ماه كاهش پيدا كرده است اما در كشور ما برخي توليدات در 50 سال اخير تفاوت چنداني نكرده اند.
وي شركت هاي فعلي در پارك علم و فناوري فارس را 241 شركت فناور عنوان كرد و گفت: ظرفيت فعلي پارك تا 300 شركت است البته بزودي با افزايش فضا اين ظرفيت افزايش خواهد يافت.
رئيس پارك علم و فناوري فارس گفت: سال گذشته بيش از 40 درصد بودجه پارك صرف حمايت از شركت ها شد كه پيش بيني مي شود به دليل تنگناهاي اعتباري،امسال اين حمايت ها كاهش يابد.
وي عنوان كرد: خروجي هاي ما بايد ورودشان به شهرك هاي صنعتي استان باشد اما متاسفانه اين اتفاق نمي افتد و دليل اين وضعيت اين است كه شهرك هاي صنعتي در اين استان با روال سنتي پيش مي روند.
مر وضعيت سرمايه گذاري روي ايده و نوآوري را در فارس و كشور خوب ندانست و بيان كرد: لازم است بورس فناوري در كشور ايجاد شود و همچنين فرهنگ سازي در حوزه سرمايه گذاري صورت گيرد ،پايه سرمايه گذاري در جامعه ما سنتي و حول طلا ،ارز،مسكن و واسطه گري است و لازم است شرايطي ايجاد شود كه سرمايه گذاران ترغيب شوند در زمينه فناوري نو و خلاقيت سرمايه گذاري كنند.
برنامه هاي ويژه هفته پژوهش و فناوري در استان فارس از چهارم تا دهم آذرماه و در كشور از 22 تا 27 آذر 96 برگزار مي شود.
هم اينك 241 شركت فناور در پارك علم و فناوري فارس مستقر هستند كه 32 شركت از اين تعداد به صورت دانش بنيان فعاليت دارند.
مصاحبه:محمدامين افشارپور ** انتشاردهنده: غلامرضا مالك زاده
9873 / 1873