انتخابات شوراهاي شهرداري و استانداري الجزاير برگزار شد

الجزيره-ايرنا- زمان راي گيري براي انتخابات شوراهاي شهرداري و استانداري الجزاير پس از يك ساعت تمديد ، ساعت 20 به وقت محلي(ساعت 22:30 به وقت تهران) پنجشنبه شب به پايان رسيد.

به گزارش ايرنا، «نورالدين بدوي » وزير كشور الجزاير، امروز اعلام كرد از مجموع 48 استان الجزاير، در 45 استان ، زمان انتخابات به مدت يك ساعت تمديد شد تا شهروندان بتوانند آراء خود را در صندوق هاي راي بريزند.
بنا بر اعلام مقام هاي الجزايري، درصد مشاركت مردم در اين انتخابات تا ساعت 17 به وقت محلي ، 33.26درصد واجدان شرايط براي شوراهاي استانداري و 34.46درصد واجدان شرايط براي انتخابات شوراهاي شهرداري بوده است.
خبرگزاري رسمي الجزاير اعلام كرد شمارش آراء در سه استان 'ايليزي»،«خنشله » و «ميله» كه در آن زمان انتخابات تمديد نشده بود، آغاز شده است.
انتخابات شوراي شهرداري ها و همچنين استانداري ها در كشورهاي شمال آفريقا و از جمله الجزاير ، اهميت زيادي دارد.در خصوص بلديه ها (شهرداري ها) بايد گفت كه وظايف شهرداري ها در الجزاير منحصر به مسائل ساخت و ساز و عمراني و همچنين نظافت شهر نمي شود بلكه اين بلديه ها هستند كه تقريبا همه گونه خدمات دولتي را از قبيل صدور گذرنامه، شناسنامه،گواهينامه رانندگي ، كارهاي نقل و انتقال خودرو و غيره را به مردم ارائه مي دهند و اين مردم هستند كه در اين انتخابات رئيس بلديه محل سكونت خود را انتخاب مي كنند.
در مورد شوراهاي استانداري نيز بايد گفت اين شوراها علاوه بر نقش محلي و مشورتي كه در منطقه خود ايفا مي كنند،در انتخاب نمايندگان مجلس سنا نيز نقش دارند و دوم سوم نمايندگان مجلس سنا را اين ها انتخاب مي كنند.
بر اساس اعلام مقام هاي الجزاير ، راي دهندگان، نمايندگان خود را در يك هزار و 541 بلديه (شهرداري ) و 48 شوراي استانداري و از ميان 165هزار نامزد انتخاب مي كنند. در اين انتخابات، 50 حزب سياسي ليست هايي ارائه كرده اند ، چهار ائتلاف تشكيل شده است و شمار زيادي از نامزدها نيز به صورت مستقل شركت كرده اند و مقام هاي الجزايري 55 هزار و 866 شعبه راي گيري آماده كرده بودند كه سه هزار و 111مورد آن در سال جاري ايجاد شده بود.
خاورم **2041*شبس*1613**خبرنگار: سيد شاهپور حسيني*انتشار دهنده: عبدالله غفاري

سرخط اخبار جهان