۲ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۴۴
کد خبر: 82740224
۰ نفر
كتابگردی؛ دریچه ای به سوی مطالعه

تهران- ایرنا- چهارمین دوره كتابگردی با هدف حضور جوانان، اهالی فرهنگ و رسانه، مسئولان در كتابفروشی ها و خرید كتاب برگزار و دریچه ای به سوی خرید كتاب و مطالعه گشوده است.

به گزارش ایرنا، چهارمین دوره كتابگردی با فراخوان احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران روز پنجشنبه(دوم آذرماه) در كتابفروشی های سراسر كشور برگزار و با استقبال مردم، مسئولان رو به رو شد.
این برنامه در تهران، با حضور احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، مهرشاد كاظمی رئیس اداره ارشاد شهر تهران، محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و كتاب‌فروشان تهران، مجید غلامی جلیسه مدیرعامل خانه كتاب، نصرالله آبادیان شهرار منطقه 11 از انتشارات سعدی در خیابان ولیعصر(عج) آغاز شد.
احمد پلویی مسئول كتابفروشی سعدی در این بازدید گفت: این كتابفروشی از سال 51 فعالیت خود را آغاز كرده و كتاب های مهم ادبیات، رمان، تاریخی، درسی و ورزشی را عرضه می كند.
وی با اشاره به وجود كتاب های قدیمی و كمیاب در كتابفروشی سعدی افزود: ما برای جذب مخاطب و حضور آنان در كتابفروشی بعضی از كتاب ها را قیمت گذاری نكردیم اما در حال حاضر متاسفانه مكان این كتابفروشی به دلیل بورس لوازم ورزشی در میدان منیریه مناسب نیست و امیدواریم طی مذاكراتی با شهرداری منطقه 11، این كتابفروشی به مكان مناسبی انتقال یابد.
در ادامه كتابگردان با همراهی سمیه حاجوی شهردار منطقه 7 از موسسه جغرافیایی و كارتوگرافی سحاب دیدن كردند؛ این موسسه سابقه فعالیت 82 ساله دارد، این موسسه نخستین نقشه های مربوط به تهران را ترسیم و منتشر كرده و بیش از یكهزار كتاب، نقشه و كره در این موسسه نگهداری می شود.
مسجدجامعی با بیان اینكه موسسه سحاب فعالیت خود را از سال 1315 آغاز كرد، اظهار كرد: عباس سحاب بنیانگذار موسسه سحاب است، در این موسسه قدیمی ترین مجموعه نقشه های مربوط به خلیج فارس از دوران 300 قبل از میلاد گردآوری و در قالب كتاب منتشر شده است.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینكه قدیمی ترین نقشه ها و نشریات جغرافیایی دنیا در موسسه سحاب نگهداری می شود، پیشنهاد داد كه این مكان تبدیل به موزه شود.
محمدرضا سحاب مسئول فعلی موسسه جغرافیایی و كارتوگرافی سحاب نیز در این باره گفت: ما این مجموعه را به ملت ایران هدیه می كنیم، در دوره محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران وعده تبدیل موسسه سحاب به موزه داده شد اما این امر محقق نشد و شرط ما برای تبدیل موسسه سحاب به موزه این است كه این مكان تحت نظر هیات امنا اداره شود.
سحاب افزود: این مجموعه تنها كتابخانه نیست بلكه در آن نقشه های جغرافیایی، وسایل قدیمی كارتوگرافی و 12 ماشین تحریر كه قدمت آن به دوره پیش از هیتلر بازمی گردد، نگهداری می شود.
كتابگردان در ادامه با همراهی برزین ضرغامی مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و جمعی دیگر از مسئولان فرهنگی به انتشارات اقبال یكی از قدیمی ترین انتشارات رفتند، سعید اقبال مدیر انتشارات اقبال درباره قدمت این انتشارات گفت: كتاب فروشی اقبال از سال 1282 آغاز به كار كرد و سال 1285 مجله اقبال به عنوان یكی از نخستین مجله ها در تهران منتشر شد.
اقبال افزود: دهه 40 انتشارات اقبال، یك جلد قرآن هفت رنگ را به خط و تفسیر حاج عباس مصباح زاده منتشر كرد كه خبرش به دربار رسید و سپس دربار به چاپ قرآن مشابه با نام قرآن آریا مهر اقدام كرد.
مسجدجامعی درباره انتشارات اقبال گفت: با توجه به قدمت بیش از یكصد ساله انتشارات اقبال و فعالیت پنج نسل از خانواده اقبال در حوزه كتاب و نشر می توان این مجموعه را به همت شهرداری منطقه 7، میراث فرهنگی و خانه كتاب به موزه تبدیل كرد.
وی، یكی از افتخارات انتشارات اقبال را انتشار تقویم نجم الملك در سال های متمادی عنوان كرد و افزود: شروع تقویم، در ایران با نجم الملك است كه انتشارات اقبال این تقویم را منتشر كرده و امیدواریم بزرگداشتی برای نجم الملك برگزار كنیم.
كتابگردان در ادامه به فروشگاه مركزی شهر كتاب كه میزبان كودكان كار بود، رفتند، در این مجموعه محمدحسین مقیمی، سیدرضا صالحی امیری قائم مقام و معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، رجبعلی خسروآبادی مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، افشین حبیب زاده عضو شورای اسلامی شهر تهران، معصومه آباد عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران نیز به كتابگردان ملحق شدند.
مهدی فیروزان مدیرعامل موسسه شهر كتاب در این بازدید با اشاره به فعالیت های فروشگاه مركزی شهر كتاب اظهار كرد: در حال حاضر 65 نیرو در این مجموعه در 2 شیفت كاری مشغول فعالیت هستند و به مناسبت های مختلف به خصوص ماه مبارك رمضان برنامه های فرهنگی و هنری از جمله كتابخوانی، قصه خونی، شاهنامه خوانی و پرده خوانی اجرا می شود.
فیروزان افزود: امروز نیز میزبان جمعی از كودكان كار هستیم و پرده خوانی هفت خان رستم برای این كودكان اجرا می شود.
محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و كتاب‌فروشان تهران نیز در این بازدید گفت: به تازگی قیمت كاغذ ٢٠ درصد افزایش یافته و ارز مبادلاتی به كاغذ تعلق نمی گیرد، تعرفه ها افزایش یافته و ثبت سفارش هم به دلیل همین تغییرات طی روزهای اخیر متوقف شده است.
مسجدجامعی هم در این باره گفت: زمانی كه من در دولت حضور داشتم، وزارت بازرگانی طرحی را ارائه داد كه به جای كاغذ به ناشران یارانه ارائه كند، این طرح با استقبال ناشران مواجه شد اما با حضور در شورای اقتصاد به شدت با این موضوع مخالفت كردم چرا كه می دانستم دولت بودجه این كار را ندارد.
در ادامه، مسجدجامعی درجمع كودكان كار حضور یافت، در بین كودكان كار چند كودك كرمانشاهی، درباره زلزله اخیر و حل مشكلات آن پیشنهاداتی را ارائه كردند.
محمدحسین مقیمی استاندار تهران نیز در برنامه كتابگردی در فروشگاه مركزی شهر كتاب با اشاره به زلزله كرمانشاه اظهار كرد: متاسفانه این حادثه آسیب هایی را به شهرها و روستاهای این منطقه وارد كرده و از كل كشور نیز خدمات رسانی و امدادرسانی هایی انجام شد و در حال حاضر وضعیت بهتر از گذشته است و همچنین جمعی از مصدومان این مناطق زلزه زده در بیمارستان های تهران بستری بوده و مراحل درمان را طی می كنند.
وی با اشاره به برودت هوا، بارندگی و مشكلات ناشی از آن در این مناطق گفت: در حال حاضر اقداماتی برای اسكان موقت ساكنان مناطق زلزله زده انجام شده اما برای اسكان دائم اهالی منطقه باید چاره ای اندیشیده شود.
مقیمی با تاكید بر مقاوم ساختن ساختمان ها ابراز امیدواری كرد: زلزله كرمانشاه تجربه ای برای جامعه مهندسان باشد تا سازه های مقاوم بسازند.
حضور كتابگردان در انتشارات كویر با همراهی حسن رسولی عضو شورای اسلامی شهر تهران و دیدار با جواد مظفر مدیر این نشر از دیگر برنامه های كتابگردی بود.
كتابگردان سپس با همراهی اشرف بروجردی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران و فریدون عموزاده خلیلی مدیر مسئول هفته نامه چلچراغ، اسدالله امرایی نویسنده و مترجم، مجید فراهانی، ابراهیم امینی، سیدمحمود میرلوحی (اعضای شورای اسلامی شهر تهران)، سیدعلی مفاخریان شهردار منطقه 9 به خیابان انقلاب رفته و از انتشارات و كتابفروشی هایی از جمله دارالكتب اسلامیه، آگاه، افق، نیل، موسسه اطلاعات، به نشر، توس، فرهنگسرای سبز، ققنوس، دوست دانا، جیحون، چتر، خوارزمی، نشر سیب سرخ، شمعدونی (انجمن فرهنگی هنری زنان ناشر)، امیركبیر، طهوری، بنیاد حكمت اسلامی صدرا، پیشگام، بیدگل، مروارید دیدن كرده و در جریان مشكلات ناشران و كتابفروشان قرار گرفتند.
كتابگردان در خیابان انقلاب با خانم مسنی برخورد كردند كه در حاشیه خیابان مشغول فروش كتاب بود كه پس از گفت و گوبا این خانم، مدیرعامل خانه كتاب تمامی كتاب های او را خریداری كرد.
حضور كتابگردان در شركت سهامی انتشار با همراهی محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، مصطفی معین وزیر علوم دولت اصلاحات، پیمان محسنی شهردار منطقه ١٢ و دیدار و گفت و گو با مدیر عامل شركت سهامی انتشار از دیگر بخش های چهارمین دوره كتابگردی بود.
از سه سال گذشته به ابتكار احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران آخرین پنجشنبه هفته كتاب روز كتابگردی نام گرفته اما امسال به علت همزمانی آخرین پنجشنبه هفته كتاب با ایام سوگواری، كتابگردی به هفته بعد (پنجشنبه دوم آذر) موكول شد.
خبرنگاران: معصومه آقاامینی - معصومه جوان معبودی**انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7244/7245//1348