90 درصد شكایات منتهی به محكومیت در حوزه راینولوژی مربوط به افراد فاقد صلاحیت است

تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی نظام پزشكی كشور با انتقاد از ورود افراد غیرمتخصص در حوزه های مختلف پزشكی، گفت: 90 درصد شكایات منتهی به محكومیت در حوزه راینولوژی مربوط به افراد فاقد صلاحیت و غیرمتخصص است كه به صورت غیرقانونی به این حوزه ورود یافته اند.

دكتر محمدرضا ظفرقندی روز چهارشنبه در حاشیه ششمین كنگره بین المللی انجمن راینولوژی ایران در جمع خبرنگاران اظهار كرد: یكی از مشكلاتی كه امروزه با آن مواجه هستیم، ورود افراد غیرمتخصص در رشته های مختلف پزشكی است كه با عناوین غلط كه گاهی نمایی از نماهای مذهبی نیز به آن داده می شود، رفتارهای غیرمجاز و غیرصحیح در حوزه پزشكی انجام می دهند كه در نتیجه آن درمان های بیماران را در بسیاری از موارد به تاخیر انداخته و یا به مسیر غلطی هدایت می كند كه منجر به وخامت بیماری و گاهی ایجاد آسیب های غیرقابل جبران می شود.
وی خاطرنشان كرد: در حوزه جراحی های زیبایی، یكی از شكایاتی كه در سازمان نظام پزشكی به مقدار قابل توجهی ارایه می شود، مربوط به جراحی بینی است كه حدود 40 درصد از شكایات این حوزه را شامل می شود.
رئیس شورای عالی نظام پزشكی كشور افزود: از این 40 درصد به مقدار قابل توجهی مربوط به افرادی است كه به این رشته ارتباط نداشته، صلاحیت ورود به این رشته را ندارند و یا در كریكولوم رشته تحصیلی آنها انجام این اقدامات نبوده است.
ظفرقندی یادآور شد: 90 درصد از این 40 درصد كه صلاحیت نداشتند، در سازمان نظام پزشكی محكوم می شوند.
وی گفت: امیدواریم در نظام پزشكی جهت گیری ایجاد كنیم تا افرادی كه دارای صلاحیت هستند بر اساس كریكولوم رشته تحصیلی خود كه مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی است این اعمال را انجام دهند؛ این مساله هم سبب كاهش شكایات شده و هم باعث می شود مردم با اعتماد بیشتری به درمان خود بپردازند.

** پیشرفت های علم راینولوژی
عضو انجمن عروق و مدیرگروه جراحی دانشگاه تهران با تاكید بر پیشرفت های علم راینولوژی در ایران و جهان گفت: امروزه در جامعه ما مباحث راینولوژی به عنوان مباحث زیبایی مطرح می شوند اما واقعیت این است كه اعمال جراحی این حوزه در سال های اخیر پیشرفته های زیاد و قابل توجهی داشته است؛ در زمینه جراحی های بینی برای رفع اختلالات خواب كه با عارضه خطرناك قطع تنفس در خواب یا آپنه همراه است، در زمینه تومورهای قاعده جمجمه كه امروزه از طریق آندوسكوپی و از طریق بینی بدون ایجاد شكاف روی صورت قابل انجام بوده و یا بسیاری از جراحی هایی كه برای درمان سینوس ها انجام می شود.

** تعرفه ها
رئیس شورای عالی نظام پزشكی كشور گفت: یكی از بحث های اصلی امروز جامعه پزشكی بحث تعرفه های خدمات پزشكی است؛ از این رو در سازمان نظام پزشكی نیز استراتژی تعریف شده است كه مورد استقبال تمام گروه ها و انجمن های پزشكی قرار گرفته و آن این است كه كتاب ارزش نسبی خدمات پزشكی بدون تغییر و بدون دستكاری مورد اجرای وزارت بهداشت، وزارت تعاون و شورای عالی بیمه قرار گیرد.
ظفرقندی افزود: در جلسه دیروز شورای عالی بیمه هم كه اخیرا به وزارت بهداشت منتقل شده، تصویب شده است كه بحث ترجمه و پیگیری كتاب ارزش های نسبی به سازمان نظام پزشكی محول شود و این مساله را سازمان پذیرفته است كه ترجمه دقیقی با كمك انجمن های پزشكی انجام دهد و این متن برای اعمال تعرفه های خدمات پزشكی به عنوان مبنا قرار گیرد.
ششمین كنگره بین المللی انجمن راینولوژی ایران از امروز تا سوم آذرماه در مركز همایش های رازی درحال برگزاری است.
علمی **1834
خبرنگار: ناهید شفیعی*انتشار: محتشمی پور