مجوز جدیدی برای ایجاد واحد تولید كاشی صادر نمی شود

یزد - ایرنا - مدیركل دفتر صنایع معدنی غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت تولید كاشی و سرامیك در كشور تكمیل شد و نیازی به تولید جدید نیست به همین دلیل مجوزی برای ایجاد واحد تولید كاشی صادر نمی شود.

كد خبر :6267310 زمان انتشار:1396/8/30 23:45
سیف الله امیری روز سه شنبه در همایش مدیران تولید و فنی كارخانجات تولید كاشی و سرامیك ایران در دانشگاه یزد افزود: ظرفیت تولید كاشی و سرامیك از 28 میلیون مترمكعب در دهه های گذشته به 550 میلیون مترمربع در سال رسید و به زودی ظرفیت تولید آن به بیش از یك میلیون مترمربع خواهد رسید.
وی با بیان اینكه ایران از نظر تولید واقعی رتبه چهارم و از نظر ظرفیت اسمی نصب شده، رتبه ششم جهان در تولید كاشی و سرامیك را داراست، افزود: هم اكنون در دنیا 12 میلیارد مترمربع كاشی تولید می شود كه 70 درصد آن مربوط به كشورهای آسیایی است.
مدیركل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: هم اكنون چین 5.5 میلیارد مترمربع و هند یك میلیارد مترمتربع كاشی و سرامیك دنیا را تولید می كند و در كنار آنها تركیه قرار دارد كه هر سه كشور ، رقبای جدی ایران محسوب می شوند.
امیری خاطرنشان كرد: عراق عمده ترین مقصد صادرات كاشی ایران است ولی با این وجود سالانه سه میلیون مترمربع واردات نیز داریم كه مقدار ناچیزی در برابر تولید 300 میلیون مترمكعبی در سال 95 است.
وی در حاشیه این همایش و در جمع خبرنگاران نیز با تأكید بر لزوم تشكیل كنسریوم صادرات كاشی و سرامیك در كشور، تدوین سند صادرات تولید كاشی و سرامیك را از اهداف وزارتخانه برشمرد.
وی افزود: پیگیری برای تامین مالی واحدهای دارای مشكلات مالی، بررسی مشكلات مالیاتی، رفع مشكلات نبود كنسرسیوم‌های تامین مواد اولیه و صادرات محصولات از دیگر مواردی است كه وزارتخانه پیگیری می كند.
این مسئول یادآور شد: نبود كنسرسیوم‌های صادراتی و نیز نبود یا كمبود رایزن اقتصادی در سفارتخانه های ایران در كشورهای مقصد صادرات سبب شده تا اغلب صنایع از جمله صنعت كاشی و سرامیك هم در بحث واردات مواد اولیه و هم در امر صادرات با مشكلاتی مواجه شود.
مدیركل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد: تشكیل این كنسرسیوم می تواند علاوه بر تسهیل در صادرات زمینه جلوگیری از صادرات كالاها و محصولات بی كیفیت خارجی و نیز توجه ویژه به محصولات با كیفیت را فراهم كند.
امیری با بیان اینكه هم اكنون 50 درصد كاشی و سرامیك تولید در كشور استفاده و بقیه به سایر كشورها صادر می شود،گفت: افزایش تعرفه های گمركی نیز در واقع برای حمایت از تولیدات داخلی است ضمن آنكه امكان واگذاری معادن خاك صنعتی به تولیدكنندگان كاشی و سرامیك وجود دارد .
1968/ 2047 خبرنگار : محمودرضا رحمانی ** انتشار:عباسقلی اشكورجیری