اجرای كامل و دقیق برجام، آزمون مهمی برای سایر همكاری ها در عرصه بین المللی است/بعد از پایان داعش ، مبارزه با تروریسم در منطقه باید ادامه یابد

تهران-ایرنا- رییس جمهوری در تماس تلفنی همتای فرانسوی خود گفت: اجرای كامل و دقیق برجام آزمون مهمی برای سایر همكاری های مهم در عرصه بین المللی است و از سوی دیگر، اضافه كردن بخشی به برجام و یا حذف بخش هایی از آن ، موجب فروپاشی كامل این توافق خواهد شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در تماس تلفنی امروز-سه شنبه- 'امانوئل مكرون' با وی، با تشكر از ابراز همدردی دولت، ملت و رییس جمهور فرانسه با دولت و ملت ایران به خاطر زلزله اخیر در كرمانشاه ، تصریح كرد كه جمهوری اسلامی ایران آماده است روابط خود را با فرانسه در همه عرصه های مورد علاقه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی بر مبنای احترام متقابل و منافع مشترك ، توسعه دهد.
وی در ادامه با اشاره به موضوع برجام و با قدردانی از تلاش فرانسه و اتحادیه اروپا برای تحكیم این معاهده بین المللی، اظهارداشت: از دیدگاه ایران از یكسو اجرای كامل و دقیق برجام آزمون مهمی برای سایر همكاری های مهم در عرصه بین المللی است و از سوی دیگر، اضافه كردن بخشی به برجام و یا حذف بخش هایی از آن ، موجب فروپاشی كامل این توافق خواهد شد.
رییس جمهور همچنین درهم كوبیده شدن پایگاه های اصلی داعش به عنوان بزرگترین و خطرناك ترین گروهك تروریستی در منطقه و جهان را خبری مسرت آمیز برای همه كشورها دانست و اظهارداشت: هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران در منطقه ، مبارزه با تروریسم است و معتقدیم بعد از داعش باید با بقیه گروههای تروریستی نیز مبارزه شود.
روحانی با بیان اینكه ' حضور ما درعراق و سوریه به دعوت رسمی دولت های این كشورها و برای مبارزه با تروریسم بوده است' ، گفت: همانطور كه بارها تاكید كرده ایم ایران به دنبال سلطه و برتری در منطقه نیست. هدف ایران كمك به صلح و امنیت منطقه و جلوگیری از تجزیه كشورها است و از نظر ما در همه كشورهای منطقه، تصمیم گیر اصلی مردم منطقه هستند.
رییس جمهور ماجراجویی هایی را كه در منطقه توسط برخی شاهزادگان كم تجربه انجام می گیرد، به ضرر كل منطقه دانست و اظهارداشت: با ماجراجویی و تفرقه افكنی در این منطقه مخالفیم و معتقدیم فرانسه با حفظ استقلال رای و جایگاهی كه در منطقه دارد، می تواند با رویكردی واقع بینانه و بی طرفانه، نقش سازنده ای را ایفا كند.
روحانی با تاكید بر اینكه همه در منطقه باید مراقب باشند كه در میدان بازی اسرائیل وارد نشوند، اظهارداشت: حزب الله جزو ملت لبنان است و در این كشور فوق العاده محبوبیت دارد و سلاح آن نیز صرفا دفاعی و برای استفاده در مقابل حملات احتمالی به لبنان است.
وی افزود: اكنون همه ما باید تلاش كنیم كه گروههای لبنانی بتوانند در كنار هم با امنیت، دولتی داشته باشند كه موجب پیشرفت كشورشان باشد.
رییس جمهور همچنین به تحولات یمن اشاره كرد و اظهارداشت: ما امیدواریم محاصره و بمباران یمن قطع شود و زمینه برای یك مذاكره یمنی – یمنی و بازگرداندن امنیت كامل به این كشور فراهم شود.
رییس جمهور گشوده شدن مسیری برای رساندن دارو و مواد غذایی به مردم یمن را در شرایط كنونی ضروری خواند و افزود: اصلی ترین نگرانی ما باید وضع میلیونها یمنی باشد كه به خاطر نداشتن دارو و غذا در حال از بین رفتن هستند.

** مكرون: فرانسه به برجام پایبند است/ از روابط تجاری و بانكی با ایران حمایت می كنیم
رییس جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با تاكید مجدد بر ضرورت گسترش همكاری های تهران – پاریس در همه عرصه های مورد علاقه گفت كه همه كشورها باید برای حفظ برجام تلاش كنند و فرانسه كاملا به این توافق پایبند است.
'امانوئل مكرون' پایبندی به برجام را باعث تقویت اعتماد سازی دانست و گفت: دولت فرانسه همه تلاش خود را بكار گرفته تا بانكها و تجار بتوانند روابط خود را با ایران تقویت كنند.
وی همچنین تداوم گفت وگوهای سازنده میان كشورها بویژه در منطقه را برای تقویت ثبات و امنیت آن از سیاستهای پاریس برشمرد و گفت: ما در یك موضع میانجیگرانه دنبال كاستن از فعالیتهای خصمانه در منطقه و تقویت ثبات هستیم.
مكرون همچنین ابراز امیدواری كرد كه هر چه سریعتر درگیریها در یمن و سوریه پایان یابد و امنیت به این كشورها بازگردد.
رییس جمهور فرانسه از دكتر روحانی دعوت كرد كه برای شركت در نشست بین المللی آب و هوا و گفت وگوی مشترك در این زمینه ، اواخر آذرماه به پاریس سفر كند.
بنا بر این گزارش، در این تماس تلفنی روسای جمهوری اسلامی ایران و فرانسه درباره مهمترین مسایل دوجانبه ، منطقه ای و بین المللی گفت و گو و تبادل نظر كردند.
سیام**1058**انتشار:امیركاردان