۳۰ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۴۰
کد خبر: 82737720
T T
۰ نفر
غبار فضايي حيات را به سيارات ديگر منتقل مي‌كند

تهران – ايرنا - محققان دانشگاه ادينبورگ دريافتند غبار فضايي مي‌تواند حيات را به سيارات ديگر منتقل كند.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمي ايرنا از آسوشيتدپرس، به گفته محققان جريان غبار فضايي مي‌تواند با ارگانيسم‌هاي كوچك موجود در لايه‌ بالايي اتمسفر زمين برخورد كنند و در صورتي كه داراي انرژي كافي باشند، اين موجودات ريز را با خود به فضا ببرند.
بر اساس محاسبات انجام گرفته، ميكروارگانيسم‌هايي كه در ارتفاع بيش از 150 كيلومتري زمين معلق هستند در صورت برخورد با جريان‌هاي غبار كه با سرعت 70 كيلومتر در ثانيه يا بيشتر حركت مي‌كنند، از ميدان جاذبه زمين خارج شده و به فضا مي‌روند.
اين موجودات زنده كوچك ممكن است به سيارات ديگر يا حتي منظومه‌هاي ديگري منتقل شوند و در سياره‌اي كه شرايط مناسبي داشته باشد، موجب شكل‌گيري حيات شوند. در واقع ممكن است ميليون‌ها سال قبل چنين رخدادي موجب شكل‌گيري حيات در سطح زمين شده باشد.
در تحقيقات پيشين معلوم شده است كه انواع محتلفي از ميكروارگانيسم‌ها قادرند در فضا زنده بمانند. براي مثال در فضاي خارجي و داخل ايستگاه فضايي بين‌المللي، تعدادي از اجتماعات ميكروبي زنده شناسايي شده است.
جريان‌هاي بسيار سريع غبار فضايي در منظومه‌هاي مختلف شناسايي شده‌اند و با توجه به نظريه جديد محققان، اين غبارها مي‌توانند عامل بسيار مهمي در انتقال حيات از يك سياره به سياره ديگر باشند.
گزارش كامل اين تحقيقات در نشريه Astrobiology منتشر شده است.
علمي (6)**9259**1440
مترجم: سپيده كاشاني** انتشار: گلشن