۲۹ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۱۰
کد خبر: 82736583
۰ نفر
بازار داغی به نام جادو و رمالی

تهران- ایرنا- سخن گفتن از جادو و رمالی در شرایط كنونی شاید برای عده ای باورپذیر نباشد اما به اعتقاد برخی كارشناسان نه تنها بازار جادوگری گرم شده بلكه در بخش هایی مانند فوتبال نیز نفوذ بیشتری پیدا كرده است .

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، در زمان حاضر مراجعه به دعانویس، رمال، فال گیر برای اطلاع از آینده ای كه فرد نسبت به آن ناآگاه است روند افزایشی یافته است و همزمان سرمایه های مادی و معنوی جامعه را هدف قرار داده است .
اما ریشه پناه بردن به جادو چیست و چرا افراد در شرایط مختلف برای حل برخی ناكامی و آرزوهای خود خود به جادو و فالگیر روی می آورند؟ گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، برای پاسخ به این پرسش ها، با «غلام رضا علیزاده» جامعه شناس،«غلامرضا ترابی» روانشناس و «حمید درخشان» پیشكسوت فوتبال به گفت وگو نشسته است.

**علیزاده: بیماری اجتماعی گسترش پیدا كرده است
یكی از عوامل جهت دهنده كنش اجتماعی شهروندان هدف و راهكار دستیابی به هدف است. جامعه از یك سری اهداف تشكیل شده كه امكانات نهادینه شده برای دستیابی به این هدف ها نیز وجود دارد؛ این هدف ها می تواند شامل تحصیل، شغل، مسكن، موفقیت و گذراندن اوقات فراغت باشد.
زمانی بین این اهداف و راهكارهای دستیابی به آنها فاصله ایجاد شود و امكانات موجود برای دستیابی به هدف فراهم در شرایط برابر وجود نداشته باشد، شاهد حضور و بروز انواع تفكر و راهكارهایی خواهیم بود كه جادو نیز یكی از آنها است .
تضاد طبقاتی و شكاف های ایجاد شده در نتیجه این تضاد یكی دیگر از دلایل روی آوردن فرد به جادو و رمالی است. در شرایط كنونی جامعه با تضادهای فراوان طبقاتی در زمینه مختلف اجتماعی و اقتصادی دست و پنجه نرم می كند.
شكل گیری چنین دوگانگی در سطح جامعه موجب می شود راهكار انتخاب شده برای دستیابی به موفقیت متفاوت از راهكارهای نهادینه شده در جامعه باشد. در این شرایط پدیده هایی مانند رشوه، زورگیری، اختلاس، خشونت، فساد اداری و... در جامعه گسترش پیدا خواهد كرد.
برای توصیف چنین شرایطی بهتر است از واژه «بیماری اجتماعی» استفاده شود. در این جامعه افراد عادی نمی توانند از طریق امكانات نهادینه شده به اهداف موجود و مورد انتظار دست یابند لذا برای رسیدن به این اهداف دنبال یك میانبر هستند. رفتن به سمت رمالی و نحس و سعد ستارگان از مهمترین راهكارهای پیش روی مردم عادی است.
زمانی كه بیماری اجتماعی با علائم اعلام شده در جامعه رواج پیدا كند توسل به عواملی مانند جادو و دادن افسار زندگی به دست رمال و جادوگر بیش از پیش فراگیر خواهد بود.
ریشه گرایش به سمت جادوگر برای حل مشكلات فوتبال را باید از فردگرایی نهادینه شده جستجو كرد. زمانی كه بازیكن یا مربی، نمی تواند نقطه آغاز مشكلات خود را پیدا كند یا از این مشكلات ناآگاه باشد سعی می كند مشكلات را به یك سری عوامل فرا بشری نسبت دهد. چنین فردی در نهایت به سمت كسانی می رود كه بنا به تشخیص وی پیشگو هستند این در حالی است كه پیشگویی كار انسان نیست و از اختیار افراد عادی خارج است.

** ترابی: شایعه موجب روی آوردن به جادو می شود
اگر بخواهیم چرایی روی آوردن به جادو را از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم، باید گفت پناه بردن به فالگیر و جادوگر برای حل مشكلات زاییده محرك های فراوانی است كه كاهش اضطراب یكی از این محرك ها به شمار می آید. در این شرایط فرد برای كاستن یك سری مشكلات برای و تسكین درد به سمت و سوی جادو و رمال می رود.
دیگر محرك موجود كه بازار جادو و رمالی را در جامعه گسترش داده شایعات است. شایعه در مورد توانایی یكی فرد در رمالی و جادوگری زمانی می تواند كارساز باشد كه افراد زیادی از آن فرد سخن به میان اورند. زمانی كه فرد پیش رمال یا جادوگر می رود -هر چند كه نتواند نتیجه مطلوب را كسب كند - در نهایت ممكن است یا برخی موفقیت های خود را به این موضوع نسبت داده یا دیگران را تشویق می كند كه با رمال در ارتباط باشند.
البته میزان نفوذ كلام فرد ایجاد كننده شایعه مهم است. اگر فردی كه سخن از موفقیت یك رمال می زند میزان نفوذ كلام بالایی داشته باشد ، قطعا در روی آوری مردم به این موضوع بسیار تاثیر گذار خواهد بود .
شیوه كار رمال نیز در این زمینه نمی تواند بی تاثیر باشد. هر شخصی كه بخواهد برای خود در رمالی نامی را دست و پا كند نیازمند موفقیت كار و ایجاد پالس های مثبتی است . یك رمال هیچ گاه از ناامیدی سخن به میان نمی آورد بلكه همیشه سخنان مثبت و آینده ای امیدوار كننده را پیش روی فرد قرار میدهد.این امیدواری یكی از مهمترین دلایل گرایش مردم به رمالی است.

** درخشان: برخی دنبال پوشاندن ضعف فنی خود هستند
حضور جادوگر در تیم و جادو در فوتبال ایران مساله ای است كه نه می توان آن را تكذیب كرد و نه به صورت كامل تایید می شود زیرا تا كنون هیچ سند معتبری برای اثبات این امر وجود ندارد. البته نبود سند در این زمینه به معنای این نیست كه چنین مشكلی در فوتبال رخ نداده زیرا برخی صحبت ها حكایت از رواج چنین پدیده ای در كشور دارد.
در زمینه چرایی روی آوردن برخی مربیان و بازیكنان فوتبال به جادو و جادوگر باید گفت عده ای كه ورود آنها به فوتبال بدون برنامه و حساب و كتاب بوده برای پوشش برخی كاستی های خود به جادو و راه های غیر فوتبالی روی می آورند. این افراد در زمینه فوتبال دانش چندانی ندارند و سعی می كنند با كمك نیروی غیر فوتبالی نتیجه بازی را به نفع خود تغییر دهند.
یكی دیگر از دلایل حضور جادوگر در فوتبال ایران اعتماد به نفس پایین مربیان و دانش ناكافی آنان در زمینه فوتبال است كه زمینه را برای رشد این معضل فراهم كرده است.
موضوع دیگر نحوه برخورد مراجع نظارتی بر رواج این پدیده در فوتبال ایران است. اینكه چرا كسی با عاملان حضور جادو و جادوگر در فوتبال برخورد نمی كند مساله مهجول است كه باید جواب آن از كمیته اخلاق پرسیده شود.
كوتاهی كمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در برخورد با كسانی كه سعی دارند نتایج را به كمك نیروهای بیرون از زمین رقم بزنند برای فوتبال آسیب زا است. اگر این كمیته شفاف سازی نكند تمامی مربیان و بازیكنان شاغل در فوتبال كشور در یك ترازو قرار خواهند گرفت و تشخیص خاطیان سخت است.
برپایه آنچه گفته شد رمالی و فالگیری واقعیتی است كه مبانی اخلاقی، اعتقادی و ارزشی جامعه را مورد هدف قرار داده و علاوه بر خسارت های معنوی، هزینه های بسیاری برای فرد و در نتیجه جامعه و خانواده دارد.
این معضل نه تنها بعد اجتماعی بلكه در بعد فردی نیز آسیب زا به شمار می رود زیرا مراجعه به فالگیر و دلخوش كردن به وعده های او سبب می شود فرد در روند زندگی دچار یك سری خوشبینی و بلند پروازی های توهمی شود كه در نهایت با تحقق نیافتن ادعاهای فالگیر وی نیز دچار سرخوردگی و زیان خواهد شد.

پژوهشم**2052**1601**خبرنگار:غفار میرزایی **انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.