ورود سامانه بارشی به كشور‌/ كاهش 8 درجه ای دما در استان‌های غربی

تهران - ایرنا -بخش هایی از استانهای اذربایجان شرقی و غربی و نیمه شرقی كرمانشاه از فردا بعد از ظهر با ورود سامانه بارشی به كشور شاهد بارشهایی خواهد بود كه در مناطق سردسیر به صورت برف پیش بینی می شود.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا و بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی و هواشناسی‌، ‌از اواخر وقت امروز نیز با ورود سامانه بارشی به كشور، این مناطق ابرناك و با وزش باد و بارش پراكنده همراه می شود.
از عصر روز دوشنبه و روز سه‌شنبه با تقویت سامانه بارشی در این مناطق، رگبار باران گاهی با رعد و برق و وزش‌باد پیش بینی می‌شود.
امروز اغلب مناطق كشور شاهد جوی پایدار و در شهرهای صنعتی و پرجمعیت نیز غبار و كاهش كیفیت هوا تداوم داشته داشته است.
از امروز (یكشنبه ) تا فردا، در استان‌های ساحلی دریای خزر، افزایش دما پیش‌بینی می‌شود و برخی نقاط استان‌های گیلان و اردبیل با وزش باد شدید جنوبی همراه خواهد بود‌.
از اواخر وقت امروز با نزدیك شدن یك سامانه بارشی در مناطقی از شمال غرب و غرب كشور ابرناكی، بارش پراكنده و وزش باد شروع می شود.
روز دوشنبه نیز به فعالیت سامانه بارشی در غرب و شمال غرب كشور افزوده می شود و مناطقی از دامنه‌های جنوبی البرز را فرا می‌گیرد و شاهد وضعیت ابرناكی، بارش باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی در این مناطق خواهیم بود.
این وضعیت، دوشنبه در مناطق ساحلی خوزستان و بوشهر نیز دور از انتظار نیست‌.
شدت بارش‌ها در عصر دوشنبه در نیمه غربی آذربایجان غربی، نیمه شرقی كرمانشاه و مناطقی از آذربایجان شرقی بیشتر خواهد بود و در مناطق سردسیر شمال غرب نیز بارش به صورت برف پیش بینی می‌شود.
روز سه‌شنبه فعالیت سامانه بارشی در نیمه غربی كشور تقویت می‌شود و گستره بارش‌ها دامنه‌های زاگرس مركزی و جنوبی را فرا می‌گیرد؛ شدت بارش‌های روز سه‌شنبه در ایلام، لرستان، شمال خوزستان، جنوب آذربایجان غربی، جنوب و غرب كردستان، شرق كرمانشاه و جنوب و غرب همدان خواهد بود.
بارش در مناطق سردسیر شمال غرب، ارتفاعات غرب، ارتفاعات زاگرس مركزی و ارتفاعات البرز نیز به صورت برف پیش بینی می شود و احتمال بارش تگرگ در مناطق مستعد نیز دور از انتظار نیست.
همچنین از بعدازظهر امروز به علت افزایش سرعت وزش باد بر روی عراق، شاهد پدیده گرد و خاك در مناطقی مرزی غرب و جنوب‌غرب كشور در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه خواهیم بود.
روز سه شنبه، غرب خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود و با فعالیت سامانه بارشی روز سه‌شنبه در نیمه غربی كشور دمای هوا 2 تا 8 درجه كاهش می‌یابد.
‌آسمان كرمانشاه نیز ‌در دو روز آینده ابری، در بعضی ساعات با وزش باد، بارش باران و رعد و برق همراه می شود، بیشینه و كمینه دما فردا در كرمانشاه 17 و 3 درجه خواهد بود.
‌آسمان تهران‌ ‌روز آینده كمی ابری تا نیمه ابری و غبار محلی اوایل شب بارش پراكنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و كمینه دما فردا در تهران ‌17 و 9 درجه خواهد بود.
میانگین بارندگی كل كشور از ابتدای سال زراعی تا روز 26 آبان‌، 10.8 میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش در سال گذشته در این بازه زمانی 12.5 میلی‌متر بود، بنابراین بارش سال جاری تا این تاریخ 86.1 درصد بارش سال گذشته است.
بیشترین میزبان بارش در هفته هشتم سال زراعی متعلق به منطقه كیاشهر استان گیلان به میزان 159 میلی‌متر بوده است.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **1070** 6075
خبرنگار: فریبا بابائی ** انتشار: زهرا هجینی نژاد