استقبال رژیم صهیونیستی از بسته شدن دفتر فتح در آمریكا

تهران- ایرنا- دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیسی با صدور بیانیه ای ضمن استقبال از بسته شدن دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین (فتح) در واشنگتن ادعا كرد احتمالا این مساله با قوانین آمریكا مرتبط باشد.

به گزارش امروز (یكشنبه) پایگاه خبری رام الله الاخباری، بیانیه رژیم صهیونیستی با اعلام حمایت رژیم صهیونیستی از اقدام آمریكا ،خواستار تداوم آن تا تحقق پیشرفت صلح وامنیت در منطقه شد .
نبیل ابو ردینه سخنگوی ریاست تشكیلات خودگردان فلسطین، اقدام آمریكا برای بستن دفتر فتح در واشنگتن را اقدامی بی سابقه در روابط تشكیلات خودگردان فلسطین و آمریكا توصیف كرد.
ریاست تشكیلات خودگردان فلسطین با صدور بیانیه ای از اقدام اخیر آمریكا برای مسدود كردن دفتر فتح در واشنگتن ابراز شگفتی و تعجب كرد ورویكرد آمریكا برای بستن دفتر سازمان آزادی بخش فلسطین را اقدامی بی سابقه در روابط واشنگتن و فلسطین عنوان كرد.
«نبیل ابو ردینه» سخنگوی ریاست تشكیلات خودگردان فلسطین اعلام كرد كه اقدام اخیر آمریكا می تواند پیامدهای خطرناكی بر روند مذاكرات صلح در خاورمیانه و روابط آمریكا و جهان عرب داشته باشد و به تلاش برای رسیدن به صلح در خاورمیانه ضربه می زند.
به گفته ابو ردینه اقدام آمریكا عجیب است زیرا در دیدارهای محمود عباس رئیس تشكیلات خودگردان فلسطین با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریكا ،به توافقاتی در خصوص زمینه سازی برای از سرگیری گفت و گوهای سازش دست یافته بودند. وی تأكید كرد كه طرف فلسطینی در چند ماه گذشته و طی دیدارهای متعددی كه با آمریكایی ها داشته هیچ طرحی برای صلح دریافت نكرده است كه همین مسأله صلاحیت آمریكا برای بازی كردن نقش میانجی در پرونده فلسطین را از بین می برد.
سخنگوی تشكیلات خودگردان فلسطین اعلام كرد كه این مسأله به معنای عقب نشینی واشنگتن از مسئولیت خود به عنوان حامی روند حل سیاسی پرونده فلسطین و طرح صلحی است كه دونالد ترامپ وعده آن را داده بود. ابو ردینه تأكید كرد كه اقدام اخیر آمریكا برای بستن دفتر «ساف» به نوعی پاداش به اسرائیل است كه ضمن مخالفت با راهكار دو دولت و ادامه شهرك سازی در تلاش های آمریكایی ها برای حل پرونده فلسطین كارشكنی كرده بود.
پیشتر «ریاض المالكی» وزیر خارجه تشكیلات خودگردان فلسطین ضمن انتقاد از ایالات متحده اعلام كرده بود كه با وجود گذشت دو روز از تاریخ اعتبار 6 ماهه مجوز نمایندگی سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن «ركس تیلرسون» وزیر خارجه آمریكا هنوز این مجوز را تمدید نكرده است.
المالكی معتقد است كه این اقدامات ممكن است بخشی از سیاست اعمال فشار و تهدید آمریكا علیه تشكیلات خودگردان فلسطین برای تحت فشار قرار دادن این سازمان در خصوص مسائل سیاسی مرتبط با پرونده فلسطین باشد.
خبرگزاری «آسوشیدپرس» هم پیشتر به نقل از مسئولان آمریكایی گزارش داده بود كه واشنگتن به نمایندگی فتح در واشنگتن هشدار داده كه باید در مذاكرات صلح با اسرائیل به صورت جدی مشاركت داشته باشند و فلسطینی ها را تهدید كرده است.
محمود عباس رئیس تشكیلات خودگردان فلسطین سپتامبر( شهریور) گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل با شكایت از رژیم صهیونیستی به دادگاه جنایی بین المللی خواستار مجازات آن شد.
دولت آمریكا به فلسطینی ها هشدار داد كه دفترشان در واشنگتن را تعطیل می كند، مگر اینكه تشكیلات خودگردان به طور جدی وارد مذاكرات سازش با رژیم صهیونیستی شود.
دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین و سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن هنوز در مورد هشدار دولت آمریكا، اظهارنظری نكرده اند.
اگرچه رژیم صهیونیستی و طرف فلسطینی درحال مذاكرات مستقیم و فعالانه ای نیستند، دولت ترامپ در جهت میانجیگری برای انعقاد توافق سازش برای پایان دادن به درگیری های خاورمیانه اقدام كرده است. مقام های كاخ سفید با هدایت جرد كوشنر داماد ترامپ درحال آماده كردن طرحی پیشنهادی برای سازش هستند.
طبق این گزارش، آمریكا به سازمان آزادیبخش فلسطین اجازه داد دفتر خود در واشنگتن را در سال 1994 دایر كند. در سال 2011 در دوره ریاست جمهوری باراك اوباما، فلسطینی ها توانستند پرچم خود را برفراز این دفتر به اهتزار درآورند.
تبصره ای مبهم در قانون آمریكا حاكی است كه چنانچه تشكیلات خودگردان، رژیم صهیونیستی را به دلیل ارتكاب جنایت علیه فلسطینی ها در دیوان بین المللی كیفری تحت پیگرد قانونی قرار دهد، دفتر سازمان آزادیبخش فلسطین در واشنگتن بسته می شود.
یك مقام وزارت امور خارجه آمریكا گفت كه محمود عباس رئیس تشكیلات خودگردان با درخواست از این دادگاه برای تحقیق در مورد رژیم صهیونیستی، از این خط قرمز عبور كرده است. اما این قانون، یك راه برون رفت نیز برای رئیس تشكیلات خودگردان باقی گذاشته است.
مقام آمریكایی یادآور شد كه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا 90 روز زمان دارد تا احتمال مذاكرات مستقیم و هدفمند تشكیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی را مورد بررسی قرار دهد كه درصورت تایید این مساله، فلسطینی ها می توانند دفتر خود در واشنگتن را حفظ كنند.
از سویی، «ریاض مالكی» وزیر امور خارجه تشكیلات خودگردان به تهدید آمریكا واكنش نشان داد و گفت كه فلسطینی ها تسلیم زور نمی شوند.
وی با اعلام اینكه تشكیلات خودگردان منتظر ارتباط بیشتری از طرف دولت آمریكا می ماند، افزود: اكنون توپ در زمین آمریكایی هاست.
درهمین حال، آمریكا یادآور شد كه حتی در صورت بستن دفتر فتح، روابط واشنگتن با فلسطینی قطع نمی شود.
دفتر فتح و سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن هنوز اظهار نظری در مورد هشدار دولت آمریكا، نكرده اند.
اگرچه رژیم صهیونیستی و طرف فلسطینی درحال مذاكرات مستقیم و فعالانه ای نیستند، دولت ترامپ در جهت میانجیگری برای انعقاد توافق سازش برای پایان دادن به درگیری های خاورمیانه اقدام كرده است. مقام های كاخ سفید با هدایت جرد كوشنر داماد ترامپ درحال آماده كردن طرحی پیشنهادی برای سازش هستند.
طرف فلسطینی به این طرح با دیده تردید می نگرد، زیرا به دلیل ارتباط نزدیك ترامپ با رژیم صهیونیستی، توافق پیشنهادی وی برای فلسطینی ها خوشایند نخواهد بود.
در همین حال، تهدید به تعطیلی دفتر فلسطینی ها در واشنگتن، فشاری مضاعف از طرف دولت ترامپ است تا تشكیلات خودگردان را برای نشستن پشت میز مذاكره متقاعد كند.
براساس این گزارش، آمریكا به فتح اجازه داد دفتر خود در واشنگتن را در سال 1994 دایر كند. در سال 2011 در دوره ریاست جمهوری باراك اوباما، فلسطینی ها توانستند پرچم شان را بر فراز این دفتر به اهتزار درآورند.
خاورم** 1453**1479
مترجم: آمنه دهقان **ناشر:حسن سالك رضائی

سرخط اخبار جهان