200 جراحی با استفاده از هیپنوتیزم در مشهد/ سومین زایمان هیپنوتیزمی در ایران

مشهد- ایرنا- دبیر انجمن علمی هپینوتیزم بالینی ایران گفت: تاكنون 200 جراحی با استفاده از روش هیپنوتیزم و بدون استفاده از بیهوشی در شهر مشهد به عنوان قطب كاربرد طبی هیپنوتیزم در ایران انجام شده است.

دكتر مهدی فتحی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: جراحیهای زنان، فتق شكمی، كیسه صفرا، درمانهای دندانی، كشیدن دندان، ترمیم رباط قدامی زانو و جراحیهای ارتوپدی از این جمله اعمال با استفاده از هیپنوتزیم بوده اند.
وی ادامه داد: تعداد عملهای جراحی انجام شده در مشهد با استفاده از روش هیپنوتیزم به تنهایی دو برابر آمار اینگونه جراحیها در قاره آسیا است و مركزیت فعالیت های درمانی و پژوهشی انجمن علمی هیپنوتیزم ایران در شهر مشهد است.
دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشكی مشهد گفت: هم اكنون هیپنوتیزم كاربرد وسیعی در درمان بیماریهای مختلف مانند عقب ماندگیهای ذهنی، بدبینی، اختلال شخصیتی، وسواس فكری، دندانپزشكی، انجام جراحی بدون بیهوشی و كاهش درد زایمان دارد.

* زایمان با استفاده از هیپنوتیزم
وی در ادامه به سومین زایمان موفق به روش هیپنوتیزم كه امروز 27 آبان جاری در بیمارستان بنت الهدی مشهد اشاره و بیان كرد: در این زایمان نوزاد دختری با وزن سه كیلو و 150 گرم در زایمان نخست یك زن با استفاده از روش هیپنوتیزم بدون احساس درد به دنیا آمد.
دكتر فتحی افزود: روند زایمانی كاملا بدون درد و سریعتر از حالت معمول حدود سه ساعت و نیم از شروع انقباضها در منزل و بیمارستان طی شد. هم اكنون مادر و نوزاد در سلامت كامل بسر می برند.
وی ادامه داد: مشهد قطب هیپنوتیزم درمانی در ایران است و تاكنون 3 زایمان در كشور با استفاده از روش هیپنوتیزم در بیمارستانهای سینا و بنت الهدای مشهد انجام شده است.
دبیر انجمن علمی هپینوتیزم بالینی ایران گفت: استفاده از هیپنوتیزم به عنوان یكی از روشهای زایمان بدون درد از 30 سال پیش در دنیا كاربرد داشته و دارای مزایای بسیار است. استفاده از یپنوتیزم در زایمان باعث كاهش 80 تا 100 درصدی دردهای زایمان طبیعی می شود.
وی افزود: زایمان بی درد، به كار نبردن دارو در طول زایمان، القای بی دردی بعد از زایمان و كاهش اضطراب بیمار از جمله مزایای استفاده از روش هیپنوتیزم در زایمان طبیعی است كه هیچ عارضه ای هم در پی ندارد.
انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران سال 1368 با مجوز وزارت كشور تأسیس شد و در سال 1380 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز فعالیت این انجمن را در حیطه امور پزشكی و روانشناسی تایید و پروانه فعالیت آن را صادر كرد.
این انجمن تنها نهاد قانونی است كه از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مجوز فعالیت در حیطه هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی را در ایران دریافت كرده است.
خبرنگار: مریم انجیدنی **انتشار: حسین كریم زاده
3027/1858