شاعر و نویسنده البرزی صاحب افتخار نخستین ترجمه منظوم نهج البلاغه و صحیفه سجادیه

كرج- ایرنا- پژوهشگر و البرزپژوه البرزی گفت كه شاعر و نویسنده این استان صاحب افتخار نخستین ترجمه منظوم نهج البلاغه و صحیفه سجادیه است.

حسین عسكری روز شنبه به مناسبت هفته كتاب و كتاب خوانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: تاریخ استان البرز مملو از افتخارات فرهنگی و تاریخی قابل توجه در حوزه كتاب و كتابت است كه از آن جمله افتخار نخستین ترجمه منظوم فارسی كتاب های شریف نهج البلاغه و صحیفه سجادیّه به نام یكی از مشاهیر استان البرز در روزگار قاجار ثبت شده است.
وی اظهار داشت: میرزا تقی ساوجبلاغی معروف به دبیر اعلم و عنوان نگار فرزند محمّد منشی ساوجبلاغی، از سخنوران، هنرمندان و نویسندگان دوره قاجار صاحب این 2 اثر ارزشمند است.
وی گفت: او ادیب و شاعری بود كه علاوه بر ترجمه و شرح متون دینی، دانش خود را به هنر خوشنویسی نیز آراسته بود.
عسكری با بیان اینكه این شاعر و ادیب در روستای نجم آباد از توابع شهرستان نظرآباد واقع در استان البرز زاده شده، افزود: پس از دانش اندوزی و هنرآموزی از پدرش كه نخستین منشی دیوان رسایل خاصه و تحریرات محرمانه محمّدشاه و ناصرالدین شاه قاجار بود، به خدمت در دیوان رسایل قاجار مشغول شد و در دیوان رسایل حكومت ناصرالدین شاه به مقام دبیری و منشی گری رسید.
وی ادامه داد: مظفرالدین شاه پنجمین پادشاه قاجار به او لقب 'عنوان نگار' داد و ماهانه 30 تومان حقوق برایش تعیین كرد.
این پژوهشگر البرزی گفت: دبیر اعلم به زبان های فارسی، عربی، تُركی و فرانسوی تسلّط كامل داشت و علاوه بر منشی گری و نویسندگی، در زادگاه خود به كشاورزی می پرداخت.
وی افزود: اولین هایی همانند نخستین نهج البلاغه منظوم و نخستین صحیفه سجادیّه منظوم به زبان فارسی در تاریخ نگارش و سرایش به نام او ماندگار شده است.
وی بیان داشت: نهج البلاغه منظوم مورد اشاره، در هیچ كدام از فهرست ها و كتابشناسی های ایران معرفی نشده است و ترجمه منظوم صحیفه سجادیه، در قالب مثنوی سروده شده و 1994 بیت است.
عسكری گفت: نسخه ای از این كتاب دست نویس به خط تستعلیق در كتابخانه مجلس شورای اسلامی نگهداری می شود.
وی با اشاره به اینكه این 2 اثر ارزشمند همچنان خطی هستند، اظهار امیدواری كرد با مساعدت دست اندركاران فرهنگی استان البرز، به زودی چاپ و منتشر شوند.
6156/1535خبرنگار: نوشین طهماسبی**انتشاردهنده:داریوش غفاری