زنان باردار ایرانی از سال آینده تست HIV می دهند

تهران - ایرنا - رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به طرح آزمایشی غربالگری زنان باردار برای اچ.آی.وی/ایدز از سال 94 در مناطق تحت پوشش برخی دانشگاه های علوم پزشكی گفت: همه زنان باردار ایرانی از سال آینده تست HIV می دهند.

افسر كازرونی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: طرح پیشگیری انتقال بیماری مادر به كودك از سال 93 در برخی دانشگاه ها ، آغاز شده و مادران باردار تحت مراقبت در اولین مراجعه از آنها تست اچ.آی.وی گرفته شده كه البته این امر به آنان اطلاع داده شده است.
اچ آی وی مثبت به افرادی گفته می شود كه این ویروس در بدن آنها شناسایی شده است، ایدز فاز بیماری است. افراد زیادی هستند كه با وجود ویروس HIV در بدنشان در صورت تشخیص به موقع و شروع درمان هرگز به مرحله بیماری ایدز نمی رسند و با كنترل ویروس در بدن، زندگی و عمر طبیعی دارند.
وی اضافه كرد: اگر تست اولیه زن باردار، واكنش نشان داد، برای تشخیص های قطعی تر ارجاع داده می شود و درصورت تشخیص ابتلا به اچ.آی.وی/ایدز ، بلافاصله درمان شروع می شود.
وی خاطرنشان كرد: آغاز درمان برای مادر مبتلا به اچ.آی.وی/ایدز موجب می شود كه احتمال انتقال بیماری از مادر به جنین كه حدود 35 تا 40 درصد است به كمتر از دو درصد برسد.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، گفت: این طرح به صورت آزمایشی اجرا می شد و از ابتدای امسال در مناطق حاشیه ای تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشكی اجرا شده و جمعیت زنان باردار مناطق حاشیه را پوشش می دهد و تا سال دیگر كل زنان باردار كشور پوشش داده می شوند.
كازرونی یادآور شد: بیش از 93 درصد مادر مبتلایی كه زایمان كرده است ، در این مراقبت ها بچه سالم به دنیا آورده است.
وی گفت: از سال 94 تاكنون 74 زن باردار كه به بیماری اچ.آی.وی/ایدز خود آگاه نبود، شناسایی شده و تحت مراقبت قرار گرفته است.
وی در ادامه به برنامه استراتژیك پیشگیری و كنترل ایدز اشاره كرد و گفت: این برنامه با همراهی سازمان بهزیستی ، ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت رفاه و سازمان زندان ها تدوین و در اسفند 94 مصوب شد و اكنون پای اجرا رفته و همه سازمان ها باید در این رابطه كار كنند.
بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، حدود 34 هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز تاكنون در كشور شناسایی شده است اما برآورد وزارت بهداشت این است كه بین 70 تا 100 هزار نفر در كشور به این ویروس مبتلا هستند و بسیاری از آنان هنوز شناسایی نشده‌اند.
اجتمام**9185**1569**مصاحبه كننده: سادات حسینی خواه **انتشار: علی حبیبی