با وجود تخریب 415 كلاس درس؛مدارس استان كرمانشاه آماده بازگشایی می شوند

كرمانشاه - ایرنا - زلزله 7.3 ریشتری یكشنبه شب استان كرمانشاه علاوه بر خسارت های فراوانی كه به منازل مسكونی وارد كرد، موجب تخریب تعداد زیادی از مدارس و كلاس های درس نیز شد، به گونه ای كه طبق اعلام مسئولان مربوطه 78 مدرسه با 415 كلاس درس عملا تخریب و غیر قابل استفاده شده است.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا، پس از وقوع زلزله مهیب 21 آبان، اداره كل آموزش و پرورش استان كرمانشاه تصمیم گرفت تمامی مدارس را در دو نوبت صبح و عصر در روزهای دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه تعطیل اعلام كند.
پس از عادی شدن شرایط در اغلب نقاط استان كرمانشاه، مدارس بیشتر شهرهای استان كه یا متاثر از وقوع زلزله نبوده و یا آسیب و خسارت كمتری دیده بودند، آماده بازگشایی برای حضور دانش آموزان هستند.
اما سئوالی كه مطرح می شود در خصوص وضعیت دانش آموزان شهرهای زلزله زده ثلاث باباجانی، سرپل ذهاب و قصرشیرین است كه مدارس این شهرها متحمل بیشترین خسارت شده و تعداد زیادی از آنها با خاك یكسان و یا امكان استفاده را دیگر ندارند.
در همین رابطه مدیركل تجهیز و نوسازی مدارس استان كرمانشاه و همچین مسئول روابط عمومی اداره كل آموزش و پرورش استان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا آخرین وضعیت مدارس تخریب شده استان و تمهیدات اندیشیده شده برای بازگشت دانش آموزان به مدارس را تشریح كردند.

* تخریب 78 مدرسه با 415 كلاس درس در مناطق زلزله زده كرمانشاه
مرزبان نظری مدیركل تجهیز و نوسازی مدارس استان كرمانشاه دراین باره گفت كه از 757 باب مدرسه شهرستان های سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، قصرشیرین، دالاهو و گیلانغرب با 2 هزار و 854 كلاس درس، 78 مدرسه با 415 كلاس درس به صورت كلی تخریب و غیر قابل استفاده شده است.
وی همچنین به تعداد مدارس تخریب شده در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه اشاره و اظهار كرد: سرپل ذهاب با تخریب 29 مدرسه متشكل از 158 كلاس درس بیشترین آسیب را دراین بخش متحمل شده است.
نظری افزود: درثلاث باباجانی نیز 39 مدرسه با 186 كلاس درس تخریب و غیر قابل استفاده شده است.
مدیركل تجهیز و نوسازی مدارس استان كرمانشاه همچنین با اشاره به تخریب 5 مدرسه در دالاهو و گهواره با 29 كلاس درس، افزود: 3 مدرسه در قصرشیرین با 18 كلاس و 2 مدرسه نیز در گیلانغرب با 24 كلاس درس تخریب شده اند.
وی با بیان اینكه در مجموع 11 درصد مدارس مناطق زلزله زده استان كرمانشاه تخریب شده است، گفت: ساختمان این مدارس عموما بیش از 30 سال قدمت داشته اند.
نظری تصریح كرد: با توجه به این وضعیت به 250 دستگاه كانكس برای استقرار اضطراری دانش آموزان و آغاز فعالیت های آموزشی در منطقه نیاز داریم.

* آماده بازگشایی مدارس در مناطق زلزله زده استان هستیم
حسین پارساپور مسئول روابط عمومی اداره كل آموزش و پرورش استان كرمانشاه نیز از آمادگی این اداره كل برای بازگشایی مدارس در مناطق زلزله زده استان و ورانه كردن دانش آموزان به كلاس های درس خبر داد.
وی افزود: از آن جایی كه بسیاری از مدارس شهرستان های سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی و قصرشیرین تخریب شده تعداد زیادی از دانش آموزان امكان استفاده از مدارس قبلی خود را ندارند.
پارساپور گفت: در هماهنگی صورت گرفته با وزارت آموزش و پرورش، مدارس سالم و قابل استفاده را 2 و یا حتی 3 شیفته خواهیم كرد تا امكان ادامه تحصیل دانش آموزان زلزله زده فراهم شود.
مسئول روابط عمومی اداره كل آموزش و پرورش كرمانشاه خاطرنشان كرد: مشكلی برای بازگشایی مدارس در مناطق زلزله زده نداریم اما شرایط روانی منطقه فعلا این اجازه را به ما نمی دهد.
وی تاكید كرد: آموزش و پرورش آمادگی خود را به مسئولان برای بازگشایی مدارس حتی در چادر نیز اعلام كرده اما باید شرایط روانی دانش آموزان برای بازگشت به مدرسه فراهم گردد.
پارساپور به تعداد دانش آموزان ساكن در مناطق زلزله زده نیز اشاره و اظهار كرد: در سرپل ذهاب 16 هزار و 473 دانش آموز، در ثلاث باباجانی 6 هزار و 485 دانش آموز و در قصرشیرین نیز چهار هزار و 82 دانش آموز در مقاطع مختلف، تحصیل می كنند.
مسئول روابط عمومی اداره كل آموزش و پرورش استان كرمانشاه گفت: متاسفانه در زلزله اخیر غرب استان، 21 دانش آموز نیز جان خود را از دست دادند.
وی تصریح كرد: تمامی مدارس استان به جز شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و ثلاث باباجانی از روز شنبه (26 آبا) دائر و دانش اموزان در كلاس های درس حاضر خواهند شد.
زلزله 7.3 ریشتری یكشنبه شب در استان كرمانشاه به هفت شهرستان و یك هزار و 950 روستای استان كرمانشاه خسارت وارده كرده است.
به گفته معاون عمرانی استانداری كرمانشاه، بیش از 31 هزار واحد مسكونی در این زلزله به طور كامل تخریب و یا دچار خسارت كلی و جزیی شده است.
دراین حادثه 432 نفر جان خود را از دست داده و 9 هزار و 397 نفر نیز مصدوم شد.
7458**1625
خبرنگار:مسعود اسماعیلی ** انتشار: محسن فتاحی