جشنواره‌های آمریكا، ایتالیا و هند در قرق سینمای ایران

تهران - ایرنا - تازه ترین خبرها از فستیوال های خارجی عنوان می كند كه همچنان فیلم های بلند، كوتاه و انیمیشن های ایرانی فاتح جوایز متعدد هستند.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، در ادامه موفقیت های انیمیشن سینمای ایران این بار پویانمایی «رهایی از بهشت» بهترین فیلم جشنواره «فورت مك‌موری» شد.
این فیلم انیمیشن به كارگردانی و تهیه كنندگی علی نوری اسكویی در فستیوال فیلم فورت مك‌موری (YMMIFF) كه هفتمین سالگرد خود را جشن می گرفت و بین روزهای دهم تا دوازدهم نوامبر برگزار شد، در بخش «بهترین انیمیشن، اثر تجربی یا موزیك ویدیو» جایزه اصلی را از آن خود كرد.
انجمن فیلمسازان فورت مك موری كه جوایز این فستیوال را تقدیم می كند، امسال روی هم رفته 6 جایزه اعطا كرد كه جوایز دیگر شامل جایزه بهترین فیلم كوتاه، بهترین نقش آفرینی، بهترین كارگردانی، بهترین فیلم سینمایی و جایزه اسپیریت وود بوفالو می شدند.
در برنامه امسال این فستیوال كه در شهر آلبرتا واقع در كانادای غربی برگزار می شود، 24 فیلم خارجی و ملی، یك بلاكباستر هالیوودی یعنی «جنگ ستارگان: نیرو بیدار می شود»، چند فیلم منتخب تولید محلی و چند فیلم كوتاه كه طی قسمت «چالش 48 ساعتی» آن ساخته شدند، به نمایش درآمدند. این فستیوال همچنین چند ورك شاپ سینمایی برگزار كرد.
داستان این فیلم در كشوری در حال جنگ می‌گذرد كه یك نویسنده زن و آموزگار باید با دو دانش‌آموز راهی سفری شود كه زندگی آنها را تغییر می دهد.

**«كوپال» بهترین فیلم خارجی‌زبان
فیلم سینمایی «كوپال» نیز در ادامه موفقیت های خود در جشنواره های خارجی موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی زبان از جشنواره «ویاوگا» شد.
«كوپال» اولین فیلم بلند سینمایی كاظم ملایی و فیلم منتخب گروه سینمایی «هنر و تجربه» در جشنواره‌ ملی فیلم فجر سال گذشته است كه تاكنون در بخش مسابقه 25 جشنواره جهانی حضور داشته و عناوین بهترین فیلم جشنواره هایی همچون براشوف كانادا، بوگوتای كلمبیا، بركلی آمریكا و همیلتون كانادا را بدست آورده است.
امسال هفتمین دوره جشنواره فیلم ویاوگا از تاریخ 8 تا 11 نوامبر در شهر ویاوگای آمریكا برگزار شد و هیات داوران این جشنواره از مجموع 9 فیلم سینمایی بخش مسابقه برگزیدگان خود را اعلام كردند و فیلم سینمایی «كوپال» توانست جایزه‌ بهترین فیلم خارجی زبان این رویداد سینمایی را بدست آورد.
قصه‌ این فیلم یك هفته از زندگی شكاركش و تاكسیدرمیستی به نام دكتر احمد كوپال با بازی «لوون هفتوان» است كه درست قبل از تحویل سال نو دچار چالشی غریب در زندگی شخصی‌اش می شود.
«كوپال» بزودی در سینماهای سراسر كشور به نمایش درمی آید.

**هت تریك «حد» از دو جشنواره
فیلم كوتاه «حد» ساخته جواد دارایی نیز با شركت در دو جشنواره و دریافت سه جایزه به تنهایی برای سنمای ایران هت تریك كرد.
این فیلم كوتاه در هفتمین دوره جشنواره «سنت كلاود» جایزه امیدهای آینده جوانان را به صورت مشترك با ماریا كلاركسون برای فیلم «بلوز در حیاط مدرسه» دریافت كرد.
همچنین «حد» در دومین دوره جشنواره ترسناك میامی جایزه بهترین بازیگر برای داوود معینی كیا و جایزه دوم بخش تعلیق را دریافت كرد. جشنواره میامی 10 و 11 نوامبر برگزار شد.
فیلم كوتاه «حد» كه با موضوع مسایل و مشكلات معلولان در اسلام‌آباد كرج فیلمبرداری شده، پیش از این جوایزی همچون بهترین فیلم خارجی زبان «هالیوود هیلز»، بهترین فیلم «موندنس»، بهترین فیلم «تریان» و بهترین فیلمبرداری «بلیدینگام» را به دست آورده و به سی و دومین فستیوال بین‌المللی «فورت لادردیل» آمریكا راه یافته بود.
«حد» به تهیه كنندگی آرزو دهكردی فیلم كوتاه هفت دقیقه‌ای است كه با همكاری معاونت اجتماعی نیروی انتظامی ساخته شده و بیشتر عوامل تولید آن از كاركنان صدا و سیمای مركز البرز هستند.

**به «حیوان» یك جایزه دانشجویی رسید
فیلم كوتاه «حیوان» كه مجوز حضور در اسكار را دریافت كرده است در ادامه موفقیت های بین المللی خود جایزه بهترین فیلم كوتاه دانشجویی جشنواره دنور را دریافت كرد.
این فیلم كوتاه جایزه بهترین فیلم كوتاه دانشجویی چهلمین دوره جشنواره فیلم دنور آمریكا را كه با عنوان جایزه «جایزه جهان آزاد برای فیلمسازان دانشجو» شناخته می‌شود دریافت كرد.
در این دوره جشنواره علاوه بر فیلم كوتاه «حیوان» به كارگردانی بهرام و بهمن ارك، فیلم كوتاه «روتوش» به كارگردانی كاوه مظاهری نیز حضور داشت.
جشنواره فیلم دنور كه توسط انجمن فیلم دنور برگزار می‌شود، از معتبرترین جشنواره‌های فیلم مستقل جهان است و ویترینی برای ارایه آثار فیلمسازان بزرگ جهان محسوب می‌شود. امسال جشنواره دنور بر سینمای لهستان تمركز داشت و دارای بخش‌های جنبی دیگری چون سینمای لاتین، زن + فیلم و … بود.
چهلمین دوره جشنواره فیلم دنور ۱ تا ۱۲ نوامبر برابر با ۱۰ تا ۲۱ آبان در آمریكا برگزار شد.
همچنین این فیلم كوتاه قرار است در بیست و سومین جشنواره «مِد فیلم» رم نیز حضور یابد.
این جشنواره از تاریخ ۱۰ تا ۱۸ نوامبر برابر با ١٩ تا ٢٧ آبان با شعار «یك رویداد فرهنگی بزرگ» در شهر رم برگزار می شود.

**درخشش 2 فیلم ایرانی در جشنواره «فیل طلایی»
دو فیلم «حورا» و «رویای سرخ» نیز دیگر آثاری هستند كه برای سینمای ایران جایزه كسب كرده اند.
فیلم «حورا» در بیستمین جشنواره جهانی «فیل طلایی» در بخش «چشم انداز آسیا» به نمایش در آمد و جایزه بهترین فیلم را كسب كرد.
این فیلم سال گذشته در جشنواره «آلایتز» هندوستان جایزه نتپك را به عنوان بهترین فیلم دریافت كرد و همچنین در بخش مسابقه جشنواره فیلم كودك چین حضور دارد.
پخش جهانی فیلم «حورا» به عهده بنیاد سینمایی فارابی است و در آن مهران احمدی، مریم بوبانی، سیدجواد زیتونی، مرتضی نخفی، سولماز ندایی، محمد طاهرخانی و... به ایفای نقش می پردازند.
در بیستمین جشنواره جهانی «فیل طلایی» كه در شهر حیدرآباد در كشور هند برگزار شد، فیلم كوتاه «رویای سرخ» ساخته شهریار پورسیدیان نیز جایزه دوم فیلم كوتاه در بخش «چشم انداز آسیا» را از آن خود كرد.
فراهنگ**9246**1823 خبرنگار: علیرضا مرادی ** انتشار: طاهره نبی اللهی

سرخط اخبار فرهنگ