همگرايي و توسعه روابط دستور كار جديد مركز تحقيقات سياست علمي كشور

تهران- ايرنا- رييس مركز تحقيقات سياست علمي كشور ماموريت هاي اين مركز را در سال هاي آتي همگرايي با وزارت علوم، توسعه روابط بين المللي و شبكه سازي و برند شدن در انجام ماموريت هاي محوله برشمرد.

به گزارش خبرنگار علمي ايرنا، دكتر وحيد احمدي رييس جديد مركز تحقيقات سياست علمي كشور در مراسم تكريم حميد كاظمي سرپرست پيشين اين مركز اظهار كرد: مهم ترين مسائل پيش روي ما شامل چندين مورد است كه همگرايي تنگاتنگ با وزارتخانه، مهم ترين مساله است.
وي در اين مراسم با حضور معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم ادامه داد: مركز تحقيقات سياست علمي كشور بايد بن مايه وزارتخانه را از نظر سياست گذاري محكم كند و در اين زمينه اثرگذار و هدفگرا باشد. همچنين از ظرفيت دانشگاه ها ومراكز پژوهشي ديگر استفاده كند و در اين مسير بايد تعداد اساتيد وابسته همكار مركز را افزايش دهيم.
معاون پيشين پژوهش و فناوري وزارت علوم با اشاره به اهميت توسعه روابط بين المللي و شبكه سازي ادامه داد: بايد ارتباطات را با نهادهاي داخلي در زمينه سياست گذاري افزايش دهيم و در اين راه از تجربيات ديگر كشورها نيز كمك بگيريم.
احمدي گفت: مركز تحقيقات سياست علمي كشور بايد با انجام ماموريت هاي محوله در اين زمينه به برند تبديل شود.
وي همچنين به استعفا از مقام معاونت پژوهشي وزارت علوم دو روز قبل اشاره كرد و ادامه داد: وزير علوم اصرار داشتند به مجموعه وزارتخانه كمك كنم و به دليل جايگاه بالاي مركز تحقيقات سياست علمي كشور همچنين سابقه قبلي همكاري با مركز، آن را پذيرفتم.
احمدي تاكيد كرد: در دوره گذشته سياست گذاري كلان در زمينه پژوهش را به مركز سپرديم و براي تدوين برنامه ششم توسعه به سازمان برنامه و بودجه ارجاع شد.
عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس مركز تحقيقات سياست علمي كشور را بازوي مطمئن معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم دانست و گفت: وزارتخانه نياز به برنامه سياستگذاري و تقويت آن دارد كه اين كار بايد در مركز انجام شود.

***مركز تحقيقات سياست علمي كشور تنها نهاد سياستگذاري يا سياست پژوهي است
سرپرست پيشين مركز تحقيقات سياست علمي كشور نيز در اين مراسم با اشاره به تاريخچه اي از تشكيل آن گفت: تاسيس مركز سال ۱۳۵۹ به تصويب شوراي انقلاب رسيد و بعد از تغييرات فراوان در سال 1380 مستقل شد و اكنون 7 گروه شامل ترويج علم، سياست علم، علم و جامعه، آينده انديشي، اقتصاد علم، علم سنجيو اخلاق علم و فناوري در مركز مشغول كار هستند.
حميد كاظمي ماموريت هاي مركز را برشمرد و اضافه كرد: چالش هاي پيش روي مركز پيش از اين شامل نگاه هزينه اي آن بود و تصور مي كردند مركز تنها براي وزار علوم هزينه دارد، تصوير سازماني از مركز وجود نداشت، سازمان هاي هم عرض مانند شوراي عالي انقلاب فرهنگي، نقشه جامع علمي كشور و ...وجود داشتند.
وي در خصوص فعاليت هاي خود گفت: سعي كرديم هرگز وارد امور اجرايي نشويم و مركز فقط به كار سياستگذاري بپردازد.
كاظمي يكي ديگر از فعاليت ها را تامين بودجه دانست و تاكيد كرد: با توجه به اين كه 85 درصد بودجه مركز صرف حقوق كاركنان مي شد، با سازمان هاي بسياري وارد گفت وگو شده و براي امور سياستگذاري آنها به امضاي تفاهم نامه رسيديم.
در اين مراسم مسعود شمس بخش مشاور وزير و مدير كل دفتر وزارتي و جمعي از كاركنان و اعضاي هيات علمي مركز تحقيقات سياست علمي كشور نيز حضور داشتند و در پايان از زحمات كاظمي در مدت سرپرستي مركز تقدير شد.
علمي**9157
خبرنگار: منصوره شوشتري**انتشار: محتشمي پور
براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با كانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
irnaelm@
https://telegram.me