العبادی: گذرگاه های مرزی با منطقه كردستان را بدون تشدید تنش بازپس می گیریم

تهران – ایرنا - «حیدرالعبادی» نخست وزیر عراق سه شنبه شب گفت: دولت مركزی عراق بدون خشونت و تشدید تنش، گذرگاه های مرزی را از منطقه كردستان در شمال كشور بازپس می گیرد.

به گزارش ایرنا، العبادی كه در كنفرانس هفتگی در بغداد سخن می گفت با اشاره به این كه همانگونه كه بغداد برای كنترل مناطق مورد اختلاف با كردستان آمادگی پیدا كرد، برای بازپس گیری گذرگاه های مرزی نیز آماده می شود.
العبادی در بخش دیگری از سخنانش بار دیگر تاكید كرد: پس انصراف منطقه كردستان از پیش نویس توافق اخیر با دولت مركزی، بغداد برای همیشه منتظر تصمیم گیری اربیل نخواهد ماند و اقدامات مقتضی درباره گذرگاه ها را اعمال می كند.
ارتش عراق و پلیس فدرال این كشور از 24 مهرماه 96 برای اجرای مصوبات پارلمان و دادگاه قانون اساسی به منطقه كركوك اعزام شدند و توانستند به دلیل عقب نشینی پیشمرگه های وابسته به اتحادیه میهنی كردستان عراق به سرعت در تمامی این مناطق از جمله چاه های نفت و مراكز دولتی این منطقه مستقر شوند.
در پی برگزاری همه پرسی یكجانبه سوم مهرماه 96 در منطقه كردستان، و با وجود مخالفت سازمان ملل متحد، دولت مركزی و كشورهای همسایه عراق، روابط میان بغداد و اربیل رو به تیرگی نهاد و دولت محلی منطقه كردستان مدعی شده بود، مناطق مورد اختلاف میان طرفین از جمله كركوك وچاه های نفت آن، متعلق به كردستان است.
شبس**9363* 1488 *مترجم: محمد تدو