آمار كشته‌های زلزله كرمانشاه به 530 نفر رسید

كرمانشاه - ایرنا- مدیر روابط عمومی پزشكی قانونی كرمانشاه گفت كه با توجه به دفن بدون مجوز دستكم 100 جانباخته زلزله، آمار كشته‌ها به 530 نفر رسیده و تاكنون 430 گواهی فوت صادر شده است و احتمال افزایش این آمار وجود دارد.

محمدعلی منشی‌زاده ظهر سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس گزارش پزشكی قانونی، مردم شهرها و روستاهای زلزله ‌زده بین 100 تا 150 نفر از جانباختگان خود را بدون اطلاع رسانی و مجوز دفن كرده‌اند.
او ناآگاهی از تبعات قانونی و حقوقی و تالمات روحی را مهمترین دلیل دفن بدون مجوز جانباختگان توسط بازماندگان دانست و هشدار داد كه این كار پیامدهای متعددی دارد و وابستگان را در موضوع انحصار وراثت، بیمه و... دچار مشكل می كند.
منشی زاده از زلزله زدگان خواست بستگان از دست رفته خود را پس از معاینه و صدور مجوز پزشكی قانونی دفن كنند.
وی بیان كرد: با توجه به مشخص بودن علت فوت، تنها یك معاینه ظاهری بر روی اجساد انجام می شود كه آن هم رایگان است.
منشی زاده گفت: علاوه بر ادارات پزشكی قانونی شهرستان ها، پنج تیم بحران پزشكی قانونی استان نیز در شهرستان های ثلاث باباجانی، سرپل ‌ذهاب( 2 تیم)، قصرشیرین و دالاهو مستقر هستند.
او به مشكلات تیم های بحران هم اشاره كرد و گفت: ساماندهی مناسبی نشده و هیچ مكانی در اختیار تیم های پزشكی قانونی قرار نگرفته است طوری كه اكنون معاینه اجساد بیشتر در فضای باز انجام می شود.

** احتمال افزایش آمار كشته ها/ یك جسد فاقد هویت
به گفته مدیر روابط عمومی پزشكی قانونی استان كرمانشاه، تاكنون 430 گواهی فوت صادر شده و تا ظهر سه شنبه هم هیچ جسد جدیدی ارجاع و گزارش نشده است اما براساس گزارش همكاران ما بویژه در سرپل ذهاب، احتمال افزایش آمار كشته ها وجود دارد.
براساس این آمار و با احتساب اجساد دفن شده بدون مجوز، تاكنون بین 530 تا 580 نفر در زلزله استان كرمانشاه كشته شده اند.
منشی زاده البته گفت كه جسد یك مرد جانباخته در سرپل ذهاب هم احراز هویت نشده اما نمونه ژنتیك او گرفته شده و اگر كسانی برای شناسایی مراجعه كنند، با نمونه آنها تطبیق داده خواهد شد.
زلزله 7.3 ریشتری یكشنبه شب در استان كرمانشاه تاكنون هفت هزار و 460 مصدوم هم داشته است.
این زلزله به هفت شهرستان و یك هزار و 950 روستای استان كرمانشاه خسارت وارده كرد.
در جریان این زلزله 12 هزار واحد مسكونی به كلی تخریب شده و بیش از 15هزار واحد دیگر نیز آسیب دیده است.
7444/8066 خبرنگار:عبدالله الماسی ** انتشاردهنده:علی مولوی

سرخط اخبار جامعه