اولین گام در كمك به نظام سلامت، افزایش سطح سواد سلامت جامعه است

تهران-ایرنا - معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با تاكید بر نقش مردم در ارتقای سطح سلامت جامعه، گفت: شرط اول كمك به نظام سلامت، افزایش سطح سلامت جامعه است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر سیدمحمد ایازی روز سه شنبه در سمینار روز جهانی دیابت اظهار كرد: تا زمانی كه مردم به سلامت خود توجهی نداشته باشند، هرچه بیمارستان و مراكز درمانی ایجاد شود، فایده ای نخواهد داشت.
وی افزود: تا زمانی كه مردم تحرك بدنی كافی نداشته باشند و قلیان و مواد دخانی دیگر را مصرف كنند به رغم اینكه از عوارض آن تاحدودی اطلاع دارند، اقداماتی كه در سطح مراكز دولتی صورت می گیرد، تاثیر چندانی نخواهد داشت.
ایازی با ابراز تاسف از افزایش مصرف قلیان در اقشار مختلف جامعه گفت: امروزه قبح مصرف این ماده دخانی كه بسیار مضر است در خانواده ها از بین رفته است و بسیاری از خانواده ها به صورت گروهی اقدام به مصرف قلیان می كنند.
وی با اشاره به افزایش میزان تصادفات و تلفات جاده ای در كشور اشاره كرد: هر چه زیرساخت ها افزایش یابد تا زمانیكه مردم به حفظ سلامت خود و رعایت قوانین رانندگی در این راستا توجه نكنند و فرهنگ سازی گسترده در این زمینه صورت نگیرد افزایش این زیرساخت ها در كاهش تصادفات جاده ای تاثیر نخواهد داشت.
ایازی همچنین به مشاركت و توجه افراد به حفظ سلامت اعضای خانواده و اطرافیان خود تاكید كرد و گفت: هر ایرانی باید عضو یكی از انجمن ها و كانون های سلامت محور جامعه باشد تا از این طریق بتواند در حفظ سلامت و پیشگیری از بروز بیماری ها مشاركت اجتماعی داشته باشد.
وی همچنین بر نقش دستگاه های اجرایی كشور مانند رسانه ها به ویژه صدا و سیما تاكید كرد و گفت: این گونه دستگاه ها می توانند در اصلاح سبك زندگی مردم نقش بسیار موثری داشته باشند و به وظیفه خود در راستای ارتقای نظام سلامت كشور عمل كنند.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت خاطر نشان كرد: در چنین شرایطی است كه دیگر نیازی به افزایش تخت های بیمارستانی و مراكز درمانی نخواهد بود و مردم در حفظ سلامت خود تاثیر گذار خواهند بود.

*** 733 میلیون نفر در جهان قند خون طبیعی ندارند
رییس اداره غدد و متابولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: در حال حاضر 415 میلیون دیابتی و 318 میلیون پره دیابتی در جهان وجود دارند كه در مجموع می توان گفت: 733 میلیون نفر قند خون طبیعی ندارند.
دكتر شهین یار احمدی در نشست روز جهانی دیابت اظهار كرد: در سال 2015 از هر 11 فرد بالغ یك نفر دیابتی بود اما در حال حاضر 199 میلیون نفر از زنان جهان به دیابت مبتلا هستند كه 48 درصد مبتلایان را تشكیل می دهند و پیش بینی می شود تا سال 2040، ششصد و 42 میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا شوند كه از این تعداد 313 میلیون نفر را زنان تشكیل می دهند.
وی افزود: از هر 10 زن یك نفر و از هر 7 زن باردار نیز یك نفر به دیابت مبتلا است و بطور كلی حدود نیمی از مبتلایان به دیابت از بیماری خود مطلع نیستند.
یاراحمدی ادامه داد: در هر سه ثانیه یك بیمار جدید در جهان شناخته می شود ؛ در هر 20 ثانیه یك قطع عضو در جهان بر اثر دیابت صورت می گیرد و در هر شش ثانیه یك نفر بر اثر به دیابت جان خود را از دست می دهد.
وی با بیان اینكه دیابت نهمین علت مرگ زنان در جهان محسوب می شود اظهار كرد: در حال حاضر شیوع چاقی به عنوان یكی از عوامل ابتلا به دیابت در زنان و كودكان رو به افزایش است كه لازم است در این زمینه نیز توجهات لازم صورت گیرد.
یاراحمدی خاطر نشان كرد: برآوردها نشان می دهند تا سال 2040 میلادی 481 میلیون نفر پره دیابتی و 642 میلیون نفر دیابتی در جهان باشند كه مجموع اینها به یك میلیارد 123 میلیون نفر می رسد.
وی افزود: در خاورمیانه در حال حاضر بیش از 35.4 میلیون نفر دیابتی هستند كه تا سال 2040 به 72 میلیون نفر می رسند؛ بیشترین بروز دیابت در حال حاضر در منطقه خاورمیانه است كه مهمترین عامل آن كم تحركی و مصرف دخانیات شناخته شده است و این در حالی است كه 41 درصد مبتلایان از بیماری خود اطلاعی ندارند.
مدیر برنامه كشوری پیشگیری و كنترل دیابت با اشاره به ابتلای حدود پنج میلیون نفر به دیابت در ایران اظهار كرد: وزارت بهداشت با هدف پیشگیری از افزایش این تعداد برنامه هایی را در دست اجرا دارد كه از جمله آن 'سند ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیر واگیر و عوامل خطر مرتبط' است.
یاراحمدی اظهار كرد: این برنامه از چند سال گذشته با هدف كاهش 25 درصدی مرگ های زودرس (قبل از 70 سالگی) و نگه داشتن شیوع چاقی و دیابت در همین حد كنونی به اجرا گذاشته شده است.
وی افزود: از طریق این برنامه چهار بیماری وچهار عامل خطرساز مرتبط شناسایی شده است؛ بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سرطان ها (سینه، دهانه رحم، كلوركتال) ، آسم و بیماری های انسدادی تنفسی و همچنین چهار عامل خطر رژیم غذایی ناسالم، كمبود تحرك بدنی ، استعمال دخانیات و مصرف الكل ، چهار بیماری و چهار عامل خطر ساز شناسایی شده در این برنامه هستند.
یاراحمدی اظهار كرد: برنامه اقدام جهانی برای پیشگیری و كنترل بیماری های غیر واگیر با هدف كاهش بار بیماری ها از سوی سازمان جهانی بهداشت به كشورها اعلام شده است كه اجرای این سند ملی در ایران در راستای این برنامه در وزارت بهداشت پیگیری می شود.
وی تاكید كرد: برای این منظور لازم است همه سازمان ها و نهادهای كشوری به كمك وزارت بهداشت بیایند و او را در این زمینه یاری دهند چرا كه وزارت بهداشت تنها 25 درصد مسئول اجرای این برنامه است.
مراسم روز جهانی دیابت امروز با حضور جمعی از مسئولان و بیماران دیابتی كشور در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.
علمی**1834**2038**1440
خبرنگار: ناهید شفیعی** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
ttps://telegram.me