اختصاص 200 ليترآب در ثانيه براي اجراي طرح هزار هكتاري دشت اردل

شهركرد- ايرنا- رئيس سازمان جهادكشاورزي چهارمحال و بختياري از اختصاص 200 ليتر آب كشاورزي از چشمه بهشت آباد به دشت يكهزارهكتاري اردل خبر داد.

ذبيح الله غريب روز سه شنبه در گفت وگو با ايرنا اظهار كرد: براي اجراي اين طرح بزرگ ملي افزون بر 5 ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است.
وي تعداد بهره برداران اين طرح را بيش از يكهزار نفر اعلام كرد و افزود: با اجرا و تكميل اين طرح، تحولي بزرگ در كشاورزي منطقه ايجاد خواهد شد.
رئيس سازمان جهادكشاورزي چهارمحال و بختياري ضمن برشمردن اهميت اجراي اين پروژه در راستاي افزايش سطح توليدات محصولات كشاورزي و اشتغالزايي در بخش كشاورزي گفت: درحال حاضر از محل
'تنگ دركش وركش' از طريق لوله گذاري انتقال آب اجرا و عملياتي خواهد شد.
وي بخش عمده دشت اردل را اراضي زراعي عنوان كرد و گفت: با انتقال آب به منطقه، اجراي آبياري نوين قطره اي در باغات منطقه و آبياري تحت فشار در مزرع در كمترين زمان ممكن اجرا خواهد شد.
غريب تصريح كرد: تاكنون تجهيز 1500 هكتار اراضي كشاورزي اردل به سيستم آبياري نوين در دولت يازدهم و دوازدهم اجرا شده و حدود 3 هزار و 200 هكتار از اراضي كشاورزي اين شهرستان قابليت اجراي طرح سيستم آبياري نوين را دارد.
وي گفت: با برنامه ريزي و سياست هاي دولت تدبير و اميد 80 درصد اعتبارات هزينه اي طرح آبياري نوين از محل اعتبارات بلاعوض دولتي و مابقي از محل آورده بهره برداران تامين مي شود.
وي با اشاره به تجهيز 43 درصد از اراضي استان چهارمحال و بختياري به آبياري نوين اظهار كرد: اين استان رتبه برتر كشور را در تجهيز اراضي كشاورزي به اين سيستم دارد.
غريب با اشاره به پديده خشكسالي و كاهش بارش ها در اين استان طي چند سال اخير تاكيد كرد: بايد زمينه توسعه سيستم آبياري نوين در باغات و اراضي اين استان را براي كشاورزان فراهم كرد.
بنابراين گزارش، گندم، جو، حبوبات، سيب زميني و برنج از جمله مهم ترين محصولات كشاورزي قابل كشت در شهرستان اردل هستند.
به گزارش ايرنا، سالانه در چهارمحال وبختياري بيش از يك ميليون و 500 هزار تن محصولات باغي، زراعي، دامي و شيلاتي در اين استان توليد مي شود.
خبرنگار: مرتضي شاهوردي**انتشار:جهانبخش صفري
6199/6021