برجام مشكلات صنعت را به حداقل كاهش داد/ لزوم رفع مشكلات داخلي

تهران- ايرنا- يك فعال صنعتي توليدكننده لوازم خودرويي با ابراز خشنودي از اجرايي شدن برجام، آن را به مثابه مسكّني براي بخش صنعت كشور توصيف كرد كه سايه تعطيلي هاي وسيع و تعديل نيروها را از سر آن برطرف كرد.

«محمد تيموري» امروز (سه شنبه) در جريان دومين روز از دوازدهمين نمايشگاه بين المللي قطعات، لوازم و مجموعه هاي خودرو تهران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادي ايرنا، از كمبود نقدينگي براي توسعه فعاليت ها، توليد و سرمايه در گردش مورد نياز، همچنين سود بالاي تسهيلات بانكي به عنوان مهمترين مشكلات فراروي فعالان توليدي خود ياد كرد.
وي كه در زمينه توليد چراغ و آيينه انواع خودروي سواري و باري كوچك فعال است، افزود: امروز تأمين مالي از بانك ها با نرخ هاي بالا و گاه با سود 30 درصدي ميسر مي شود كه نمي تواند راهگشاي بهبود وضع توليد باشد.
اين فعال صنعتي يادآوري كرد كه مواد اوليه مورد نياز خود را از داخل و بخشي از آن را از خارج كشور و كشورهاي آلمان، تايوان، كره جنوبي و چين وارد مي كند، اما در زمان اعمال تحريم ها شركت متبوعش به دليل ناتواني در تأمين اين مواد تا مرز نابودي و تعطيلي كامل پيش رفته بود.
تيموري ادامه داد: برخي اظهارات دولتمردان وقت از جمله عبارت مشهور «پرايد كيلويي چند؟» از سوي رئيس دولت دهم نيز تأثير سوء مضاعفي بر فعاليت فعالان خودرويي و صنايع وابسته گذاشته بود؛ به طوري كه به شركت ما تا 20 درصد تعديل نيرو داشته و اضافه كاري هاي كاركنان را به صفر برسانم؛ موضوعي كه مشابه آن را براي بسياري ديگر از شركت ها و صنايع شاهد بوديم.
وي گفت: در زمان تحريم هاي اقتصادي، قادر به تأمين مواد اوليه پلاستيكي و بي كربنات، همچنين ماشين آلات مورد نياز اين صنعت نبوديم و اگر هم امكان اين امر ميسر مي شد، با چند دست گشتن از طريق واسطه هاي متعدد امكانپذير مي شد كه خود، افزايش هزينه هاي شركت را به همراه داشت.
تيموري همچنين با اشاره به سختي امكان مبادلات بانكي در زمان تحريم ها، اظهار كرد: عمده پرداخت هاي شركت به خارجي ها در اين زمان از طريق صرافي ها به انجام مي رسيد كه با ريسك ها و مشكلات خاص خود همراه بود.
وي تصريح كرد: در همين پيوند، اما برجام مسكّني بر دردهاي پرشمار فعالان اين صنعت بود كه تسهيل در پرداختي ها و تأمين مواد اوليه را به دنبال داشته است.
اين توليدكننده لوازم خودرويي ادامه داد: اكنون برخي بانك هاي كوچك و متوسط آسيايي و اروپايي (به طور عمده بانك هاي آلماني، ايتاليايي، چيني، كره اي و تايواني) به گشايش اعتبار براي شركت ها اقدام مي كنند؛ هرچند هنوز نيز به ناچار و به دليل رفع نشدن كامل تحريم هاي بانكي ناگزير از پرداخت در برخي موارد از طريق صرافي ها هستيم.
وي اضافه كرد: امروز اين شركت توليدي با پشت سر گذاشتن فشار تحريم ها براي 200 نفر به صورت مستقيم و بيش از 400 نفر به طور غيرمستقيم اشتغالزايي داشته است و حتي برخي محصولات خود را در همكاري با سايپا و ايران خودرو به بازارهاي عراق و سوريه صادر مي كند.
اين فعال صنعتي بيان داشت: با وجود عرضه توليدات كيفي، اما به دليل صادرات اندك خودرويي كشور، نمي توانيم قابليت هاي صادراتي مان را به فعليت در آوريم.
وي تصريح كرد: ارتقاي صادرات كشورمان در گرو تعامل دولت با جهان است و بايد اجازه داد سياست و اقتصاد هر يك در مسير خود به پيش بروند.
به گزارش ايرنا، دوازدهمين نمايشگاه بين المللي قطعات، لوازم و مجموعه هاي خودرو تهران كه بزرگترين نمايشگاه بين المللي قطعات، لوازم و مجموعه هاي خودرو خاورميانه محسوب مي شود، از روز گذشته (دوشنبه) با حضور منصور معظمي، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و با مشاركت هزار و 80 شركت داخلي و خارجي در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران گشايش يافت.
در اين نمايشگاه شركت ها و نمايندگان 23 كشور از مناطق مختلف جهان، جديدترين توليدات و خدمات خود را در معرض ديد علاقه مندان قرار دادند.
تركيه، چين، تايوان، كره جنوبي، هند، آلمان، هلند، ايتاليا، دانمارك، بلژيك، لهستان، امارات متحده عربي، اتريش، استراليا، اسپانيا، ژاپن، سوئد، فرانسه، انگليس، آرژانتين، روماني، برزيل و اندونزي كشورهايي هستند كه در نمايشگاه قطعات خودرو تهران حضور دارند.
اين نمايشگاه در فضايي افزون بر 35 هزار متر مربع و در 18 سالن نمايشگاهي و فضاي باز محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران برپا شده است كه نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد نشان مي دهد.
دوازدهمين نمايشگاه بين المللي قطعات، لوازم و مجموعه هاي خودرو تهران تا 25 آبان و هر روز از ساعت 9 تا 17 در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران آماده بازديد علاقه مندان است.
براي آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان با كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام* 3065*مصاحبه: محمد ملك دار**ناشر: علي پاينده