5 اثر تاریخی كرمانشاه در اثر زلزله دیشب آسیب دید

تهران- ایرنا- مدیركل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان كرمانشاه گفت: در اثر زلزله شب گذشته، 5 اثر تاریخی در شهرستانهای قصرشیرین، سرپل ذهاب و دالاهو آسیب دیده‌اند و سركشی‌ها به دیگر آثار تاریخی برای تخمین درصد آسیب‌های وارده ادامه دارد.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جلیل بالایی اظهار كرد: متأسفانه زلزله شب گذشته به آثار و بناهای تاریخی استان كرمانشاه خساراتی وارد كرده است.
وی ادامه داد: كاروانسرای شاه عباسی، عمارت خسرو و چهارقاپی در شهرستان قصر شیرین، قلعه یزدگرد در شهرستان دالاهو و زیج منیژه در سرپل ذهاب، جزء آثاری آسیب دیده هستند.
بالایی تصریح كرد: درصد آسیب وارده به این آثار تاریخی هنوز مشخص نشده است، اكیپ‌های اداره‌كل میراث‌فرهنگی استان برای تخمین آسیب به محل این آثار تاریخی اعزام شده‌اند.
مدیركل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری كرمانشاه با اشاره به اینكه یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان كرمانشاه، سركشی به آثار تاریخی را در دستور كار قرار داده است، ادامه داد: پس از بررسی درصد آسیب‌ها، اطلاع‌رسانی در این حوزه انجام می‌شود.

** تشكیل دو تیم مجزا برای بررسی میزان آسیب‌های وارده
معاون میراث‌فرهنگی این استان نیز گفت: در پی زلزله 7.3 ریشتری شب گذشته در استان كرمانشاه دو تیم از كارشناسان اداره‌كل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان در حال بررسی میزان آسیب‌های وارده به آثار تاریخی استان هستند و از ساعات اولیه صبح امروز، 22 آبان ماه دو تیم مجزا به‌منظور بررسی میزان آسیب‌های وارده تشكیل شده است.
اكبر رضایی افزود: تیمی متشكل از كارشناسان میراث‌فرهنگی بازدید از آثار تاریخی شهر كرمانشاه را در دستور كار خود قرار داده و یك تیم نیز عازم قصر شیرین، دالاهو، سرپل ذهاب، اسلام‌‌آباد، ماهیدشت، ریجاب و گیلانغرب هستند.
معاون میراث‌فرهنگی اداره‌كل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری كرمانشاه اعلام كرد: تا‌كنون بر اساس گزارش‌های ارسالی از نمایندگی‌های میراث فرهنگی بخشی از نمای كاروانسرای قصر شیرین و ورودی این كاروانسرا آسیب دیده است.
وی ریزش بخشی از تپه تاریخی معروف به ارگ در داخل شهر گیلان غرب و تخریب بخش‌هایی از آتشكده چهار قاپو در قصر شیرین و آتشكده پلنگرد در اسلام‌آباد را از جمله آثار آسیب‌دیده برشمرد كه تا‌كنون گزارش شده است و افزود: این اطلاعات بر اساس گزارش‌های اولیه است و میزان دقیق آسیب بناها و آثار تاریخی فرهنگی پس از بررسی و بازدید تیم كارشناسی اعلام خواهد شد.
به گزارش ایرنا از مركز لرزه نگاری كشوری، زمین لرزه ای به بزرگی 7 و 3 دهم ریشتر در ساعت 21 و 48 دقیقه و 16 ثانیه شامگاه یكشنبه استان های غربی كشورمان را لرزاند.
مركز وقوع این زمین لرزه استان كرمانشاه حوالی ازگله در طول جغرافیایی 45.9، عرض جغرافیایی 34.84 و عمق 11 كیلومتری زمین بوده است.
این زمین لرزه در پنج كیلومتری ازگله، 25 كیلومتری تازه آباد، 37 كیلومتری باینگان، 112 كیلومتری سنندج و 122 كیلومتری كرمانشاه روی داده است.
مسئولان كشوری تا ساعت 10 صبح امروز دوشنبه، آمار تلفات را زلزله غرب كشور 207 كشته و 2504 مصدوم اعلام كرده اند.
فراهنگ**3079**1055
دریافت: علی اسدی** انتشار: زینب كارگر

سرخط اخبار جامعه