سفیر هند در تهران: برای همكاری های بانكی با ایران در حال مذاكره هستیم

اصفهان - ایرنا - سفیر هند در تهران گفت: این كشور برای توسعه روابط در زمینه های سرمایه گذاری و همكاری های بانكی با جمهوری اسلامی ایران در حال مذاكره با مسئولان ایران است.

به گزارش ایرنا، ' سوراب كومار ' روز یكشنبه در دیدار با استاندار اصفهان، افزود: دفتر اتاق بازرگانی هند كه یكی از بزرگترین اتاق های بازرگانی این كشور است طی ماه های گذشته در تهران افتتاح شد و اكنون در حال بررسی چگونگی توسعه همكاری های اقتصادی و بانكی با جمهوری اسلامی ایران هستیم.
وی به سفر نخست وزیر هند در سال گذشته به تهران و دیدار با مقام های بلند پایه ایران اشاره كرد و افزود: دولت هند تمایل زیادی به توسعه همكاری با ایران دارد.
سفیر هند در تهران گفت: نخست وزیر كشورش در سفر به ایران بر توسعه همكاری بویژه در زمینه های صنعتی و فرهنگی با استان های ایران كه از ظرفیت های لازم برخوردارند تاكید كرد.
وی با اشاره به ظرفیت های هند در بخش انرژی گفت: هند در زمینه انرژی بویژه گاز با شركت های ایرانی در خلیج فارس همكاری دارد.
كومار با اشاره به اینكه یك گروه از فعالان اقتصادی هند قرار است در روزهای آینده به ایران سفر كنند، افزود: تلاش خواهیم كرد كه هیات تجاری هند پس از تهران، به اصفهان نیز سفر و زمینه های همكاری با فعالان اقتصادی این استان را بررسی كنند.
سفیر هند در تهران اضافه كرد: كشورش برای همكاری با اصفهان در زمینه گردشگری علاقه مند است.
وی همچنین برقراری پرواز مستقیم از اصفهان به شهرهای هند توسط شركت های هواپیمایی ایران را خواستار شد و افزود: برقراری این پروازها به توسعه همكاری شركت های هندی با فعالان اقتصادی ایران و اصفهان بویژه در زمینه صنعت گردشگری كمك می كند.
كومار افزود: به اتاق بازرگانی هند توصیه خواهم كرد كه شركت های بزرگ هندی را برای همكاری با اصفهان ترغیب كند.
استاندار اصفهان نیز در این دیدار با اشاره به وجود اشتراك های فرهنگی بین اصفهان و هند گفت: طرفین باید از این اشتراك ها برای توسعه همكاری ها بهره برداری كنند.
' محسن مهر علیزاده ' افزود: این اشتراك های فرهنگی باید بویژه برای توسعه صنعت گردشگری اصفهان و هند مورد استفاده قرار گیرد و زمینه ورود گردشگران هندی به اصفهان و گردشگران اصفهان به شهرهای هند بیش از پیش فراهم شود.
استاندار اصفهان ابراز امیدواری كرد: سفر سفیر هند به اصفهان برای طرفین سودمند باشد و زمینه توسعه روابط این استان با هند را بیش از پیش فراهم كند.
وی با اشاره به سفر قریب الوقوع هیات تجاری هند به ایران از آمادگی اصفهان جهت میزبانی از این هیات برای انجام مذاكرات تجاری با فعالان اقتصادی اصفهان خبر داد و افزود: اصفهان برای سرمایه گذاری شركت های هندی بویژه در زمینه گردشگری و صنایع وابسته به این بخش آمادگی دارد.
استاندار اصفهان افزود: این استان برای همكاری با هند از ظرفیت های زیادی برخوردار است و در اولین گام منتظر برگزاری نشست فعالان اقتصادی اصفهان با تُجار هند هستیم تا بتوانیم فرصت های همكاری با هند را بررسی و عملیاتی كنیم.
مهرعلیزاده همچنین از پیشنهاد سفیر هند مبنی بر تاسیس یك شعبه از اتاق بازرگانی هند در اصفهان استقبال كرد و گفت: ظرفیت های زیادی برای توسعه همكاری بین اصفهان و هند وجود دارد و از اتاق بازرگانی اصفهان خواهیم خواست تا این ظرفیت ها را عملیاتی كند.
به گزارش ایرنا، هند با بیش از یك میلیارد و 250 میلیون نفر جمعیت و به عنوان دومین كشور پرجمعیت جهان دارای فرصت های بی شماری برای گسترش روابط تجاری با ایران است.
حجم تجارت بین ایران و هند درصورت رفع مشكلات انتقال پول، گشایش شعبات بانك های ایرانی در هند و برقراری تعرفه تجارت ترجیحی می تواند در مدت كوتاهی به بیش از 2 برابر رقم فعلی ( 6میلیارد دلار) افزایش یابد.
در حال حاضر بیشترین صادرات ایران به هند را پس از نفت با 70 درصد ،محصولات شیمیایی و پتروشیمی ،قیر،خشكبار ، خرما و مقدار كمی میوه تشكیل می دهد.
برنج ،قطعات خودرو ،انواع ماشین آلات، فولاد،دارو، لاستیك و چای از مهمترین اقلام صادراتی هند به ایران با یك میلیارد و980 میلیون دلار در سال است .
برنج مهمترین محصول صادراتی هند به ایران است به گونه ای كه این كشور درسالهای گذشته حدود یك میلیون تن برنج باسماتی به ایران صادر كرده است.
خاطرنشان می شود، ' نارندرا مودی ' نخست وزیر هند دوم خرداد سال گذشته (1395) در سفر به ایران ضمن دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری، 12 سند همكاری در زمینه های اقتصادی، سیاسی ،فرهنگی و علمی با جمهوری اسلامی ایران منعقد كرد.
2093 ** خبرنگار و انتشاردهنده: اصغر دواتگر