استاندار: اصفهان و هند باید از اشتراك های فرهنگی بهره برداری كنند

اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان در دیدار سفیر هند در تهران گفت: بین این استان و هند شباهت ها و اشتراك های فرهنگی زیادی وجود دارد بنابر این طرفین باید از این اشتراك ها برای توسعه همكاری ها بهره برداری كنند.

به گزارش ایرنا، ' محسن مهر علیزاده ' روز یكشنبه در دیدار ' سوراب كومار ' سفیر هند در تهران افزود: این اشتراك های فرهنگی باید بویژه برای توسعه صنعت گردشگری اصفهان و هند مورد استفاده قرار گیرد و زمینه ورود گردشگران هندی به اصفهان و گردشگران اصفهان به شهرهای هند بیش از پیش فراهم شود.
استاندار اصفهان ابراز امیدواری كرد: سفر سفیر هند به اصفهان برای طرفین سودمند باشد و زمینه توسعه روابط این استان با هند را بیش از پیش فراهم كند.
وی با اشاره به سفر قریب الوقوع هیات تجاری هند به ایران از آمادگی اصفهان جهت میزبانی از این هیات برای انجام مذاكرات تجاری با فعالان اقتصادی اصفهان خبر داد و افزود: اصفهان برای سرمایه گذاری شركت های هندی بویژه در زمینه گردشگری و صنایع وابسته به این بخش آمادگی دارد.
استاندار اصفهان افزود: این استان برای همكاری با هند از ظرفیت های زیادی برخوردار است و در اولین گام منتظر برگزاری نشست فعالان اقتصادی اصفهان با تُجار هند هستیم تا بتوانیم فرصت های همكاری با هند را بررسی و عملیاتی كنیم.
مهرعلیزاده همچنین از پیشنهاد سفیر هند مبنی بر تاسیس یك شعبه از اتاق بازرگانی هند در اصفهان استقبال كرد و گفت: ظرفیت های زیادی برای توسعه همكاری بین اصفهان و هند وجود دارد و از اتاق بازرگانی اصفهان خواهیم خواست تا این ظرفیت ها را عملیاتی كند.
' نارندرا مودی ' نخست وزیر هند دوم خرداد سال گذشته ( 1395 ) در سفر به ایران ضمن دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی و رئیس جمهوری 12 سند همكاری در زمینه های اقتصادی، سیاسی ،فرهنگی و علمی با جمهوری اسلامی ایران منعقد كرد.
هند با بیش از یك میلیارد و 250 میلیون نفر جمعیت و به عنوان دومین كشور پرجمعیت جهان دارای فرصت های طلایی بی شماری برای گسترش روابط تجاری با كشورهای مختلف بویژه ایران است.
در حال حاضر بیشترین صادرات ایران به هند را پس از نفت با 70 درصد ،محصولات شیمیایی و پتروشیمی ،قیر،خشكبار ، خرما و مقدار كمی میوه تشكیل می دهد.
برنج ،قطعات خودرو ،انواع ماشین آلات، فولاد،دارو، لاستیك و چای از مهمترین اقلام صادراتی هند به ایران با یك میلیارد و980 میلیون دلار در سال است .
برنج مهمترین محصول صادراتی هند به ایران است به گونه ای كه این كشور درسالهای گذشته حدود یك میلیون تن برنج باسماتی به ایران صادر كرده است.
2093 ** خبرنگار و انتشاردهنده: اصغر دواتگر