واكسيناسيون 248 هزار راس دام عليه بيماري هاي مشترك

زنجان - ايرنا - مديركل دامپزشكي استان زنجان از واكسيناسيون بيش از 248 هزار و 50 راس دام سبك و سنگين در اين استان عليه بيماري هاي مشترك خبرداد و گفت: اين تعداد مايه كوبي طي هفت ماهه گذشته از سالجاري انجام شده است.

محمدباقر حاج كاظمي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين تعداد دام واكسيناسيون شده در استان زنجان عليه بيماري هاي بروسلوز(تب مالت) و هاري كه مشترك بين انسان و دام به شمار مي رود، توسط اكيپ هاي بخش خصوصي و دولتي انجام شده است.
به گفته وي، بيماري بروسلوز يا تب مالت مشترك بين انسان و دام محسوب مي شود كه نجوشيدن شير و استفاده از پنير تازه از راه هاي انتقال بيماري از دام به انسان است.
مدير كل دامپزشكي استان زنجان گفت: در برخي از روستاها مصرف شير خام، خامه و بستني هايي كه به صورت سنتي تهيه مي شود از شيرهاي آلوده است كه اين مساله غيربهداشتي مي تواند در شيوع اين بيماري تاثير چشمگيري داشته باشد.
حاج كاظمي، مهمترين علامت بروسلوز در دام را، سقط جنين در ماه هاي آخر آبستني بيان كرد و يادآورشد: يكي از راه هاي انتقال بيماري بروسلوز از دام به انسان، ارتباط مستقيم دست با ترشحات جنين سقط شده است كه به راحتي از طريق جراحات موجود بر روي پوست، به انسان منتقل و مي تواند انسان را به بيماري' تب مالت' مبتلا كند.
وي خاطرنشان كرد: سالانه اكيپ هاي دولتي و بخش خصوصي براي واكسيناسيون دام هاي سبك وسنگين در سطح دامداري هاي صنعتي و سنتي استان زنجان اقدام به واكسيناسيون براي پيشگيري از شيوع اين بيماري مي كنند.
به گفته مديركل دامپزشكي استان زنجان، طي هفت ماهه گذشته از سالجاري 246 هزار و 121 راس گوسفند و بز، گاو و گوساله و دام هاي نابالغ عليه بروسلوز واكسينه شده اند.
حاج كاظمي اظهاركرد: علاوه بر واكسيناسيون، آموزش دامداران و روستاييان و همكاري با دامپزشكان نيز مهمترين راهكار ريشه كني بيماري مشترك بروسلوز است.
وي، بهترين راه جلوگيري از انتقال اين بيماري را معدوم كردن جنين هاي سقط شده، پوشيدن دستكش و چكمه، دفع بهداشتي ترشحات و جنين سقط بيان كرد.
مدير كل دامپزشكي استان زنجان از واكسيناسيون يك هزار و 930 قلاده قلاده سك عليه بيماري هاري كه مشترك بين انسان و دام است خبرداد و گفت: اين بيماري مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي به شمار مي رود كه به طور تصادفي انسان و ساير حيوانات خونگرم پستاندار نيز از طريق گزش حيوانات هار به آن مبتلا مي شوند.
حاج كاظمي يادآورشد: بيماري مشترك هاري از طريق پوست سالم قابل سرايت نيست ولي از راه كوچك ترين خراش يا زخم در پوست قابل انتقال است.
وي تاكيد كرد: حيوانات خانگي دست آموز بايد عليه بيماري هاري واكسينه شوند.
به گزارش ايرنا، طي هفت ماهه گذشته ازسالجاري بيش از 2 ميليون و 209 هزار و 180 راس دام سبك و سنگين در اين استان عليه 10 بيماري واگير دامي توسط 28 اكيپ واكسينه شده اند.
دامپزشكي همواره در كنترل و پيشگيري از بيماري هاي دامي و مشترك بين انسان و دام، در تلاش بوده و سالانه واكسيناسيون رايگان را در گاوداري ها و دامداري هاي صنعتي و سنتي به طور رايگان انجام مي دهد.
7325/8068
خبرنگار: حديث ابوالحسني** انتشار دهنده: اسماعيل جهانبخش