۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۴
کد خبر 82726581
۰ نفر
ثبت تصویر پلنگ ایرانی در بندرلنگه هرمزگان

بندرعباس - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرلنگه گفت: با نصب دوربین تله ای در منطقه حفاظت شده كوه چمپه این شهرستان، تصویر یك قلاده پلنگ ایرانی ثبت شد.

به گزارش ایرنا، سامان قاسمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تصویر این قلاده پلنگ 2 روز گذشته (پنجشنبه شب) با دوربین‌ های تله‌ ای نصب شده در منطقه حفاظت شده بندرلنگه ، 2 بار در ساعت‌ های 9و 11 شب ثبت شد.
وی بیان داشت: این نخستین بار است كه تصویر پلنگ در منطقه بندرلنگه ثبت می شود و هفته گذشته نیز تصویر یك گربه جنگلی بوسیله دوربین ‌های تله ‌ای ثبت شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بندرلنگه اظهار كرد : پلنگ دیده شده از نوع ماده است كه احتمال دارد جفت نر این حیوان نیز در منطقه دیده شود.
قاسمی گفت: نزدیك به پنج هكتار از منطقه چمپه از سوی فعالان محیط زیستی موسسه حیات وحش میراث پارسیان و كمك مردم بومی زیر نظر محیط زیست، محافظت می‌ شود.
پلنگ ایرانی یكی از بزرگترین زیرگونه ‌های پلنگ و بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.
طول بدن پلنگ ‌ها حدود 160 و گاهی تا 180 سانتی ‌متر است و طول دم آن‌ها 110 سانتی‌ متر است. وزن این پلنگ تا 90 كیلوگرم و ارتفاع آن تا شانه به 75 سانتی‌ متر می‌رسد.
كوه‌های چمپه در 60 كیلومتری شمال بندرلنگه در غرب هرمزگان واقع شده است كه در این منطقه حیواناتی مانند قوچ و میش، كل و بز وحشی و در دشت‌های آن جبیر نیز زندگی می ‌كنند.
شهرستان بندرلنگه در 240 كیلومتری غرب بندرعباس مركز استان هرمزگان قرار دارد.
7195/6048/1772
خبرنگار: رقیه غلامی زاده **انتشاردهنده: مجید ملازاده