روحانی: همه هوشیار باشند كه در زمین دشمن بازی نكنند/موضوع مالباختگان موسسات اعتباری یكی از محورهای مورد بررسی در نشست سران قوا

تهران - ایرنا - رییس جمهوری با تاكید بر این كه همه باید هوشیار باشند كه در زمین دشمن بازی نكنند و در دام نیافتند، گفت: رسانه‌ها ، گردانندگان فضای مجازی و تریبون‌های مختلف باید متوجه باشند كه هدف قدرت‌های بزرگ بویژه آمریكا و نیز در منطقه ناامید و كم‌امید كردن مردم نسبت به آینده و ایجاد تردید در فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در پایان نشست سران سه قوه كه با حضور آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه و علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد در جمع خبرنگاران درباره اهداف برگزاری جلسه سران سه قوه اظهاركرد: در این جلسه مسایل مهمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیماتی اتخاذ می‌شود كه سرعت عمل را بیشتر كند.
وی افزود: بسیاری از مسایل در دستگاه اجرایی یا قضایی یا مقننه مورد بررسی قرار می‌گیرند كه به هم مرتبط هستند و چنانچه به طور طبیعی و عادی مورد رسیدگی قرار بگیرند، چه بسا نیازمند زمان بسیار طولانی است و این به نفع كشور نیست. لذا در جلسه روسای قوا چنین مسایل مهمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تصمیماتی اتخاذ می‌شود كه سرعت عمل را بیشتر كند.
وی خاطرنشان كرد: بعضی از تصمیماتی كه در سایر جلسات از جمله جلسه شورای عالی فضای مجازی نیز اتخاذ می‌شوند، نیاز است كه در جلسات سران قوا در خصوص عملیاتی و اجرایی شدن آن تصمیم‌گیری شود كه جزو مباحث امروز نیز بود.
رییس جمهوری با بیان این كه در جلسه امروز امیدواری مردم ایران نسبت به آینده كشور، شرایط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مورد تأكید قرار گرفت، گفت: همه رسانه‌ها از جمله رسانه ملی، گردانندگان فضای مجازی و تریبون‌های مختلف باید متوجه این نكته مهم باشند كه تصمیم و هدف قدرت‌های بزرگ بویژه آمریكا و آنچه در منطقه شاهدیم نسبت به ایران، نهایتاً برای این است كه مردم را به آینده ناامید و كم‌امید كرده و در فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها دچار تردید كنند.
روحانی تاكید كرد: همه باید هوشیار باشند كه در زمین دشمن بازی نكرده و در این دام نیافتند.
وی بررسی موضوع مالباختگان موسسات اعتباری را یكی دیگر از موضوعات مورد بررسی در جلسات سران سه قوه برشمرد و گفت: پیش از این مجوز چنین مؤسساتی را دستگاه‌های مختلف می‌دادند، لذا اگر از این به بعد، این مؤسسات صرفا از بانك مركزی مجوز بگیرند و كاملا مراقبت و نظارت شود، بخش بزرگی از مشكلات حل و فصل خواهد شد.
رییس جمهوری اضافه كرد: در برخی از موارد هم مؤسساتی دچار مشكلاتی شده و مردم گرفتار شدند، از این‌رو تصمیم بر این شد كه نمایندگان روسای سه قوه این مسأله را پیگیری كنند تا هر چه سریع‌تر حل و فصل شود.
روحانی گفت: اگر مؤسسات دچار مشكلاتی شدند، ضمن اینكه وظیفه داریم مشكلات مردم را برطرف كنیم؛ ‌از طرف دیگر بانك مركزی هم محذوراتی دارد و نمی‌توان گفت كه از پول بانك مركزی برای حل این مشكلات استفاده كند. البته برای این مسایل می‌توان اعتباراتی در نظر گرفت، ضمن اینكه در این زمینه سه قوه باید با یكدیگر همكاری داشته باشند.
وی اظهاركرد: گشایش‌هایی از جلسه قبلی سران سه قوه در این خصوص ایجاد شده و گام‌های خوبی برداشته شده است و ان‌شاء‌الله در این گام‌ها تسریع خواهد شد. برای آینده نیز باید برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود و مردم هم مراقبت كنند و سرمایه خود را به بانك‌ها و مؤسساتی كه كاملاً معروف و مورد اعتماد هستند، بسپارند و در خصوص مؤسساتی كه به ارایه سودهای بالا تشویق می‌كنند، تردید داشته باشند.
رییس قوه مجریه با یادآوری این كه بحث و بررسی در مورد مسایل منطقه‌ای از دیگر مباحث جلسه امروز بود، گفت: مردم منطقه موفقیت‌های بسیار بزرگی به دست آوردند این در حالی است كه در خرداد سال 93، ‌شاهد بودیم كه تروریست‌ها در عراق جولان داده و داعش شهر بزرگ موصل را تصرف كرد.
روحانی ادامه داد: این خطر برای كل عراق از جمله بغداد نیز متصور بود و در سوریه نیز همین شرایط جریان داشت، اما امروز مردم عراق، سوریه و لبنان با پشتیبانی ارتش‌های خود و حمایت‌های كشورهای دوست و بویژه جمهوری اسلامی ایران توانستند تقریباً از این مشكلات رهایی یابند و مسأله تروریسم در حال پایان یافتن وی تصریح كرد: از سوی دیگر به دنبال تجزیه‌طلبی و بر هم زدن مرزهای جغرافیایی در منطقه برآمدند كه در این مسیر هم ناموفق بودند. لذا امروز شاهد موفقیت‌های بزرگی در سطح منطقه هستیم و با این موفقیت‌ها طبیعی است كه آمریكا و رژیم صهیونیستی و اذناب آن ناراحت و عصبانی باشند.
رییس جمهوری اضافه كرد: در مسأله یمن سال‌هاست كه مردم فقیر این كشور را بمباران می‌كنند و بیماری وبا شیوع پیدا كرده و مردم در قحطی و گرسنگی بسر می‌برند و فضای دریا و هوا را برای كمك به مردم این كشور بسته‌اند و این غیرقابل تحمل است.
رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: شرایط امروز منطقه نشان می‌دهد كه توطئه‌هایی كه وجود داشت، نقش بر آب شده، لذا دنبال نقشه‌ها و توطئه‌های دیگری در منطقه هستند و مردم لازم است كه در این زمینه هوشیار باشند و مسئولین هم توجه و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.
روحانی تأكید كرد: آنچه برای ثبات و امنیت منطقه لازم باشد و هماهنگی‌های ضروری در این زمینه را در جلسه سران قوا مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم.
روحانی در پایان با قدردانی از حضور مردم بزرگوار ایران در راهپیمایی عظیم و جهانی اربعین حسینی(ع)، اظهار كرد: راهپیمایی اربعین بزرگ ترین اجتماع جهانی است كه در طول چند روز در عراق انجام می‌شود. از مردم بزرگوار ایران بخاطر عشق به اهل بیت(ع) و فداكاری در مسیر امام حسین(ع) قدردانی و از مردم و دولت عراق نیز بخاطر میزبانی از زائران ابا عبدالله(ع) سپاسگزاری می كنیم.
رییس جمهوری همچنین با قدردانی از تلاش تمامی نهادها و دستگاه‌های عمومی، دولتی و مردمی بخاطر خدمتگزاری به زائران حسینی ابراز امیدواری كرد عشق مردم نسبت به اهل بیت(ع) پایدار بوده و همواره بتوان از سرمایه‌های معنوی بزرگی كه از خاندان رسالت نشأت گرفته بهره‌مند شد.
به گزارش ایرنا، نشست سران قوا صبح امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه و علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به میزانی قوه قضاییه برگزار شد.
در این نشست سران سه قوه درباره مهم‌ترین مسائل كشور و منطقه با هم گفت وگو و تبادل نظر كردند.
سیام**9314**1336
تنظیم: داود توسلی**انتشار:مهرنوش خانزائی