يك كارشناس:تشكيل كانون گردوغبار نتيجه برداشت بي رويه آب زيرزميني است

تهران- ايرنا- رييس بخش زلزله مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي گفت: استفاده بي‌رويه از آب­‌هاي زيرزميني علاوه بر افت شديد سطح سفره‌هاي آب زيرزميني و فرونشست دشت­‌ها، بحران ديگري را به صورت كانون‌هاي گرد و غبار پديد آورده است.

به گزارش جمعه تارنماي وزارت راه و شهرسازي، «علي بيت‌اللهي» ادامه داد: برداشت بي‌رويه­40 تا 50 سال گذشته از منابع آب زيرزميني كشور موجب شده است ميزان افت ساليانه سطح آب سفره‌هاي زيرزميني در اغلب دشت‌هاي كشور به بيش از يك تا سه متر در سال برسد.
وي يادآوري كرد: از 609 دشت كشور، تا سال 1394 تعداد 309 دشت از نظر توسعه برداشت آب زيرزميني ممنوع اعلام شد.
بيت‌اللهي ادامه داد: 300 دشت ديگر نيز يا فاقد منابع آب زيرزميني شيرين قابل توجه يا داراي آب­هاي شور و فاقد كيفيت مناسب است.

** مديريت نادرست؛ دليل تشديد خسارت فرونشست
رييس بخش زلزله مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي گفت: بر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته، مهمترين عامل فرونشست زمين در دشت‌هاي ايران استحصال بي‌رويه آب زيرزميني و افت شديد سطح آب زيرزميني در اين مناطق است. مديريت نادرست نيز باعث تشديد اين پديده و باعث بروز خسارات جبران ناپذيري به مناطق مي‌شود.
وي يادآوري كرد: با كاهش بهره­‌برداري از منابع آب زيرزميني در نقاط داراي نشست زياد و ممنوعيت برداشت شن و ماسه در مناطق بالادست محدوده فرونشست مي‌توان از اثر منفي اين برداشت­‌ها در تغذيه سفره آب زيرزميني جلوگيري كرد.
بيت‌اللهي گفت: خشكسالي و كاهش نزولات جوي، استحصال بي‌رويه آب‌هاي زير زميني، فقدان مديريت كارآمد منابع آب زير زميني، روش غرقابي سنتي و هدرده آب در كشاورزي و افت سطح ايستابي از آثار اصلي فرونشست زمين است.
وي ادامه داد: اثرهايي همچون مرگ دشت‌ها و كاهش خاصيت آبخواني آنها، ترك‌خوردگي مستمر ساختمان‌ها، پل‌ها و كف جاده‌ها، خمش راه‌آهن و لوله‌هاي نفت، گاز، آب و فاضلاب و ترك‌خوردگي و شكاف در سطح زمين و نبود امكان كشاورزي از ديگر پيامدهاي اين پديده به شمار مي رود.
به گزارش ايرنا، طبق اعلام سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور، نخستين بار در سال 1346 در دشت رفسنجان آثار فرونشست زمين در اثر افت سطح آب زير‌زميني گزارش شد كه به ازاي هر10 متر افت سطح آب، حدود42 سانتيمتر فرونشست سطح زمين به ثبت رسيد.
بر اساس بررسي‌هاي صورت پذيرفته توسط اين سازمان، تا سال 1387 دشت‌هاي رفسنجان، زرند، مشهد و قزوين با ثبت 30، 25، 25 و 24 سانتيمتر بر سال نرخ فرونشست در پهنه دشت‌هاي مطالعاتي ركورددار بودند.
در سال 1384 بيشينه نرخ فرونشست زمين در محدوده دشت تهران‌‌‌- شهريار حدود 17 سانتيمتر بر سال بود كه اين ميزان را در سال‌هاي 1388 و 1390 به 24 و 36 سانتيمتر بر سال رسيد.

براي آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان با كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
@IRNAeco
اقتصام*9123*1961* تنظيم: زهره دريغ گفتار* انتشار: مريم مسعود

سرخط اخبار اقتصاد