مكرون: مواضع سعودی درباره ایران بسیار تند است و با نظر ما همسان نیست

تهران- ایرنا- ' امانوئل مكرون ' رئیس جمهوری فرانسه تاكید كرد كه مواضع سعودی در باره ایران بسیار تند است و با نظر ما همسان نیست.

به گزارش ایرنا به نقل از شبكه خبری فرانس 24 ، مكرون عصر پنجشنبه در پایان سفر 24 ساعته خود به امارات و پیش از شروع سفر از پیش برنامه ریزی شده اش به عربستان، در كنفرانسی خبری گفت: مواضع بشدت تند سعودی ها در باره ایران را شنیدم كه با نظرما همسان نیست اما به نظرم كار با عربستان برای حفظ ثبات منطقه امری اساسی است.
وی درباره علت سفر از پیش برنامه ریزی نشده اش به عربستان و ملاقات با ' محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی خاطرنشان كرد: این تصمیم صبح پنجشنبه گرفته شده و اما مهم این است كه با همه گفت وگو كنیم.
مكرون گفت كه 'فرانسه در تلاش برای حفظ صلح در منطقه است'.
ناظران معتقدند، بن سلمان كه كشورش بعداز ناكامی همه توطئه ها و جنگ افروزی هایش در یمن، سوریه ، عراق و لبنان با وجود حمایت همه جانبه از تروریست های وهابی و همسوئی و همراهی با رژیم صهیونیستی، اكنون با حمایت دولت ' دونالد ترامپ ' سیاست فرار به جلو را با كودتای نرم در عربستان به بهانه مبارزه با فساد و حمله به محور مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تكفیری را شروع كرده تا شاید بتواند قدرت خود را برای نشستن بر تخت پادشاهی سعودی حفظ كند.
لبنانی ها معتقدند كه در چارچوب این رویكرد ، ولیعهد ماجراجو و جاه طلب سعودی، ' سعدالحریری' نخست وزیر مستعفی لبنان را به استعفا مجبور و بازداشت كرده و یا او را در اقامت اجباری در عربستان نگه داشته است و به او اجازه بازگشت به لبنان را نمی دهد.
رئیس جمهوری فرانسه گفت: تماس های غیر رسمی با سعد الحریری داشته ام اما او درخواست انتقال به فرانسه برای پناهندگی را نداشته است.

** تاكید بر حفظ برجام
رئیس جمهوری فرانسه در این كنفرانس خبری باردیگر بر حفظ توافق هسته ای با ایران و حفظ برجام تاكید و ادعا كرد كه ' برنامه موشكی ایران نگران كننده است'.
مكرون بر ضرورت سفر خود به ایران تاكید كرد و افزود: این سفر برای مذاكره با ایرانی ها در چارچوب تلاشم برای گفت و گو با همه طرف ها منطقه ای به منظور حفظ ثبات و امنیت در منطقه است.

** سفر به لبنان
وی درباره سفر به لبنان گفت: زمان سفرم به لبنان در سال آینده تعیین شده و این سفر صورت خواهد گرفت.
خاورم**9366** 1324
مترجم:صغری رحیمی // انتشار دهنده: فردین پازوكی

سرخط اخبار سیاست