۱۸ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۹:۵۱
کد خبر: 82725003
۰ نفر
هفته ملي ديابت از فردا آغاز مي شود

تهران- ايرنا- هفته ملي ديابت از فردا با شعار «ديابت و زنان: حق ما داشتن آينده اي سالم» آغاز مي شود.

به گزارش خبرنگار سلامت ايرنا بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، 19 تا 25 آبان ماه در ايران هفته ملي ديابت است و هر يك از روزهاي اين هفته به يك عنوان نامگذاري شده است.
بر اين اساس، جمعه 19 آبان روز «مادران محور تغذيه سالم و پيشگيري از ديابت در خانواده»، شنبه 20 آبان روز «آموزش اساس پيشگيري و درمان ديابت»، يكشنبه 21 آبان روز «دانش آموزان و ديابت»، دوشنبه 22 آبان «رسانه و ديابت»، سه شنبه 23 آبان «زنان و ديابت»، چهارشنبه 24 آبان «بارداري و ديابت» و پنجشنبه 25 آبان روز «ورزش همگاني، فعاليت بدني و كاهش بار بيماري ديابت» نامگذاري شده است.
وزارت بهداشت، پيش از اين اعلام كرده است كه ديابت بيماري خاموشي است كه بيش از 50 درصد مبتلايان به آن از بيماري خود خبر ندارند و به همين علت تعداد افراد مبتلا به اين بيماري هر روز در حال افزايش است.
چاقي و اضافه وزن، چربي خون، كم تحركي و مصرف دخانيات مهمترين عوامل بروز ديابت است و نارسايي كليه، نابينايي و قطع عضو از جمله مهمترين عوارض اين بيماري به شمار مي رود.
افرادي كه قند خون ناشتاي آنها بالاتر از 100 باشد، در مرحله پيش ديابت (پره ديابت) قرار دارند كه بايد با كنترل عوامل خطر اين بيماري را پيشگيري كنند.
اجتمام 3063** 1834
خبرنگار:افشين شاعري ** انتشار: ناهيد شفيعي

سرخط اخبار جامعه