۱۷ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۱۷
کد خبر: 82723709
۰ نفر
زغال سنگ كرمان حال و روز خوشی ندارد

كرمان - ایرنا - زغال سنگ كرمان بعنوان قطب زغال كشور این روزها حال خوشی ندارد چرا كه در سال‌های اخیر بخش زغال سنگ كرمان رو به افول گذاشته و مشكلات متعددی گریبانگیر این صنعت با سابقه استان شده طوریكه ادامه فعالیت این حوزه را در معرض تهدید جدی قرار داده است .

به گزارش ایرنا معادن زغال سنگ كرمان قریب به نیم قرن گرمابخش صنعت فولاد كشور بوده و طی سالیان متمادی سرمایه گذاری‌های بزرگی در بخش تجهیزات و نیروی انسانی این حوزه انجام شده است.
اما این روزها این صنعت باسابقه كشور و استان حال و روز خوشی ندارد و در این میان كارگران بخش زغال سنگ با سخت‌ترین شرایط در معادن استان در حال فعالیت هستند كه بیشترین آسیب را متحمل شده اند.
روزی را در میان كارگران معادن زغال سنگ زرند سپری كردیم و از نزدیك سخت‌ترین كار دنیا را دیدیم و پای صحبت و درددل انسان‌هایی نشستیم كه با دست‌ها و صورت‌های سیاه بركت سفیدی نان را به خانه خود می‌برند.
داود مرادی كارگر معدن ذغال سنگ آب نیل كرمان نیز با اشاره به سختی كار كارگران بخش معدن گفت: تقریباً روزی بین 10 تا 12 ساعت در شرایط سخت معدن كار می‌كنیم و آسیب‌های زیادی ما را تهدید می‌كند.
وی بیان كرد: حقوقی كه به ما می‌دهند با همه مزایا و اضافه كاری حدود 2 میلیون تومان در ماه است كه در مقایسه با سختی كار ناچیز است و همین حقوق را هم چند ماه یكبار می‌دهند.
وی با انتقاد از قوانین بیمه كارگران معدن گفت: قبلاً شرایط بیمه آسان‌تر بود و با سابقه 20 سال كار بازنشسته می‌شدیم، اما این قانون در حال حاضر اجرا نمی‌شود و كارگران از نظر بدنی و روحی در حال فرسوده شدن هستند.
مرادی ادامه داد: تقاضا داریم مسئولان، شركت زغال‌سنگ را به وضعیت قبل برگردانند و از زیر مجموعه صندوق بازنشستگی فولاد خارج كنند تا اوضاع بهتر بشود.
وی با اشاره به فرسوده و از رده خارج بودن تجهیزات استخراج زغال سنگ تاكید كرد: متاسفانه شیوه استخراج در معدن زغال سنگ همان شیوه سنتی است و از تجهیزات مدرن استفاده نمی‌شود كه ظاهراً دلیل آن هم نداشتن سرمایه و هزینه زیاد است.
* ضرورت سرمایه گذاری جدید در بخش ذغال سنگ كرمان
مدیرعامل شركت زغال سنگ كرمان گفت: استان كرمان بزرگ‌ترین پهنه زغال كشور را دارد و امكانات و تجهیزات خوبی در این بخش موجود است، اكتشافات زغال سنگ در كرمان مربوط به 50 سال قبل است و نیاز به هزینه برای اكتشافات جدید داریم.
ایرج فلاح افزود: از آنجا كه سرمایه‌گذاری مطلوبی در معادن زغال سنگ كشور بجز طبس صورت نگرفته بود پس از واگذاری معادن زغال سنگ كرمان به بخش خصوصی دچار مشكلات عدیده‌ای شدند.
ایرج فلاح بیان كرد: همچنین واگذاری های این حوزه در قالب رد دیون دولت به تامین اجتماعی صورت گرفت و خیلی به نظر مبنای كارشناسی نداشته، چرا كه واگذاری معادن ذغالسنگ كرمان كه در سال واگذاری، زیان ده بوده به مجموعه صندوق بازنشستگی فولاد كشور كه متاسفانه خودش در سالهای واگذاری با مشكلات عدیده ای روبرو بوده خیلی كار مناسب و كارشناسی شده ای نبوده است.
وی تصریح كرد: مدیران معمولا دغدغه بیمه، تجهیزات و لوازم و دارائی و حقوق را نداشتند و در آن سالها رویكرد بیشتر اشتغال محور و خدمات رسانی بوده و می توان گفت طی 50سال فعالیت صنعت ذغال در كشور، نگاه تولید محور نبوده و تنها بر اساس رویكردی كه اشاره شد به صورت دولتی اداره می شد.
فلاح افزود: برخی از این معادن قادر به پرداخت حقوق و مزایای پرسنل نبوده و اكثریت معادن زغالسنگ به دلیل تاخیر در پرداخت حقوق و مزایا كاركنان با حقوق معوقه چند ماهه پرسنل روبرو هستند و این موضوع برای كارگران زحمتكش كه در شرایط كاری خاصی در این معادن مشغول به كار هستند مشكلاتی ایجاد كرده است.
وی تاكید كرد: ادامه این وضعیت ممكن است موجب تعطیلی برخی از این معادن و در برخی دیگر باعث كاهش سرمایه گذاری و به تبع آن كاهش آماده سازی و كاهش تولید و نهایت كاهش اشتغال شود.
وی با اشاره به ضرورت نوسازی و احیای صنعت ذغال سنگ كشور تصریح كرد: بر اساس تحقیق و پژوهش دفتر پژوهش ها زیر بنایی و امور تولیدی مركز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی همه كشورهایی كه دارای معادن ذغالسنگ هستند به منظور توانمند سازی وادامه بقای این صنعت اقدام به حمایت های متعددی از شركت هایی كه در حوزه اكتشاف و استخراج و فراوری فعالیت دارند می نمایند.
فلاح ادامه داد: از جمله این حمایت ها، اهدای وام های كم بهره با عاملیت بانك های دولتی و اعطای ضمانت نامه های دولتی برای پوشش ریسك سرمایه گذاری در صنعت زغال، تقبل هزینه های تحقیق و توسعه و معافیت های مالیاتی و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی كار فرمایان و یارانه مستقیم است.
وی تاكید كرد: قطعا در كشور ما هم با توجه به شرایط بسیار سخت كاری در معادن زغالسنگ و مخاطرات زیاد و همچنین فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات معدنی برای برون رفت از این وضعیت فعلی باید با حمایت دولت و در اختیار گذاشتن تسهیلات با نرخ پایین وطولانی مدت و یارانه مستقیم به ازای هر تن زغالسنگ تولیدی و معافیت های مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی (سهم كارفرما ) و حذف برخی از هزینه های اضافی از جمله حذف بخش نامه سال 93 دولت در خصوص 4 درصد مشاغل سخت و زیان آور صورت گیرد تا این صنعت بتواند از این وضعیت خارج شود.
مدیرعامل شركت زغال سنگ كرمان با تقدیر از اقدامات انجام شده توسط نمایندگان مردم كرمان در مجلس شورای اسلامی و مدیران استان گفت: در سالی كه مزین به سال اقتصاد مقاومتی و تولید واشتغال است با افزایش تولید واشتغال ضمن تامین نیاز صنایع داخلی كشور از خروج ارز از كشور برای واردات این محصول جلو گیری به عمل آید.
مدیرعامل شركت معدنی سراپرده زرند نیز گفت: حدود 40 سال است در بخش معدن و زغال سنگ مشغول به فعالیت هستم و تقریباً 200 نفر زیرمجموعه این شركت در حال فعالیت هستند. مشكلات صنعت زغال سنگ استان و كشور به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می‌شود كه برای هر كدام باید برنامه‌ریزی جداگانه داشت.
محمد اسماعیلی افزود: در حال حاضر هشت معدن زغال سنگ استان به صورت كامل تعطیل شده و سایر معادن نیز در آستانه تعطیلی است و با توجه به برنامه افزایش تولید فولاد در كشور قطعاً بخش فولاد در تولید با مشكل مواجه خواهد شد.
وی با بیان اینكه اشتغال در معادن زغال سنگ بیشترین اشتغال استان در چند سال قبل را تشكیل می‌داد، افزود: در حال حاضر با تعطیلی معادن زغال سنگ تعداد زیادی از كارگران و فعالان این بخش بیكار شده‌اند و مشكلات روز به روز بیشتر می‌شود.
*رفع موانع تولید در معادن
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان نیز گفت: 21 درصد استخراج كشور از این استان انجام و همچنین 36 درصد وصول حقوق دولتی از استان پرداخت می‌شود و برداشت‌های مهم منطقه ما مربوط به چهار ماده معدنی، مس، زغال سنگ، آهن و كرومیت است.
مهدی حسینی نژاد افزود: توسعه فرش دستباف استان كرمان و راه‌اندازی و رونق معادن زغال سنگ از برنامه‌های جدی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان است كه تاكنون نزدیك به 150 جلسه برای رفع مشكلات زغال سنگ استان برگزار شده است.
وی با اشاره به لزوم تغییر نگرش سنتی به مبحث معدن و معدنكاری، تصریح كرد: برندسازی محصولات یكی از برنامه‌های جدی‌ سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كرمان است.
حسینی نژاد تاكید كرد: برای آنكه بتوانیم مشكلات حوزه زغال سنگ و صنایع وابسته به آن را برای كوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت حل كنیم باید 40 میلیارد تومان برای آماده سازی، 20 میلیارد تومان در حوزه ایمنی و اعتباراتی نیز برای پرداخت مطالبات باقی مانده این شركت سرمایه‌گذاری شود.
فرماندار زرند هم با اشاره به اینكه مسئولان و مدیران كشوری باید در رفع موانع تولید در معادن بخصوص معادن استراتژیك مانند زغال سنگ فعالیت كنند، ادامه داد: استخراج معادن زغال سنگ نسبت به سایر معادن دارای اشتغالزایی بالایی بوده و 550 نوع ماده ارزشمند از جمله بنزن، اسیدهای مختلف، اسانس، عطر، شوینده‌ها، مواد اولیه دارویی و... از زغال سنگ استخراج می‌شود.
حبیب‌الله خنجری افزود: متأسفانه این ماده بسیار ارزشمند به‌دلیل استفاده بالا و هزینه‌های سرمایه‌ای سنگین و هزینه‌های بالای مصرفی روزمره عمدتاً در بخش استخراج ضررده بوده و معدنكاران چندان رغبتی به كار در آن ندارند.
وی تصریح كرد: بیشتر معادنی كه مربوط به شركت زغال سنگ است بخشی از آن در شهرستان زرند و كوهبنان است، به‌طوری كه تا سال 94 حدود 9 معدن و شركت زغال سنگ در این منطقه وجود داشت كه در حال حاضر این معادن و شركت‌ها به‌دلیل موانع تولید به چهار مورد كاهش یافته است.
وی با بیان اینكه این چهار معدن استخراج زغال سنگ در زرند هر كدام تقریباً بین 210 تا 250 نفر كارگر دارند گفت: علاوه بر این چهار مورد، شركت زغال شویی هم در زرند با 400 نیرو فعال است،
وی خاطرنشان كرد: مشكلات معادن زغال سنگ در این شهرستان در 4 بخش استخراجی زغال سنگ شامل نبود نقدینگی، بیمه كارگران، پرداخت مالیات، افزایش نیافتن قیمت زغال سنگ، نداشتن توانایی پرداخت حقوق كارگران توسط پیمانكاران، افزایش هزینه‌های تولید و قیمت لوازم و تجهیزات معدنی، وجود نداشتن طرح‌های توسعه‌ای در برخی معادن، سنتی بودن شیوه استخراج، قیمت پایین زغال سنگ و تعیین نشدن قیمت واقعی آن، پرداخت نشدن مطالبات تولید‌كنندگان زغال سنگ توسط خریداران و نامناسب بودن تجهیزات بهداشتی در اغلب معادن است.
فرماندار زرند با اشاره به درخواست‌های معدنكاران گفت: معدنكاران درخواست تخصیص یارانه دولتی به معادن زغال سنگ به‌دلیل نداشتن سوددهی مناسب، درخواست اعطای تسهیلات حمایتی در جهت توسعه و نوسازی معادن، درخواست افزایش قیمت زغال سنگ به میزان 20 درصد را دارند ضمن اینكه از سال 91 تاكنون این افزایش قیمت زغال سنگ مصوب شده، اما صورت نگرفته و در مهرماه سال گذشته قرار شده 9 درصد افزایش یابد كه هنوز محقق نشده است.
وی افزود: همچنین از خواسته‌های این معدنكاران وصول مطالبات حاصل از فروش زغال سنگ از شركت زغال سنگ كه تاكنون 20 درصد پرداخت شده، ایجاد سامانه مناسب و تخصصی جهت ارائه خدمات بازرگانی در زمینه تأمین تجهیزات معدنی ایمن و استاندارد است.
با توجه به اینكه طی سالیان متمادی تجهیزات، نیروی انسانی گسترده ای در بخش ذغال سنگ كرمان شكل گرفتهاست، لازم است از این منابع و امكانات صیانت شود تا ضمن جلوگیری از نابودی صنعت ذغال سنگ كرمان و بروز تبعات و آسیب های اقتصادی، امنیتی و اجتماعی شاهد ارتقاو به روز شدن این بخش باشیم.
گزارشگر:داود رجبی بهجت** انتشار : بهنام احمدی *
7437/ 5054

سرخط اخبار استان‌ها