۱۷ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۰۸
کد خبر: 82723694
۰ نفر
زنده گیری پرندگان شكاری آسیب به چرخه طبیعت

بوشهر- ایرنا- پرندگان شكاری كه در رأس یكی از هرم های غذایی چرخه طبیعت هستند، بدون دخالت انسان جمعیت برخی از حشرات مضر و جوندگان را تنظیم و از ازدیاد غیرقابل كنترل آنها جلوگیری می كنند و زنده گیری آنها باعث آسیب به چرخه طبیعت و انقراض نسل آنها می شود.

به گزارش ایرنا، با سرد شدن هوا در نیم كره شمالی زمین، پرندگان شكاری و برخی دیگر از پرندگان آبزی و كنار آبزی برای بقای خود از نیمه دوم سال مهاجرت به مناطق گرمسیر را آغاز می كنند و بخشی از سال را در این مناطق به زمستان گذرانی می پردازند.
ایران نیز در میان كشورهایی است كه بخشی از سال را میزبان پرندگان مهاجر و بویژه پرندگان شكاری از تیره شاهینیان نظیر بالابان، بحری است كه جزو گونه های درمعرض انقراض هستند و با توجه به اهمیت آنها و به دلیل قابلیت دست آموزی و استفاده درقوش بازی توسط شیوخ كشورهای حوزه خلیج فارس همواره توجه افراد سودجو و دلالان را به خود جلب كرده اند.
دراین میان استان بوشهر با توجه به موقعیت جغرافیایی و وضعیت آب وهوایی سالانه پذیرای صدها پرنده شكاری مهاجر است كه برای زمستان گذرانی به این استان روی می آورند.
اما به دلایل متعدد مورد تهدید جدی قرار می گیرند وهرساله تعداد زیادی از آنها از گردونه حیات خارج می شوند و همواره با جمعیتی كمتر به زیستگاه های اصلی خود باز می گردند.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: محیط بانان و ماموران یگان حفاظت محیط زیست این استان در روزهای اخیر در جریان گشت زنی و بررسی مناطق مختلف حفاظت شده 13 متخلف زنده گیری پرندگان شكاری و صیاد كوخه نشین را دستگیر و به مراجع قضایی تحویل دادند.
حسین دلشب افزود: از این متخلفان دستگیر شده 31 بهله پرنده شكاری از نوع دلیجه، 127 قطعه قمری و 24 قطعه سایر پرندگان شامل گنجشك، بلبل خرما و پیغو بدست آمد.
وی اضافه كرد: همچنین در این ارتباط یكهزارو 731 كوخه، 190 عدد تور، طناب و ادوات صید پرندگان مستندسازی، كشف شد.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: همچنین هفته گذشته نیز 47 بهله پرنده شكاری شامل بالابان، بحری و شاهین در معرض خطر انقراض در شهرستان های بوشهر و عسلویه از قاچاقچیان كشف شد.
دلشب اظهار كرد: این پرندگان همگی در شرایط نامساعد با چشمان دوخته و بال بسته در حال انتقال بودند كه توقیف شدند و هم اكنون اقدامات و پیگیری های لازم برای بررسی وضعیت این پرندگان توسط این اداره كل در دست اجراست.
وی افزود: پرندگان كشف شده با توجه به قرائن موجود از استان های دیگر كشور صید و برای قاچاق به كشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق مبادی ساحلی و دریایی، به این استان منتقل شده اند.
دلشب یادآورشد: همه ساله با آغاز زمان مهاجرت پرندگان شكاری به ایران، افراد سودجو برای صید این گونه های مهم كه در راس هرم غذایی جانوری قرار دارند، اقدام می كنند.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ضمن ابراز تاسف و محكوم كردن این اتفاق بسیار آسیب زننده به محیط زیست و تنوع زیستی منطقه، تاكید كرد: با هماهنگی های بین دستگاهی، این اداره كل همه توان خود را برای حفاظت از همه گونه های جانوری و محیط زیستی به كار گرفته و متخلفان بدون هیچگونه گذشت به محاكم قضایی تحویل می شوند.
دلشب از مردم خواست در صورت اطلاع از حضور افراد مشكوك در سطح منطقه، برای پیشگیری از هرگونه اقدام مخرب محیط زیستی، موضوع را از طریق شماره تلفن 1540 بصورت مستقیم با یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر در میان بگذارند.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان كرد: در سال جاری نشست ها و مكاتبات متعددی با فرماندهی انتظامی و مرزبانی و گمركات درمركز استان بوشهر و شهرستان ها برگزار شده است.
وی بیان كرد: با عنایت به اینكه پرندگان شكاری در رأس هرم پرندگان قرار دارند و نقشی مهم در زنجیره اكولوژیك و تعدیل برخی از جمعیت ها و آفات ایفا می كنند، استمرار نسل آنها از اهمیت زیادی برخوردار و مورد توجه سازمان و نهادهای زیست محیطی جهانی هستند.
دلشب گفت: به منظور مقابله با افراد سودجو و قاچاقچیان این پرندگان، ضمن همكاری خوبی كه تاكنون میان محیط زیست و ارگانهای مرتبط استان بوده است، این اداره كل در سالهای اخیر تلاش كرده است با فرهنگ سازی مشاركت تشكل های زیست محیطی برای صیانت از این مواهب گرانبهای طبیعی و تنوع زیستی استان را در اولویت های كاری خویش قرار دهد.

كوخه نشینی و زنده گیری پرندگان شكاری
كوخه نشینان در استان بوشهر از 15 شهریور همه ساله به مدت یك ماه همزمان با كوچ پرندگان مهاجر ادوات و ابزارآلات خود را درمكانی كه ازقبل تعیین شده برای كمین و شكار این پرندگان می گسترانند.
دو روش برای صید پرندگان شكاری وجود دارد یكی كوخه نشینی كه به صورت ثابت انجام می شود و روش دیگر سیار است كه صیاد با تجهیزات لازم سوار برموتورسیكلت با گشت زنی دردشت ها به شكار می پردازد.
كوخه نشینی كه از دوران باستان تاكنون در برخی نقاط كشور ایران رواج داشته اكنون به تهدیدی جدی برای پرندگان درحال انقراض در كشور تبدیل شده است.
این روش صید پرندگان اگر چه دردهه های اخیر به دلیل كاهش پرندگان شكاری كمیاب و رو به انقراض رفتن نسل آنها، با وضع قوانین و محدودیت های زیست محیطی ممنوع شده اما در برخی نقاط ایران بویژه استان بوشهر همچنان به صورت غیر مجاز وجود دارد.
كوخه كه در اصطلاح محلی در استان بوشهر به آن ˈكوختˈ گفته می شود، گودالی است به عمق بیش از یك متر كه در زمین حفر و سقف آن به صورت قوسی شكل با سوراخ هایی برای دیدن جلو و اطراف پوشانده می شود.
درجلوی كوخه سه رشته تورپهن می شود و شخص كوخه نشین با قرار گرفتن دراین گودال و طعمه قراردادن پرندگانی نظیر كبوتر و قمری اقدام به جلب پرندگان شكاری نظیر بالابان و بحری كرده و درنهایت پرنده گرفتار در تور را صید می كنند.
هم اكنون محیط بانان درصورت یافتن كوخت آن را خراب و فرد كوخه نشین را بازداشت كرده و به مقام قضایی تحویل می دهند و جزای محكومیت این متخلفان در قانون از یك تا شش سال حبس بسته به نوع و طبقه بندی زیستی جانواران متغیر تعیین شده است.
با شروع مهاجرت پرندگان شكاری به مناطق شمالی استان بوشهر ، افرادسودجو وفرصت طلب برای صید، خرید، انتقال وفروش این پرندگان نظیر بالابان (چرخ)، شاهین و بحری با تطمیع، اغفال و استخدام افراد به اهداف خود دست می یابند.
در زمان حاضر، متخلفان روش های مختلفی را برای صید پرندگان شكاری در منطقه بكار می گیرند كه از جمله آن احداث كوخت است.
گرایش قاچاقچیان به شكار این پرندگان به خاطر سود كلانی است كه با فروختن آن به دلالان و سپس به شیوخ ثروتمند كشورهای همسایه خلیج فارس به جیب می زنند.
شیوخ عرب با آموزش این پرندگان از آنان برای شكار، بویژه شكار هوبره استفاده می كنند.
شكار این پرندگان كه تهدیدی جدی برای انقراض و نابودی این گونه پرندگان كمیاب و باارزش بوده، زنگ خطر و هشداری برای مسوولان و دوستداران محیط زیست و طبیعت است.
روش دیگر زنده گیری پرندگان شكاری كه به صورت سیار اجرا می شود صیاد تور مخصوصی (شبچه) را به عنوان تله پشت كبوتر بسته و با یك طناب كه از یك طرف همراه با یك وزنه به پای كبوترمتصل است، بسته می شود و از طرف دیگر دردست صیاد قرار می گیرد و شكارچی سوار بر موتورسیكلت دردشت ها به گشت زنی می پردازد.
دراین روش صیاد به محض دیدن پرنده شكاری كبوتر را رها می كند و پرنده شكاری با دیدن طعمه به طرف آن حمله ور می شود كه در این حین پای پرنده در تور پشت كبوتر گیر كرده و به دام صیاد می افتد.
6043** خبرنگار و انتشار دهنده: خدانظر خواجه