حوادث طبیعی به 113 هزار منزل روستایی و شهری خسارت زده است

بجنورد- ایرنا- معاون بازسازی و مسكن روستایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی گفت: وقوع حوادث طبیعی طی سه سال گذشته به 113 هزار واحد مسكونی در روستاها و شهرهای كشور خسارت وارد كرده است.

به گزارش ایرنا، عزیزالله مهدیان در گفت و گو با خبرنگاران اظهار كرد: بیش از 54 هزار واحد مسكونی در این حوادث نیاز به بازسازی پیدا كرده است و بیش از 58 هزار واحد هم نیاز به مرمت و تعمیر پیدا كرده است.
وی گفت: برای كمك به بازسازی این واحدهای خسارت دیده، 19 هزار و 100 میلیارد ریال اعتبار تسهیلاتی منظور شده است كه این تسهیلات در شهرها با نرخ پنج درصد و در روستاها با نرخ چهار درصد پرداخت می شود.
معاون بازسازی و مسكن روستایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی افزود: چهار هزار و 690 میلیار ریال اعتبار برای كمك بلاعوض به این آسیب دیدگان اختصاص یافته است.
مهدیان اظهار كرد: تا كنون 13 هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات بازسازی و یكهزار و 280 میلیارد ریال اعتبار كمك بلاعوض تخصیص پیدا كرده است.
وی افزود: با استفاده از این اعتبارات، بازسازی 13 هزار و 300 واحد آغاز شده است و تا كنون ساخت و بازسازی 6 هزار و 700 واحد تمام شده است.
وی خاطرنشان كرد: در این مدت تعمیر و مرمت حدود 37 هزار واحد خسارت دیده آغاز شده و كارهای مرمتی 30 هزار واحد به اتمام رسیده است.

*بازسازی در شهرها كندتر است
مهدیان درباره كند بودن روند بازسازی واحدهای آسیب دیده گفت: یكی از مشكلات كه سبب شده تا شمار زیادی از واحدهای آسیب دیده وارد مرحله اجرایی بازسازی نرود، عدم استقبال روستاییان است به طوری كه روستاییان پای كار نمی آیند و با گذشت چند مدت از حادثه، در عمل پیگیری مناسبی برای بازسازی خانه آسیب دیده ندارند.
معاون بازسازی و مسكن روستایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی با بیان اینكه روند بازسازی ها در شهرها كندتر است گفت: هزینه های بازسازی در شهرها بالاتر و مشكلات نیز بیشتر است.
وی تصریح كرد: در مناطق شهری كه قیمت و ارزش افزوده زمین در ساخت و ساز ها بیشتر است، وقتی خانه قدیمی خراب می شود، معمولا مالكان تمایل به ساخت و سازهای چند طبقه دارند و این در حالی است كه جبران خسارت ها تنها بابت ساخت و ساز در زیر بنای معادل زیربنای منزل تخریبی اعمال می شود و درصورت ساخت بنایی بیشتر از بنای مزبور و یا ساخت طبقات بیشتر باید با منابع مالی كمك انجام شود.
معاون بازسازی و مسكن روستایی بنیاد مسكن انقلاب اسلامی افزود: از این رو بازسازی مناطق خسارت دیده در مناطق شهری كندتر پیش می رود.
اخبار خراسان شمالی را در كانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی 🆔 @IRNABOJNURD پیگیری كنید.
7185 / 6042 خبرنگار: كبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

سرخط اخبار استان‌ها