استقبال بی نظیر زائران جمهوری آذربایجان از پیاده روی اربعین

نجف - ایرنا - زائران جمهوری آذربایجان امسال حضوری گسترده تر در پیاده روی ویژه اربعین و زیارت امام حسین (ع) در كربلا دارند.

به گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا، شهروندان آذربایجانی كه كشورشان پس از ایران و عراق بیشترین جمعیت شیعه را در خود جای داده است، هر سال با شناخت بیشتر آموزه های اسلام ناب محمدی بر تعداد عاشقان و شیفتگان امام حسین (ع) این كشور افزوده می شود.
مسلمان این كشور كه از سال 1991 بدنبال فروپاشی شوروی درهای این كشور به سوی جهان خارج به خصوص جمهوری اسلامی باز شد، بار دیگر به آغوش جهان اسلام بازگشتند.
در حالی كه مسلمانان این كشور در زمان حكومت كمونیست ها از فعالیت های اسلامی ممنوع شده بودند و مساجد آنها به انبار غله تبدل شده بود، چند سالی است كه فوج فوج به دیار كربلا می آیند.
زائران شیعه جمهوری آذربایجان كه بیشتر آنان قشر جوان 30 تا 40 سال هستند به طرق مختلف از راه زمینی و هوایی سعی دارند خود را به كربلا برسانند.
تلمان كریم اف یكی از زائران جمهوری آذربایجان كه اهل لنكران است در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نجف، افزود: سه روز است كه به همراه هیاتی در یكی از هتل های نجف مستقر هستیم.
وی یادآوری كرد: هیات ما 48 نفر است و از راه زمینی و از طریق ایران به منظور زیارت عتبات عالیات به خصوص شركت در گردهمایی بزرگ اربعین به عراق آمده ایم.
وی افزود: شناخت قبلی ما از اسلام اصیل محدود بود، ولی سال به سال شناخت مردم آذربایجان به واسطه تبلیغ و معرفی آن از سوی مبلغان انقلابی دیگر كشورها افزایش یافته است به گونه ای كه اكنون افراد زیادی از خود جمهوری آذربایجان دین اسلام را ترویج می كنند.
عارف میرزایف از دیگر زائران جمهوری آذربایجان گفت: در سال های قبل به دلیل نبود شناخت، تعداد زائران كمتر بود و تعداد اندكی از زائران شهرستان ها در باكو ثبت نام و به مشهد مقدس اعزام می شدند، ولی اكنون به واسطه محبت اهل بیت دل های مردم آذربایجان روشن تر شده و این شور و شوق هر روز بیشتر می شود.
زاهد كریم اف كه سرپرستی یكی از كاروان های جمهوری آذربایجان را بر عهده دارد به خبرنگار ایرنا، گفت: تا جایی كه اطلاع دارم حدود 20 كاروان 30 تا 45 نفری از باكو و شهرستان های این كشور از جمله لنكران، جلیل آباد، آستارا، قبا، گنجه و شماخی برای شركت در اجتماع بزرگ اربعین به طرق مختلف راهی كربلا هستند.
وی یادآوری كرد: جمعی هم به صورت انفرادی و یا در قالب كاروان هایی از ایران رهسپار كربلا شده اند.
وی افزود: نمایش تصاویر كربلا و اجتماع بزرگ اربعینیان شور و شوق زیارت كربلا را هر ساله در دل مردم جمهوری آذربایجان بیشتر می كند.
جمهوری آذربایجان حدود 9 میلیون نفر جمعیت دارد كه بیش از 92 درصد آن را مردم مسلمان شیعه تشكیل می دهند.
شبد**خاورم 6183**380**1379
انتشار دهنده: هادی افتخاری