كشف هفت هزار و 700 میلیارد ریال فرار مالیاتی از حساب های اجاره ای در كردستان

سنندج - ایرنا - مدیركل امور مالیاتی كردستان گفت: هفت هزار و 700 میلیارد ریال فرار مالیاتی از 19 فقره پرونده مربوط به تراكنش های بانكی در كردستان كشف شد كه عمده پرونده ها مربوط به حساب های اجاره ای است.

علیرضا الوندی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: از ابتدای سال 1395 تاكنون مالیات 19نفر از اشخاص حقیقی با گردش مالی بالا توسط این اداره كل مورد رسیدگی قرار گرفت كه منجر به صدور 60فقره برگ تشخیص به مبلغ هفت هزار و 700 میلیارد ریال شد كه مراحل قطعی سازی آن در دست انجام است.
به گفته وی، این میزان مالیات مربوط به بررسی تراكنش های بانكی این افراد است كه برخی از آنها حساب های خود را به افراد غیربومی اجاره داده بودند ولی اطلاعی از تراكنش های بانكی انجام شده در حساب خود نداشتند و مورد سوء استفاده قرار گرفته اند.
وی با بیان اینكه این افراد هیچ گونه پرونده ای در اداره كل امور مالیاتی استان ندارند، گفت: مالیات ها باید از افراد اصلی و سوء استفاده كنندگان از این حساب ها وصول شود و چنانكه مودیان تمكین نكنند از طریق قوه قضاییه برای وصول مالیات ها اقدام می كنیم.
الوندی با اشاره به اینكه سرنوشت وصول این میزان مالیات را قوه قضاییه تعیین می كند، افزود: امور مالیاتی صرفا عهده دار شناسایی فرارهای مالیاتی است و پس از آن، خاطیان را به مراجع قضایی برای ادامه سیر قانونی و وصول مطالبات ارجاع می دهد.
مدیركل امور مالیاتی كردستان با بیان اینكه میزان فرار مالیاتی كشف شده در 19 پرونده مورد نظر معادل سه سال گذشته وصول مالیات در استان كردستان است، تاكید كرد: نیاز به همكاری قوه قضاییه برای وصول این میزان مالیات و برخورد با متخلفان داریم.
الوندی با بیان اینكه تعامل نهادهای قضایی استان در وصول مطالبات خوب است، یادآور شد: نهادهای ذیصلاح قوه قضاییه در سایر استان ها هم باید برای وصول مطالبات این چنینی حساس باشند.
به گزارش ایرنا، برخی فعالان اقتصاد زیرزمینی چند وقتی است كارت‌های اعتباری و حساب‌های بانكی اجاره‌ای به نام افراد دیگر باز می‌كنند تا از پرداخت مالیات فرار كنند.
به‌ موجب ماده ٢٧٤ قانون مالیات‌ها، دارندگان اینگونه حساب‌ها چه از طریق وكالت رسمی و چه از طریق واگذاری كارت‌های حساب بانكی خود به افراد غیر، مجرم محسوب می شوند.
سازمان امور مالیاتی و نهاد مبارزه با پولشویی در هنگام تعقیب تراكنش‌های مالی مشكوك چنانچه به این حساب‌ها برخورد كنند، صاحبان آن حساب‌ها مسئول هستند.
خبرنگار: حسن حسین زاده ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
3034/9102

سرخط اخبار اقتصاد