كارفرما مقصر حادثه معدن آزادشهر شناخته شد

گرگان - ایرنا - رییس دادگستری كل گلستان گفت: براساس جمع بندی و گزارش كمیته حقیقت یاب در حادثه اردیبهشت ماه معدن زمستان یورت آزادشهر در شرق استان، كارفرمای معدن مقصر شناخته شد.

براساس اعلام روابط عمومی دادگستری، هادی هاشمیان روز دوشنبه اظهار كرد: از آنجا كه كارفرما الزامات قانونی برای ایمنی معدن را انجام نداده بود، مقصر اصلی در این پرونده بود.
وی افزود: بازرس این پرونده شركت صنعتی و معدنی شمال شرق را به عنوان كارفرمای كارگاه و با توجه به نبود سیستم تهویه مناسب و كافی در تونل، نبود مسیرهای كمكی برای تهویه، ندادن آموزش های لازم و كافی و نبود نظارت بر كارگران برای جلوگیری از ایجاد هرگونه شعله یا جرقه داخل تونل، مجهز نبودن لوكوموتیوها به تجهیزات رادیاتور اگزوز و نبود تشكیلات امداد و نجات و مدیریت بحران در معدن 100 درصد مقصر شناخته است.
هاشمیان یادآور شد: با پایان ایمن سازی تونل محل انفجار و خروج دو لوكوموتیو موجود در تونل، گروهی شامل بازرس وزارت كار، بازپرس پرونده و نماینده نیروی انتظامی؛ این تونل و لوكوموتیوها را بررسی و نتیجه كارشناسی به شعبه رسیدگی كننده به پرونده این معدن ارائه شد.
وی اضافه كرد: گزارش كارشناسی به طرفین پرونده اعلام می شود و پس از اخذ آخرین دفاعیات طرفین، كیفرخواست صادر و پرونده برای رسیدگی به دادگاه فرستاده خواهد شد.
به گفته هاشمیان؛ از جنبه خصوصی جرم، دیه همه جانباختگان پرداخت شده و رسیدگی به این پرونده از جنبه عمومی جرم ادامه دارد.
رییس دادگستری كل گلستان قول داد كه دستگاه قضایی تا استیفای كامل حقوق مصدومان و خانواده های جانباختگان پیگیر بوده و با مقصران حادثه در هر جایگاه و مقامی كه باشند بدون اغماض برخورد قانونی خواهد كرد.
به گزارش ایرنا معدن ذغال سنگ زمستان یورت آزادشهر واقع در شرق استان گلستان 13 اردیبهشت ماه امسال منفجر شد كه بر اثر این حادثه 43 نفر از كارگران معدن جان باختند و بیش از 70 نفر مجروح شدند.
3014/1648
تنظیم: مجید میهن دوست ** انتشار: پری سالارنیا