بازار كساد تخمه آفتابگردان و كدوی آجیلی در بزرگترین بورس ایران

ارومیه- ایرنا- شهرستان خوی در شمال غربی آذربایجان غربی با برخورداری از بزرگترین بورس تخمه آفتابگردان و كدوی آجیلی ایران، امسال نیر با ركود در خرید و فروش این محصولات روبروست؛ ركودی كه تاجران تخمه آن را نتیجه واردات و نبود زمینه های صادرات این محصول می دانند.

به گزارش ایرنا كاهش قیمت تخمه آفتابگردان و كدوی آجیلی در كشور به علت به هم خوردن عرضه و تقاضا، بازاریان را با مشكلات عدیده مواجه كرده و بر اساس ادعای فعالان بازار، قیمت تخمه آفتابگردان 2 سال قبل 100 هزار ریال برای هر كیلو معامله شده اما در سال گذشته و امسال به 60 هزار ریال كاهش یافته است.
یك تولیده تخمه آفتابگردان در روستای نوائی خوی گفت: واردات بی رویه تخمه های آجیلی آفتابگردان و كدو موجب كاهش قیمت این محصولات شده است و درآمد كشاورزان با هزینه های صرف شده برای تولید این محصولات برابری نمی كند.
مهدی غلام نژاد با تاكید بر اینكه بیش از 30 درصد محصول آفتابگردان و كدوی آجیلی ایران در خوی تولید می شود، افزود: راه اندازی تشكلی در راستای حمایت از تولیدكنندگان این محصولات در این شهرستان ضروری است.
عزیز علیلو، یكی دیگر از تولیدكنندگان این محصول در روستای ' ویشلق علیای ' خوی نیز با بیان اینكه از زمین كشاورزی وی و اكثر كشاورزان منطقه به طور میانگین سه خانواده امرار معاش می كنند، افزود: تخمه های تولیدی اكثر كشاورزان به قیمت پایین به فروش می رسد و هزینه گذران زندگی خانوارها را تامین نكند.
علی جهانبخش، یكی ازغرفه داران بازار بورس تخمه های آجیلی در خوی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، توقف واردات غیرضروری این محصولات را خواستار شد تا محصول با كیفیت تولیدی كشاورزان ایرانی به قیمت واقعی خود به فروش رود.
اكبر گلوانی یكی دیگر از غرفه داران بازار بورس تخمه های آجیلی نیز گفت: اگر جلوی واردات محصولات بی كیفیت خارجی گرفته نشود، علاوه بر كشاورزان، تجار و فعالان این بازار نیز بیكار می شوند و به ناچار برای تامین معاش به شغل های كاذب روی می آورند.
به گفته رئیس اتحادیه خشكبار خوی با واردات بی رویه تخمه آفتابگردان و كدوی آجیلی از كشورهای چین، جمهوری آذربایجان، آرژانتین، كانادا و حتی آمریكا با قیمت پایین، روند داد و ستد این محصول در سال های اخیر مختل شده است.
حیدر تقی لو با تاكید بر اینكه با صادرات این محصول به كشورهای اروپایی، آسیای میانه و حوزه خلیج فارس، ده ها میلیون دلار ارز وارد كشور می شود، اضافه كرد: انتظار كشاورزان و بازاریان در سال جاری افزایش صادرات این محصولات به دلیل كیفیت بسیار مطلوب آن نسبت به سال های گذشته بود اما این مهم نیز هنوز میسر نشده است.
تقی لو با اشاره به سرمایه گذاری تجار طی سالیان متمادی در این بخش، اقدام لازم در زمینه رفع ركود بزرگترین بازار بورس این محصولات را خواستار شد.
وی كیفیت بالای محصولات ایرانی را یادآوری كرد و گفت: هم اكنون كشورهای رقیب در تلاش هستند تا با در اختیار گرفتن بازارهای هدف، محصولات بی كیفیت و ارزان قیمت خود را در این بازارها عرضه كنند.
رئیس اتحادیه خشكبار خوی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال اظهار كرد: تخمه آفتابگردان و كدوی آجیلی وارداتی به كشور از نظر كیفیت در حد پایینی قرار دارد و به هیچ وجه در كیفیت و طعم نمی توانند با محصولات مطلوب ایرانی رقابت كند اما به لحاظ ظاهر زیبا و برخورداری از قیمت پایین تر، مورد توجه مصرف كنندگان این محصولات قرار می گیرد.
تقی لو گفت: بسیاری از تخمه های وارداتی آلوده به مواد شیمیایی نگهداره است و در فرآوری این تخمه ها نوعی بوی نامطبوع متصاعد می شود و در بلند مدت موجب بروز بیماری های گوارشی در مصرف كنندگان این محصولات می شود؛ اگر به صورت آزمایشی این تخمه ها را بكاریم، نخواهند رویید.
رئیس اتحادیه خشكبار خوی اضافه كرد: عمده تخمه های وارداتی به كشورمان با عنوان تخمه های روغنی وارد می شود و این در حالی است كه همه آنها تخمه های آجیلی است.
سید تقی كبیری، نماینده مردم شهرستان های خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در راستای حمایت از كشاورزان، تجار و كسبه، افزایش تعرفه گمركی واردات تخمه آفتابگردان و كدو در دستور كار هیات وزیران قرار دارد و به محض تشكیل جلسه و اتخاذ تصمیم در این زمینه به اجرا گذاشته می شود.
ایرج مرندی، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت خوی نیز گفت: تخمه آفتابگردان وارداتی تحت عنوان تخمه روغنی وارد كشور می شود و در سال جاری واردات تخمه كدو متوقف شده است.
وی اظهار كرد: اگر تخمه روغنی جهت مصرف كارخانجات روغن كشی هم وارد كشور شود، مستقیما در همان كارخانه مصرف شده و در بازار عرضه نمی شود.
وی راه اندازی هر چه زودتر سامانه جامع انبارها را در كنترل بارهای وارداتی از مبدا تا مقصد در این زمینه بسیار موثر دانست.
مرندی، میزان تخمه آفتابگردان در بورس خوی را ٢٤ هزار تن و تخمه كدو را ١٦ هزار تن اعلام كرد.
به گزارش ایرنا خوی قطب اول تولید دانه های آفتابگردان و كدو در كشور است و از مجموع 60 هزار هكتار اراضی كشاورزی آبی این شهرستان، نزدیك به 30 هزار هكتار به صورت سالانه زیر كشت این 2 محصول می رود؛ بیش از 14 هزار خانوار روستایی و شهری از طریق كشت و فروش این محصولات امرار معاش می كنند.
با توجه به اینكه بازار بورس تخمه های آجیلی خوی عمده اشتغال مردم خوی را تشكیل می دهد، توجه مسئولان به مشكلات صنفی آنان و یافتن راه حلی مناسب نه تنها موجب رونق مجدد صادرات این محصولات می شود بلكه از تعطیلی و ركود بازار بورس این محصولات در خوی و بیكار شدن هزاران كارگر، تاجر و افراد فعال در این بخش جلوگیری می كند.
در بازار تخمه های آجیلی خوی بیش از یكهزار نفر در 300 غرفه و 50 كارگاه فرآوری مشغول به فعالیت هستند.
3072/3214
** انتشاردهنده: علیرضا فولادی