طرح داوینچی ایران روی جلد مجله انجمن ریاضی آمریكا

تهران- ایرنا- ماهنامه انجمن ریاضی آمریكا طرحی از یك هنرمند ریاضیدان ایرانی را كه بر مبنای اشكال ریاضی رسم شده است، روی جلد خود منتشر كرد.

حمید نادری یگانه دانش آموخته رشته ریاضیات و كاربردها دانشگاه قم و دانشجوی رشته ریاضی محض دانشگاه صنعتی شریف در مقطع كارشناسی ارشد از ابتدای دوره كارشناسی به خلق تصاویر هنری با استفاده از اشكال و فرمول های ریاضی علاقمند شد.
وی برنده مدال طلای سی و هشتمین مسابقات ریاضی دانشجویی كشور و مدال نقره سی و نهمین دوره این مسابقات است، همچنین در بیستمین المپیاد علمی دانشجویی رتبه نهم رشته ریاضیات را از آن خود كرده است.
نادری یگانه روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا، گفت: این تصویر با اجازه وی روی جلد نسخه ماه نوامبر (آبان/آذر) نشریه ماهنامه انجمن ریاضی آمریكا/ American Mathematical Monthly منتشر شده است.
این نابغه ریاضی در توضیح تصویر یادشده اظهار كرد:این تصویر متشكل از 9 هزار بیضی است كه برای هر كدام از آنها 2 كانون و یك خروج از مركز به كمك توابع مثلثاتی تعریف كرده ام.
وی افزود: وجود همین معادله ها موجب تفسیرپذیری تصویر و جذابیت هنری آن و باعث شده است كه هر كس تفسیر متفاوتی از تصویر داشته باشد.
نادری یگانه در مورد زمانی كه برای كشیدن این تصویر صرف كرده است نیز گفت: فرمول های مختلف را بررسی و بین چند هزار فرمول یك فرمول را انتخاب كردم و با برنامه رایانه ای از روی فرمول تصویر را رسم كردم كه این كار چند روز طول كشید.
وی در این روش هنگامی كه شروع به كنار هم گذاشتن مجموعه ای از معادلات ریاضی می كند، نمی داند حاصل آنها چه تصویری خواهد بود و با تغییر مداوم این معادلات، به شكل و تصویر اشیا یا جانداران واقعی نزدیك می شود.
این دانشجوی نابغه گفت: برای رسم تصاویر از یك برنامه رایانه ای استفاده می كنم و مرتب معادلات ریاضی را تغییر می دهم؛ مثلا برای رسیدن به تصویر یك ماهی با استفاده از معادلات ریاضی، بیش از دو هزار پاره خط رسم كردم و ده ها هزار تصویر را آزمایش قرار دادم، درحالی كه نمی توانستم پیش بینی كنم در نهایت چه تصویری به دست می آید.
او كه در برخی محافل علمی به نام جانشین لئوناردو داوینچی (دانشمند و نقاش ایتالیایی قرن 15 و 16) مطرح است، تصویر چاپ نشده دیگری را از یك پرنده كه با فرمول های ریاضی ترسیم شده است، در اختیار ایرنا قرار داد.
علمی**9157**1440
خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me