رییس جمهوری و تاكید بر جایگاه فراجناحی نیروهای مسلح

تهران-ایرنا- حمایت از نیروهای مسلح به عنوان اصل غیرقابل انكار سیاست های كلان دستگاه اجرایی كشور؛ همواره در برنامه ریزی های دولت جایگاه ویژه ای داشته است؛ امری كه رییس جمهوری با بیان اهمیت فراجناحی بودن و عدم وابستگی ارتش به جریان های سیاسی بر تداوم آن تاكید كرد.

به گزارش گروه پژهش و تحلیل خبری ایرنا، حمایت دولت از نیروهای مسلح و دوری از وابستگی های جناحی و سیاسی دو اصل مهم اظهارات «حسن روحانی» رییس جمهوری در دیدار با فرماندهان ارتش بود كه در روزنامه های چاپ امروز یكشنبه( 14 آبان ماه) مورد توجه قرار داد. استعفای غیرمنتظره نخست وزیر لبنان و اظهارات تند او علیه ایران در كنار حل مشكل سپرده گذاران از محورهای مهمی است كه در در روزنامه ها بازتاب داشت.

**تاكید بر حمایت دولت از نیروهای مسلح
روز گذشته رییس جمهوری با فرماندهان ارشد ارتش جمهوری اسلامی به مناسبت بزرگداشت روز 13 آبان دیدار كرد. در این دیدار رییس جمهوری به تشریح تلاش های امام خمینی (ره) در مسیر پیروزی انقلاب پرداخت. اعتماد مردم به نیروهای مسلح و ضرورت فراجناحی بودن نیروهای نظامی و انتظامی در كشور از دیگر محورهای سخنان رییس جمهوری در دیدار با فرماندهان ارتش بود كه مورد توجه روزنامه های چاپ امروز قرار گرفت.
روزنامه «ایران» در گزارش خود از دیدار رییس جمهوری و فرماندهان ارشد ارتش نوشت: رئیس‌جمهوری روز گذشته و در دیدار فرماندهان ارشد ارتش جمهوری اسلامی ایران، با گرامیداشت روز تاریخی ١٣ آبان و تبعید امام راحل، گفت: «بخشی از سخنرانی حضرت امام (ره) در چهارم آبان سال ٤٣ به دفاع از عزت و استقلال ارتش اختصاص داشت و ایشان به‌طور هم‌زمان عزت مردم و نیروهای مسلح را از اهداف انقلاب اسلامی می‌دانست». حجت‌الاسلام حسن روحانی افزود: «از دیدگاه امام، یكی از مهم‌ترین مظاهر استقلال كشور، استقلال نظامی است و در همین راستا در قانون اساسی نیز حفظ نظام، استقلال كشور و تمامیت ارضی از مأموریت‌های اصلی ارتش عنوان شده است».
در روزنامه «ابتكار» بخش دیگری از سخنان رییس جمهوری را این گونه می خوانیم: رئیس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینكه «ارتش بعد از انقلاب اسلامی در هر دو بعد اسلامی و مردمی بودن بسیار موفق عمل كرده است»، ادامه داد: نیروهای مسلح باید فراجناحی باشند و امروز بزرگترین سرمایه ارتش، اعتماد عمومی و عدم وابستگی به جریان های سیاسی است.
روحانی با ذكر خاطراتی از رشادت و ایمان شهدای ارتش در دوران دفاع مقدس از جمله شهیدان فكوری، ستاری، صیاد شیرازی، بابایی، كشوری، شیرودی و همچنین یاد مرحوم سرلشكر ظهیر نژاد، افزود: فداكاری و ایثار فرماندهان و پرسنل نیروهای هوایی، زمینی، دریایی و نیز هوانیروز و پدافند در دفاع مقدس كه برای اولین بار در شكستن حصر آبادان جلوگیری شد، فراموش شدنی نیست و ملت ایران قدردان صلابت، نجابت، سلامت و ایثار ارتش هستند.
روزنامه «مردم سالاری» نوشت: رییس جمهور با اشاره به اینكه «ارتش در انقلاب، دفاع مقدس و تاكنون سرافراز بوده و همواره مورد اعتماد امام راحل، رهبری و ملت بوده و هست»، تاكید كرد: اقتدار عملیاتی نیروهای مسلح در گرو چابكی ساختار، انضباط درونی و روزآمدی تجهیزات است.
روحانی خاطرنشان كرد: دولت و مردم به ارتش به عنوان نیروهای مسلح مومن و فداكار اطمینان دارند و دولت همچنان به حمایت خود از نیروهای مسلح ادامه خواهد داد. رییس شورای‌عالی امنیت ملی همچنین با اشاره به وظایف نیروهای مسلح در قانون اساسی، افزود: نیروهای مسلح باید در زمان صلح و در هر زمینه ای كه دولت ضروری بداند، در كنار دولت باشند و در پیشبرد برنامه‌های قوه مجریه برای اداره كشور كمك كنند.
روزنامه «جمهوری اسلامی» آورد: در ابتدای این دیدار فرمانده كل ارتش جمهوری اسلامی ایران، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش، رئیس ستاد مشترك، فرمانده نیروی زمینی، فرمانده نیروی هوایی، فرمانده نیروی دریایی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) و رئیس سازمان حفاظت اطلاعات ارتش طی سخنانی ضمن تقدیر از حمایت‌های موثر دولت و رئیس جمهور، گزارشی از ماموریت‌ها و مهمترین اقدامات و الزامات ارتش برای ارتقای حوزه‌های عملیاتی خود تشریح كردند.
روزنامه های اطلاعات، شرق و خراسان نیز سخنان رییس جمهوری در دیدار با فرماندهان ارتش را در شماره امروز خود بازتاب دادند.

**پس لرزه های استعفای سعد حریری
«سعد حریری» نخست وزیر لبنان روز گذشته در حالی كه در عربستان سعودی به سر می برد، در اقدامی غیرمنتظره از مقام خود استعفا كرد. استعفای او كه با سخنان تندی علیه ایران همراه بود، در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب یافت. روزنامه های امروز هم در گزارش ها و تحلیل های خود به دلایل این استعفا، سخنان حریری و واكنش مسوولان ایرانی پس از این استعفا پرداختند.
روزنامه ایران در گزارش خود نوشت: سعد حریری در اقدامی غیرمنتظره در خاك عربستان و از طریق تلویزیون رسمی این كشور از سمت خود به عنوان نخست‌وزیر لبنان استعفا كرد. او هرچند دلیل استعفای خود را آنچه مداخله ایران در لبنان و نقش حزب‌الله در این كشور خواند، عنوان كرد اما مواضع نزدیك او به عربستان و سیاست‌های ضد ایرانی ریاض، وجوه دیگری از استعفای او را كه پس از دو سفر پیاپی‌اش به عربستان اعلام شد، آشكار می‌كند. بویژه كه برخی منابع وابسته به ارتش لبنان افشا كرده‌اند سعد حریری اخیراً تحت فشار شدیدی از سوی عربستان قرار داشته‌ است. استعفای حریری به شیوه و صورتی كه انجام شد، با واكنش میشل عون، رئیس‌ جمهوری این كشور مواجه شد.
«استعفا در ریاض پیام به تهران» عنوان گزارش روزنامه «شرق» از تحولات لبنان و استعفای حریری است كه در بخش هایی از آن می خوانیم: استعفای سعد حریری هم‌زمان با حضور علی‌اكبر ولایتی مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری در بیروت رخ داد. حریری كه در سفر عربستان سعودی به سر می‌برده، برای ملاقات با ولایتی به بیروت بازگشت و روز جمعه این دیدار انجام شد اما او بار دیگر به ریاض بازگشت و روز شنبه خارج از مرز كشورش استعفا داد. استعفای او همراه بوده با ادعاهایی شدیدا ضد ایرانی كه در مورد نفوذ ایران در منطقه و لبنان مطرح می‌شد.
استعفای سعد حریری از ریاض اعلام شده و این در حالی است كه او شدیدا به‌عنوان چهره‌ای نزدیك به عربستان شناخته می‌شود. در مقابل او،‌ میشل عون، رئیس‌جمهوری این كشور چهره‌ای نزدیك به حزب‌الله لبنان است كه نزدیكی‌اش به ایران، قابل كتمان نیست. همه اینها در صحنه پیچیده سیاسی لبنان در شرایطی كنار هم قرار می‌گیرند كه تقسیم سمت‌های سیاسی در لبنان نتیجه یك تقسیم قدرت طایفه‌ای و قبیله‌ای است؛ سیستمی كه فرقه‌های مختلف و ادیان متفاوت در صحنه قدرت نقش دارند.
این روزنامه همچنین درباره واكنش ایران به سخنان حریری نوشت: بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه با رد اظهارات آقای حریری علیه نقش منطقه‌ای ایران، گفت: «تكرار اتهامات واهی و بی‌اساس صهیونیست‌ها، سعودی‌ها و آمریكایی‌ها علیه ایران‌ توسط نخست‌وزیر مستعفی لبنان، گواه این است كه این استعفا نیز سناریوی جدیدی برای تنش‌آفرینی تازه در لبنان و منطقه است اما بر این باوریم مردم‌ مقاوم لبنان‌ از این مرحله نیز به‌راحتی عبور خواهند كرد. جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار حفظ صلح و ثبات در كشورهای منطقه است و منافع خود را در امنیت، ثبات و رونق اقتصادی تمامی كشورهای همسایه و منطقه تعریف كرده است و به همین‌ منظور مبارزه با ناامنی، بی‌ثباتی و گروه‌های افراطی و تروریستی را برای آرامش همه كشورها در اولویت سیاست‌های منطقه‌ای خود قرار داده است.
روزنامه «اعتماد» در تحلیل استعفای حریری نوشت: حریری هفته گذشته در سفری از پیش اعلام نشده به عربستان سعودی سفر كرد و همزمان با حضور وی در ریاض بود كه «ثامر السبهان»، وزیر مشاور عربستان در امور خلیج فارس اظهارات بسیار تندی را علیه حزب‌الله و ایران مطرح كرد. سعد حریری در حالی روز گذشته استعفای خود را با گذشت كمتر از یك سال حضور در قدرت اعلام كرد كه لبنان یك سال پیش در چنین روزهایی در آبان ماه پس از آنكه دو سال و نیم با خلأ ریاست‌جمهوری دست و پنجه نرم می‌كرد چهره میشل عون را به عنوان رییس‌جمهور به خود دید.
در میان انتقادهایی كه به رفتار سعد حریری شد برخی از خبرنگاران و تحلیلگران مسائل لبنان اقدام عجولانه و غافلگیركننده نخست‌وزیر را جرقه‌ای دانستند كه می‌تواند در میانه بحران‌های منطقه‌ای، لبنان را دوباره گرفتار ناآرامی‌های داخلی كند. سعد حریری در یك سال گذشته مدیریت كابینه ٣٠ نفری لبنان را برعهده داشته و درحالی به نقش حزب‌الله لبنان معترض است كه حزب‌الله بخشی از بدنه حاكمیت فعلی در لبنان است. با وجود به هم پیوستگی لبنان و سوریه اما این كشور تاكنون به دلیل اقدام‌های نظامی حزب‌الله لبنان در مرز از شر نیروهای داعش در امان بوده است.
روزنامه ایران در سخن اول دفتر خود به قلم «مصیب نعیمی» كارشناس خاورمیانه و مدیرمسوول روزنامه الوفاق آورد: آنچه خود را در استعفای غیرمترقبه نخست‌وزیر لبنان بروز داد بیش از هر چیز حاصل عصبانیت ریاض از روند اتفاقات در لبنان بود. دور كردن گروه‌های تروریستی و تكفیری كه حمایت عربستان را داشتند به دست ارتش لبنان و حزب‌الله و با حمایت ژنرال عون رئیس جمهوری لبنان و نیز واقعیت بازسازی روابط سیاسی لبنان و سوریه بر خلاف نظر ریاض به نحوی كه سفیر سوریه در لبنان مستقر است و به زودی بیروت سفیر خود را به دمشق می‌فرستد از جمله مواردی بود كه به ریاض نشان داد دیگر حاكمیت و فرماندهی بر رأس لبنان ندارد. بنابر این آنچه رخ داد را باید قربانی شدن حریری به پای عصبانیت عربستان تعریف كرد.
«كوچ فتنه از اقلیم به لبنان» عنوان گزارش روزنامه «جوان» از استعفای حریری است. این روزنامه با اشاره به تحریك حریری از سوی آمریكا و رژیم صهیونیستی نوشت: امریكا، صهیونیست‌ها و رژیم سعودی پس از شكست توطئه‌‌های خود در منطقه و از جمله توطئه اقلیم و تجزیه عراق، ارابه فتنه را از عراق و سوریه به سمت لبنان كشیدند تا مقابل جشن حزب‌الله در پایان داعش، صف‌آرایی كنند.
سعد حریـری، نخست‌وزیر لبنان نه در بیروت كه در ریاض استعفا داد. سخنانی كه او در توجیه این اقدام غیرمنتظره به زبان راند، لحن و فحوایی داشت كه دو روز پیش نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران در دیدار با نخست‌وزیر انگلیس به كار برد. به نظر می‌رسد نقش بی بدیل حزب الله لبنان در ناكام كردن محور امریكایی - صهیونیستی- سعودی در پیشبرد تروریسم تكفیری در سوریه این محور شر را وادار كرده تا پروژه كشاندن بی‌ثباتی به داخل لبنان را دوباره در معرض تیغ مقاومت قرار دهد. به نظر می‌رسد استعفای حریری در چارچوب تلاش برای ایجاد بهانه جهت هدف قرار دادن محور مقاومت صورت گرفته است. بسیاری از سخنانی كه حریری علیه ایران و حزب‌الله ایراد كرد پیش‌تر از سوی مسئولان سعودی مطرح شده است.
«استعفای مشكوك در عربستان» عنوان گزارش روزنامه «آرمان» است كه در بخش هایی از آن آمده است: استعفای ناگهانی سعد حریری نخست‌وزیر لبنان، باعث بروز بهت و حیرت در میان ناظران سیاسی منطقه‌ای شد. سعد حریری كه همواره مواضعی ضدایرانی اتخاذ می‌كرد، به‌رغم تلاش‌های چندین‌ساله‌اش نتوانست ترور پدرش، رفیق حریری (نخست‌وزیر اسبق لبنان) را به‌ایران و حزب‌ا... ارتباط دهد.
وی كه در ایام تبلیغات انتخاباتی با حضور در تریبون‌های شیشه‌ای ضدگلوله سخنرانی می‌كرد، سعی در ایجاد فضای ترس و القای بی‌ثباتی داشت و مدعی بود كه با همراهی پدر جهان عرب (عربستان) ثبات را به كشور بازخواهد گرداند. حریری پس از سه سال زندگی بدون سروصدا در عربستان، سال 2011 به لبنان بازگشت. شایان ذكر است كه حریری مالكیت شركت «اوجیه» عربستان را داراست و در بانك سرمایه‌گذاری و همچنین گروه بازاریابی و تحقیقات اقتصادی عربستان، سهام عمده را در اختیار دارد. اظهارات و استعفای وی در ریاض، برای تحلیلگران، لایه‌های دیگری از مداخلات عربستان سعودی علیه ثبات كشورهای منطقه را تداعی می‌كند. به نظر می‌رسد منافع اقتصادی وی در عربستان و همچنین منافع سیاسی عربستان در راستای سیاست تقابل با ایران، در استعفای حریری نقش داشته است.
این روزنامه همچنین در یادداشتی به قلم «مصباح زنگنه» كارشناس امور بین الملل نوشت: ریشه رفتار سعد حریری را باید در ترس از تكرار اتفاقی دانست كه منجر به كشته شدن رفیق حریری توسط سازمان‌های امنیتی سعودی شد. ترور مرحوم رفیق حریری زمانی اتفاق افتاد كه روابط وی با حزب‌ا... بهبود یافته بود و فضایی برای همبستگی و همكاری در آینده لبنان شكل گرفته بود. تا چند روز قبل كه سعد حریری با آقای ولایتی ملاقات كرده بود و مطالبی در راستای همراهی با روند بهبود امنیت و توسعه در لبنان از ایشان منتشر می‌شد، به خوبی در جبهه عقلانیت در لبنان حضور یافته بود. پیشتر نیز با حل مشكل ریاست‌جمهوری، همراهی خودش را با مجموعه جریانات سیاسی لبنان نشان داده بود. این روند علی‌الظاهر از سوی عربستان پذیرفته نمی‌شد. با رفت‌وآمدهای وزرای سعودی به لبنان و سپس با احضار سعد حریری به ریاض، هشدار آخر را از عربستان دریافت كرده است.
روزنامه «كیهان» هم در گزارشی با عنوان «استعفای حقارت‌آمیز سعد حریری در ریاض!» نوشت: نخست‌وزیر لبنان درست چند روز بعد از اعمال تحریم‌های آمریكا علیه حزب‌الله، در اقدامی غیرمنتظره و در چارچوب سناریویی تحریك‌آمیز، در ریاض! و در حالی كه با صدای لرزان به ایران حمله می‌كرد، استعفا كرد! حریری استعفای تحقیرآمیز خود را از ریاض اعلام كرد و با تكرار اظهارات اخیر ترامپ و مقامات سعودی مدعی شد؛ «ایران علاقه بسیاری به تخریب جهان عرب دارد و شری كه ایران به منطقه فرستاده به سوی خودش بازخواهد گشت... علیرغم سیاست بیطرفانه‌ام، ایران به اقدامات تخریبی خود علیه لبنان و منطقه ادامه می‌دهد.»
تحلیلگران معتقدند استعفای حریری اقدامی دور از انتظار نبود چرا كه حریری متولد ریاض پایتخت عربستان است و به جز شناسنامه لبنانی دارای تابعیت سعودی نیز هست و بیشتر خود را وابسته و پیروی بدون چون و چرای آل‌سعود می‌داند و گرفتن چنین تصمیمی تحت فشار رژیم سعودی صورت گرفته است.

**موسسات مالی و امیدها برای رهایی از تخلف
موضوع تخلفات موسسات مالی غیرمجاز و سرگردانی سپرده های مردم در این موسسات در كنار اعتراض های صورت گرفته در این زمینه موجب تشكیل كمیته ای از سوی سران سه قوه برای حل این مشكل شد. با اختصاص خط اعتباری از سوی بانك مركزی و رفع انسداد برخی حساب‌ها توسط قوه قضاییه، پرداخت مطالبات تا سقف دو میلیارد ریال در تعاونی فرشتگان آغاز شد. برخی روزنامه های چاپ امروز تلاش ها برای رفع مشكل سپرده گذاران را مورد توجه قرار دادند.
روزنامه ایران نوشت: علی نعیمی، مدیرعامل مؤسسه كاسپین در گفت‌و‌گو با روابط عمومی این مؤسسه گفت: به‌دنبال برگزاری آخرین جلسه شورای پول و اعتبار و با مساعدت و همكاری بانك مركزی و قوه قضائیه با هدف رسیدگی و تعیین وضعیت سپرده‌گذاران تعاونی‌های منحله (بویژه فرشتگان)، مؤسسه اعتباری كاسپین در نخستین ساعات شروع به كار شعب در روز پنجشنبه 11 آبان ماه اقدام به تعیین تكلیف و پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران تا سقف 2 میلیارد ریال كرد. وی افزود: پس از برگزاری جلسات متعدد مابین كمیته منتخب سران قوا و مراجع ذی صلاح و پس از رفع انسداد بخشی از حساب‌های توقیف شده توسط قوه قضائیه و به‌دنبال آن، اختصاص خط اعتباری از سوی بانك مركزی، پرداخت وجوه مربوط به تعاونی منحله فرشتگان از سوی كاسپین آغاز شد.
روزنامه آرمان هم در یادداشتی به قلم «محمدرضا خباز» استاندارسمنان نوشت: با ورود بانك مركزی به ماجرای موسسات مالی غیرمجاز در ابتدا موسسات ریزتر در همدیگر ادغام شد و برخی را در بانك‌های جدیدالتاسیس ادغام كردند و خوشبختانه ‌این كار سنگین امروز دیگر كم‌كم به نتیجه می‌رسد. اقدام شجاعانه بانك مركزی باعث شد كه جلوی این روند نامناسب گرفته شود. البته هنوز برخی مشتریان این موسسات طلبكار و در انتظار پول‌هایشان هستند. اینها هم باید طبیعتا صبور باشند تا بانك مركزی بتواند املاك به‌دست‌آمده را به فروش رسانده و پاسخ طلبكاران را بدهد. درواقع دیر و زود دارد، ولی سوخت‌وسوز ندارد. طبیعتا بانك مركزی خودش را نسبت به پرداخت سپرده‌های سپرده‌گذاران متعهد می‌داند، ولی از فروش اموال خود این بانك‌ها و موسسات. البته عده‌ای از افراد هم طمع كردند و وقتی صحبت از سودهای 25درصد به بالا شد، فكر نكردند كه ‌این میزان سود را از كجا می‌آورند؟ درواقع طمع باعث شد كه عده‌ای حتی اموال خود را فروختند و پول‌هایشان را در این صندوق‌ها سپرده‌گذاری كردند تا از سود این پول زندگی خود را اداره كنند اما این كار از نظر اقتصادی كار ناپسندی است.
«گام‌های نهایی برای حل بحران فرشتگان» عنوان گزارش روزنامه «تجارت فردا» است كه در بخش هایی از آن می خوانیم: فرشاد حیدری معاون نظارتی بانك مركزی با بیان اینكه براساس تصمیم سران سه قوه، كمیته ای برای تصمیم گیری در خصوص سپرده گذاران تعاونی منحله فرشتگان ایجاد شده است، تصریح كرد: كمیته منتخب در روز چهارشنبه مورخ 10 آبان ماه 1396 تشكیل جلسه داد و در این جلسه با توجه به بازگشایی حسابهای مسدود شده موسسه كاسپین حسب دستور ریاست قوه قضاییه، بر تسریع در پرداخت سپرده‌های سپرده گذاران با مانده به ماخذ 1394.6.1 (تاریخ انحلال تعاونی) تا 200 میلیون تومان تاكید شد.
حیدری درخصوص دیگر مصوبه این جلسه گفت: در این جلسه مقرر شد باقیمانده سپرده‌های سپرده گذاران تا 200 میلیون تومان كه تاكنون به صورت علی الحساب 90 درصد سپرده‌های خود را به ماخذ 1394.6.1 دریافت كرده‌اند، به میزان 10 درصد، پرداخت شود. معاون نظارتی بانك مركزی افزود: براساس مصوبات این جلسه، مقرر شد به هر یك از سپرده گذاران دارای سپرده‌های بالاتر از 200 میلیون تومان نیز مبلغ «تا 200 میلیون تومان» پرداخت شود. به گفته حیدری، بانك مركزی برای تامین نقدینگی مورد نیاز موسسه كاسپین برای پرداخت سپرده‌های سپرده گذاران سایر تعاونی‌های ساماندهی شده توسط موسسه، تصمیمات لازم را اتخاذ كرده است.

**پژوهشم**9402**3050 **تنظیم: لیلا واحدی**انتشار: فاطمه دوله
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.