مستند سازی حضور پلنگ ایرانی در منطقه شكار ممنوع ژرف

تربت حیدریه - ایرنا- رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان زاوه در خراسان رضوی از نخستین ثبت حضور گونه ارزشمند پلنگ ایرانی در منطقه شكار ممنوع ژرف دراین شهرستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، محمد جلالی فرد افزود: مشاهده گونه پلنگ ایرانی درمنطقه شكار ممنوع ژرف واقع درشهرستان زاوه هنگام گشت و كنترل منطقه و ثبت مستند از حضور این گونه ارزشمند برای نخستین بار است كه دراین منطقه انجام شده است.
وی با اشاره به اینكه پیش از این رد پا و دیگر آثار حضور پلنگ در منطقه زرف مشاهده شده بود اما مستندی از زیست این گونه در منطقه به ثبت نرسیده بود و مشاهده و تصویر برداری از آن محیط بانان منطقه را به وجد آورده است.
جلالی فرد ضمن اشاره به اینكه منطقه شكار ممنوع ژرف با وسعت قریب 33 هزار كیومتر مربع پس از پارك ملی تندوره به نسبت وسعت خود ، بیشترین غنای تنوع زیستی دراستان را داراست گفت : وجودپلنگ نشانه محكمی از غنای تنوع زیستی حاكم درمنطقه و شرایط مطلوب زیستگاهی است و بی شك تلاش محیط بانان ودوستداران محیط زیست برای استمرار این شرایط مناسب بطورمستمرادامه خواهد داشت.
شهرستان زاوه تا آبان سال 1387 یكی از بخش های شهرستان تربت حیدریه بود.
این شهرستان با 2 هزار و 437 كیلومترمربع وسعت از 2 بخش مركزی و سلیمانیه تشكیل شده است. دولت آباد مركز شهرستان 80 هزار نفری زاوه در فاصله 174 كیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.
خبرنگار : مهدی تنجو انتشار: علی اصغرافتاده
9878 /1744