۱۳ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۳۹
کد خبر: 82719122
۰ نفر
شریعتمداری: 30 درصد تولید فولاد كشور باید صادر شود

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به برنامه ششم توسعه كه در آن تولید 55 میلیون تن فولاد برنامه ریزی شده است، تصریح كرد: باید بتوانیم 15 میلیون تن از مجموع فولاد تولیدی كشور تا آن زمان را صادر كنیم، زیرا بازار داخل كشش استفاده از مجموع ظرفیت فولاد در آینده را نخواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمد شریعتمداری امروز (شنبه) در آیین افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه ایران كانمین 2017 در محل نمایشگاه های بین المللی تهران افزود: به كارگیری مغزهای ارزشمند جایگاه بالاتری نسبت به سرمایه گذاری تجهیزات و ماشین آلات دارد.
وی با بیان اینكه باید تاكید بیشتری بر اكتشاف داشته باشیم، خواستار آن شد تا سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی كشور (ایمیدرو) در توسعه آموزش و پژوهش فعالیت بیشتری داشته باشد.
این مقام مسئول بیان داشت: باید با همكاری های شركت های خارجی، در حوزه اكتشاف و كشف ذخایر بیشتر مشاركت كنیم.
وی برای نمونه به استان یزد اشاره كرد و گفت: معدنی سنگ آهنی كه در جنوب یزد كشف شده است، بیش از كل ذخایر فغلی سنگ آهن ایران ذخیره دارد.
شریعتمداری تاكید كرد: باید كاری كرد كه صنعت ساختمان تحرك بیشتری داشته باشد و نقش وزارت راه و شهرسازی در این بین بسیار مهم است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: امسال یكصد هزار میلیارد ریال برای نوسازی صنایع اختصاص یافته و 1.5میلیارد دلار برای صنایع كوچك كه معادن هم جزو آنهاست با نرخ تسهیلات اعطایی 11 درصد اختصاص یافته است.
وی گفت: باید شرایطی فراهم شود كه ماشین آلات مدرن معدنی هم در داخل ساخته شود، باید در ایجاد اشتغال از شعار خارج شد و اینجانب دست كسانی كه اشتغال ایجاد می كنند را می بوسم.
در این آیین مهدی كرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو نیز گفت: تكمیل زنجیره تولید در آلومینیوم، مس، فولاد از اولویت های ما در دولت دوازدهم است.
به گفته وی، پیش بینی می شود امسال صادرات فولاد با ثبت ركورد، به هشت میلیون تن برسد.
كرباسیان با بیان اینكه نیازمند ارتقای فناوری در معادن بویژه معادن زیرزمینی هستیم، خاطرنشان كرد: با توجه به مذاكراتی كه با شركت های بزرگ در آی مارك استرالیا انجام دادیم، با پیگیری هایی كه صورت خواهد گرفت شاهد نتایج آن برای همكاری در بخش فناوری خواهیم بود.
به گزارش ایرنا، سیزدهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات، تجهیزات و صنایع وابسته (ایران كان مین 2017) امروز از سوی خانه معدن ایران با حضور 146 شركت و واحد تولیدی داخلی و 139 شركت خارجی یا نمایندگی های آنها در تهران آغاز بكار كرد.
این نمایشگاه در فضایی به وسعت 16 هزار مترمربع با حضور 13 كشور خارجی شامل اسپانیا، استرالیا، اتریش، ایتالیا، آفریقای جنوبی، آلمان، تایوان، تركیه، چین، سنگاپور، سوئیس، جمهوری كره و لهستان در حال برگزاری است كه در آن كشورهای آلمان، ایتالیا و چین به صورت گروهی و رسمی مشاركت دارند.
این نمایشگاه تا 16 آبان در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپاست.
اقتصام* 3065*2025*خبرنگار: محمد ملك دار * انتشار: لیلا جودی