سازمان ملل: داعش بیش از 700 عراقی را در عملیات آزادسازی موصل اعدام كرد

تهران – ایرنا – خبرگزاری فرانسه پنجشنبه شب به نقل از یك مقام سازمان مل متحد گزارش كرد: گروه تروریستی داعش در جریان عملیات آزادسازی شهر موصل واقع درشمال عراق، 741 غیرنظامی عراقی را اعدام كرده است.

به گزارش ایرنا، «زید رعد الحسین» كمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارش خود همچنین آورده است: حدود 2 هزار و 521 غیر نظامی در موصل كشته شده اند كه بیشتر آنان در جریان درگیری گروهك تروریستی داعش و نیروهای ارتش عراق كشته شده اند.
داعش از سال 2014 موصل دومین شهر بزرگ عراق را به عنوان آنچه این گروه مركز خلافت می نامید، اشغال كرد.
كمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تاكید كرد، این گزارش شامل موارد دیگری مانند: گواهی شاهدان عینی، ربایش گروهی غیر نظامیان، استفاده از مردم غیر نظامی عراق به عنوان سپر انسانی، حملات بی هدف داعش به مناطق مسكونی و نیز حمله به غیرنظامیانی می شود كه در صدد فرار از موصل بوده اند.
«یان كوبیچ» نماینده ویژه دبیركل سازمان ملل متحد در عراق نیز در این باره گفت، این گزارش ضمن تایید شواهد مربوط به جنایت های داعش علیه غیر نظامیان، تاكید كرد: با وجود آن كه داعش موصل را به عنوان مركز خلافت خود قرار داد، اما در واقع این گروه عامدانه در صدد تخریب این شهر بود.
این گزارش از مقام های بغداد خواست، درباره برخی از ادعاها درباره نقض حقوق بشر از سوی نظامیان عراقی در عملیات آزادسازی موصل تحقیق كند.
عملیات آزاد سازی شهر موصل از اشغال تروریست های داعش از 26 مهرماه 95 (17 اكتبر 2016) آغاز شد و نیروهای امنیتی مشترك عراق توانستند در پنجم بهمن ماه 95 (24 ژانویه 2016) ساحل چپ (شرق) موصل را به طور كامل آزاد كنند.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق در یكم اسفندماه 95 (19 فوریه 2017) نیز آغاز عملیات جدید «ای نینوا ما می آییم» را برای آزادی ساحل راست (غرب) موصل اعلام كرد.
سرانجام نیروهای عراقی در 19 تیرماه 96 ( 10 جولای 2017) از آزادی كامل موصل خبر دادند.
شبس*9363*1613* خبرنگار و مترجم: محمد تدو*انتشار دهنده: عبدالله غفاری