تصويب حتي بخشي از لايحه حمايت از كودكان و نوجوان مي تواند به كاهش كودك آزاري كمك كند

تهران- ايرنا- دبير اجرايي سمينار كودك آزاري جمعيت امام علي (ع) با اشاره به خلاءهاي قانوني براي مبارزه با كودك آزاري گفت: تصويب حتي بخشي از لايحه حمايت از كودكان و نوجوان مي تواند به كاهش كودك آزاري كمك كند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايرنا، رويا منوچهري پنجشنبه در نشست «نقش رسانه در پيشگيري، مداخله و درمان كودك آزاري در سكونت گاه هاي فقيرنشين» كه در هفتمين روز فعاليت بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات برگزار شد، با اشاره به سابقه فعاليت 20 ساله جمعيت امام علي در حوزه كاهش آسيب هاي اجتماعي، گفت: نقش رسانه در پيگيري موضوعات كودك آزاري بسيار برجسته است.
وي در ادامه با اشاره به اينكه جمعيت امام علي در تلاش است، حساسيت و توجه كارگزاران اجتماعي و دولتي را به موضوع كودك آزاري جلب كند، افزود: براي اين منظور سميناري با عنوان كودك آزاري در بهمن ماه امسال برگزار مي كنيم و تحقيقات ميداني و دانشگاهي كه انجام داديم را ارائه خواهيم كرد.
اين فعال اجتماعي، دليل بروز بيشتر كودك آزاري در مناطق حاشيه شهرها را نابساماني در خانواده ها عنوان كرد و گفت: بسياري از اين كودكان در خانواده هايي با مشكلات زياد زندگي مي كنند.
منوچهري جرم خيز بودن مناطق حاشيه اي را يكي ديگر از دلايل كودك آزاري در اين مناطق اعلام كرد و افزود: نبود قانون حمايتي و توزيع پخش مواد مخدر صنعتي از ديگر دلايل كودك آزاري در اين مناطق است.
وي با بيان اينكه بيشتر كودك آزاري ها از سوي خانواده كودك رخ مي دهد، اظهار كرد: در بسياري از كودك آزاري ها پدر و مادر كه قيم وي هستند به كودك آزار مي رسانند.
اين فعال حقوق كودكان با تاكيد بر اينكه كودك آزاري يك جرم عمومي محسوب مي شود و اگر فردي شاهد اين اتفاق مثلا در همسايگي خانه اش باشد و آن را اطلاع ندهد، شريك جرم خواهد بود، تصريح كرد: رسانه ها مي توانند در آگاهي بخشي نسبت به اين موضوع كمك زيادي بكنند.
وي كودك آزاري را موضوعي جهان شمول دانست و اضافه كرد: تابو بودن مساله كودك آزاري، خلاءهاي قانوني براي برخورد با مجرمان و به قانوني نشدن لايحه حمايت از كودكان و نوجوانان در ايران از مشكلات براي جلوگيري از كودك آزاري در كشور است.
منوچهري با اعلام اين كه اگر حتي بخشي از اين لايحه كه در مجلس قرار دارد به قانون تبديل شود بسياري از اين مشكلات كاسته مي شود، گفت: نمايندگان مجلس بايد به ضرورت اين لايحه آگاه شوند.
وي افزود: هم اكنون جمعيت امام علي 35 مركز در مناطق حاشيه نشين كشور دارد كه 11 مركز آن در حاشيه تهران است.
بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها از جمعه، 5 آبان ماه با شعار «رسانه هاي آزاد، انسجام اجتماعي و پيشرفت ملي» با حضور بيش از 940 رسانه در مصلاي امام خميني (ره) تهران گشايش يافته است و فعاليت آن تا 12 آبان ماه، همه روزه از ساعت 9:30 تا 20:30 ادامه دارد.
خبرگزاري جمهوري اسلامي در غرفه شماره 229 در ايام فعاليت نمايشگاه مطبوعات، پذيراي حضور بازديدكنندگان است.
اجتمام**3377**1055
خبرنگار: سمانه زين العابدين**انتشار: زينب كارگر