تبادل دانشجویان ایرانی با دانشگاه های بزرگ روسیه افزایش می یابد

تهران-ایرنا- رئیس دانشگاه تهران با بیان اینكه تبادل دانشجویان ایرانی با دانشگاه های بزرگ كشور روسیه در آینده بیشتر خواهد شد، گفت: علاوه بر افزایش برگزاری دوره های مشترك علمی در حوزه های مشخصی نیز تبادل استاد و دانشجو خواهیم داشت.

محمود نیلی احمدآبادی روز پنجشنبه با حضور در غرفه ایرنا مستقر در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در مورد دستاوردهای سومین اجلاس رئیسان دانشگاه‌های سطح یك ایران و اتحادیه دانشگاه‌های برتر روسیه اظهار داشت: در این سفر سعی كردیم همكارانی از حوزه های مختلف را در هیات همراه داشته باشیم تا در موضوعات مشخصی با دانشگاه های روسیه تبادل نظر كنیم.
وی گفت: با حضور این همكاران در طول این سفر توانستیم به طور دقیق تر به برخی از حوزه ها وارد بشویم و تصمیماتی اخذ كنیم.
رئیس دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت روابط تاریخی ایران و روسیه اظهار كرد: ارتباطات علمی این دو كشور پا به پای ارتباطات سیاسی و تمدنی، پیش رفته و حتی زمینه‌ساز تقویت روابط سیاسی نیز شده است و نشانه بارز توسعه همكاری‌های علمی بین دو كشور، برگزاری اجلاس مشترك رئیسان دانشگاه‌های بزرگ دو كشور بود.
نیلی احمدآبادی خاطرنشان كرد: دانشگاه‌ها به عنوان نهادهای تاثیرگذار در توسعه و پیشرفت كشورها مطرح هستند و اگرچه اقدامات‌شان به دلیل ماهیت‌شان همراه با تانی و محافظه‌كاری است ولی تصمیمات آنها دارای استحكام ذاتی و از فرایندی دقیق برخوردار است.
رئیس دانشگاه تهران یادآور شد: مطالعه فعالیت‌های دانشگاه‌های ایران و روسیه در زمینه همكاری‌های مشترك، شامل تبادل دانشجو و استاد، برگزاری دوره‌ها و طرح‌های مشترك، نشان از پیشرفت‌های زیادی دارد.
وی تصریح كرد: سومین نشست مشترك دانشگاه های برتر ایران و روسیه، این امكان را فراهم ساخته تا دانشگاهها نتایج فعالیت‌ها و دستاوردهای مشترك خود را ارایه و با تبادل آنها از تجارب یكدیگر استفاده كرده و كمیت و كیفیت همكاری‌های خود را افزایش دهند؛ در این میان دانشگاه تهران نیز با استفاده از یادداشت‌های تفاهم امضا شده در جریان دو اجلاس قبلی به عنوان زیرساخت قانونی، در حال افزایش و شكل دادن همكاری‌های خود با دانشگاه‌های روسیه است.
سومین اجلاس روسای دانشگاه‌های سطح یك ایران و اتحادیه دانشگاه‌های برتر روسیه، روز پنجم آبان ماه امسال برابر با 27 اكتبر 2017میلادی، در سالن امپراتور دانشگاه دولتی مسكو برگزار شد.
یست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از جمعه، پنجم آبان ماه با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» با حضور بیش از 940 رسانه در مصلای امام خمینی (ره) تهران گشایش یافت و فعالیت این نمایشگاه تا 12 آبان ماه، همه روزه از ساعت 9:30 تا 20:30 ادامه دارد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی در غرفه شماره 229 در ایام فعالیت نمایشگاه مطبوعات، پذیرای حضور بازدیدكنندگان است.
فراهنگ**9187**1055
خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار: زینب كارگر