آمادگی شركت اسپانیایی برای ایجاد خط ایرلاین اختصاصی استان یزد

یزد- ایرنا- نماینده یك شركت اسپانیایی با حضور در جمع اعضای اتاق بازرگانی و بازرگانان یزدی و اعضای شورای شهر یزد از اعلام آمادگی برای ایجاد یك خط ایرلاین اختصاصی در این استان خبر داد.

به گزارش ایرنا ، خوان سرانو عصر چهارشنبه در نشست اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و كشاورزی استان یزد با بیان اینكه این هلدینگ اسپانیایی در بخش های مختلفی فعالیت می كند ، گفت: این مجموعه سومین شركت بزرگ دنیا در تولید انرژی خورشیدی است كه بیشتر در آمریكای جنوبی سرمایه گذاری شده است.
وی افزود: كارخانه تولید شكر به صورت مایع سفید و غذای مكمل زنبور عسل ، پرورش بز نژاد مورسیا و صادرات آن به برخی كشورها همچون ایران و كرمان از جمله دیگر زمینه های فعالیت این شركت برای سرمایه گذاری در استان یزد است.
این سرمایه گذار اسپانیایی اضافه كرد: پسته و زعفران و كاشی و سرامیك استان یزد زمینه بسیار خوبی برای سرمایه گذاری است و در كنار آن ، صنعت توریست و گردشگری این شهر جهانی می تواند زمینه ایجاد یك خط ایرلاین اختصاصی یزد از مادرید اسپانیا فراهم كند.
خوان ادامه داد: مشكلاتی در مسیر توریست به یزد وجود دارد همچون نبود پرواز مستقیم و سختی در جابجایی پول ها كه باید این كارها حل و آسان شود.
وی درباره مشكلات سرمایه گذاران و بازرگانان یزدی هم گفت: تجار ایرانی نمی توانند پول كالاهای خود را دریافت و به ایران منتقل كنند و در واقع به دلیل مسائل بانكی با مشكلاتی مواجه هستند و این شركت با توجه به ارتباط با 2 بانك در سوئیس و هامبورگ می تواند با صنعتگران یزدی ارتباط داشته باشد.
در ابتدای این جلسه سفید رئیس شورای اسلامی شهر یزد بخشی از ظرفیت های این شركت اسپانیایی را تشریح كرد و گفت: امیدوارم در طول چهار سال آینده این شورا بتواند زمینه حضور سرمایه گذاران خارجی و ارتباط بیشتر با بخش خصوصی را فراهم كرده و همفكری بیشتری داشته باشد.
در ادامه میرجلیلی نایب رئیس اتاق بازرگانی یزد گفت: این اتاق به عنوان حلقه ارتباط میان بخش خصوصی و بخش دولتی آمادگی همكاری با بازرگانان خارجی است و حتی می توانیم زمینه واردات بز مورسیا برای رشد بخش دامداری استان فراهم كنیم.
در این جلسه رئیس اتحادیه صادكنندگان استان یزد هم گفت: هم اكنون محصولاتی همچون پسته ، زعفران ، خرما ، تن ماهی ، رب گوجه ، كاشی و سرامیك از استان یزد به كشور اسپانیا صادر می شود.
امانت افزود: با توجه به ظرفیت بالای اسپانیا در حوزه محصولات گلخانه ای و سیستم های مناسب در مدیریت مصرف آب این كشور و فعالیت های مطلوب در تصفیه آبهای فسیلی ، می توان از توان سرمایه گذاران اسپانیایی در یزد استفاده كرد.
وی با بیان ظرفیت های بالای استان یزد و وضعیت مطلوب توریست در كشور اسپانیا یادآور شد: بزودی مسئولان و مدیران گردشگری كشور اسپانیا بزودی با هدف برنامه ریزی در زمینه رشد گردشگر به همراه سفیر این كشور به استان یزد خواهند آمد.
در پایان این جلسه قرار شد صورتجلسه ای درباره صادرات محصولات یزد به كشور اسپانیا ، تقویت صنعت توریست ، انرژی خورشیدی ، دامداری و پرورش بز مورسیا ، بخش های هوایی و ایجاد ایرلاین اختصاصی در یزد از سوی سرمایه گذار اسپانیایی تهیه و به امضای مدیران بخش خصوصی و دولتی برسد.
این شركت اسپانیایی و به همراه یك شركت داخلی هم اكنون یك ایرلاین اختصاصی در شیراز با اسپانیا ایجاد كرده و 3 هزار دام (بز مورسیا ) با ظرفیت شیردهی بالا و دو قلو چهارقلویی در سال به استان كرمان وارد كرده است.
1968/ 6197 خبرنگار : محمودرضا رحمانی انتشار : فلاح
@irnayazdd