رویترز: امضای قرارداد 30 میلیارد دلاری بین شركت ملی نفت ایران و 'روسنفت' روسیه

تهران – ایرنا – خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه گزارش داد كه شركت 'روسنفت' روسیه و شركت ملی نفت ایران قراردادی به مبلغ سی میلیارد دلار منعقد كرده اند.

به گزارش ایرنا، رویترز به نقل از ایگور سچین، مدیرعامل 'روسنفت' افزود: طبق این قرارداد دو شركت ایرانی و روس بر روی تعدادی از پروژه های راهبردی همكاری خواهند كرد.
رویترز افزود: همكاری آینده شركت 'روسنفت' روسیه، موقعیت این شركت را در خاورمیانه تقویت خواهد كرد. این شركت قبلا تعدادی قرارداد نفتی با كشورهای منطقه منعقد كرده كه شامل مشاركت برای ساخت خط لوله كردستان عراق می شود كه بیشتر سهام آن به شركت 'روسنفت' تعلق دارد.
این قراردادها بخشی از راهبرد ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه برای گسترش نفوذ سیاسی این كشور می شود كه پس از فروپاشی اتحاد شوروی دچار ضعف شدید شده است.
موافقت اصولی این قرارداد در جریان دیدار پوتین از تهران به امضای مدیران عامل این 2 شركت ایرانی و روس رسید.
سچین گفت: امضای موافقت اصولی این قرارداد، مقدمه ای برای متن اصلی قرارداد است كه طی یك سال آینده تكمیل خواهد شد. این پروژه با هدف تولید یك میلیون و یكصد هزار بشكه نفت در روز معادل 55 میلیون تن نفت در سال تعریف شده است.
سچین به خبرنگاران گفت: ما در مورد میدان های نفت و گاز مطالعه می كنیم و برای توسعه آنها با شریك ایرانی خود ( شركت ملی نفت ایران) همكاری خواهیم كرد.
وی افزود: روسیه از ایران دعوت كرده است برای توسعه میدان های نفتی ساحلی روسیه با روسنفت همكاری كند.
هنوز سقف سرمایه گذاری مشترك شركت ملی نفت ایران و شركت روسنفت روسیه اعلام نشده است.
روسیه و ایران قبلا یك قرار داد همكاری بیست میلیارد دلاری امضا كرده بودند كه بر مبنای تجارت پایاپای نفت در مقابل كالا بود.
سچین گفت: قرار داد نفتی بین شركت ملی نفت ایران و 'روسنفت' نیز بر مبنای مبادله پایاپای نفت و مشتقات نفتی است.
اروپام**1416**1486**مترجم: صفر سرابی**انتشار دهنده: محسن شریفی**