۱۰ آبان ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۵۹
کد خبر: 82716193
۰ نفر
آغاز سفر 100 روزه مشعل المپیك زمستانی در كره جنوبی

تهران - ایرنا - مشعل بازی های المپیك زمستانی 2018 روز چهارشنبه وارد كره جنوبی شد تا سفر 100 روزه خود را در سراسر كشور میزبان تا زمان برگزاری مراسم گشایش بازی ها در پیونگ چانگ آغاز كند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قرار است هزاران نفر وظیفه حمل مشعل را در این سفر 100 روزه به عهده بگیرند. یو یونگ ستاره اسكیت نمایشی كره جنوبی آغازگر سفر دو هزار كیلومتری مشعل از اینچئون است.
برگزاركنندگان بازی ها هفت هزار و 500 نفر را برای حمل مشعل تعیین كرده اند. مشعل المپیك روز سه شنبه طی مراسم رسمی در آتن به برگزاركنندگان بازی های پیونگ چانگ تحویل داده شد و این مشعل امروز وارد فرودگاه اینچئون شد.
مشعل المپیك آخرین بار 30 سال پیش در جریان بازی های تابستانی 1988 كه به میزبانی سئول برگزار شد، به كره جنوبی سفر كرد.
آماده سازی برای برگزاری این بازی ها در بحبوحه تنش بر سر آزمایش های موشكی و تسلیحات هسته ای كره شمالی انجام می شود. همچنین نگرانی هایی در مورد هزینه سنگین میزبانی بازی ها و نگهداری ورزشگاه ها وجود دارد كه بعد از پایان بازی ها استفاده اندكی خواهند داشت.
فروش بلیت بازی ها هم با استقبال چندانی روبرو نشده است. از مجموع 1.18 میلیون بلیت بازی ها، تاكنون 180 هزار قطعه بلیت در جهان فروخته شده است. در صورتی كه استقبال از بازی ها همچنان اندك باشد، مسئولان محلی و وزارت آموزش كره جنوبی قصد دارند صدها هزار بلیت را خریداری كند تا سالن مسابقات خالی از تماشاگر نماند.
مون جائه این رئیس جمهوری كره جنوبی در سخنانی گفت كه این بازی ها فرصت طلایی برای تقویت صلح در شبه جزیره كره است.
او از كره شمالی خواست در بازی های المپیك شركت كند.
كره شمالی بازی های تابستانی 1988 سئول را تحریم كرد.
نخست وزیر كره جنوبی گفت: تضمین موفقیت بازی های المپیك پیونگ چانگ یك وظیفه ملی است.
برای آنكه شعله مشعل خاموش نشود، از یك طرح خاص برای روشن نگه داشتن مشعل استفاده شده است. این مشعل بعد از اینچئون به جزیره ججو می رود و در ماه ژانویه از سئول عبور می كند.
برگزاركنندگان بازی ها امیدوارند مراسم حمل مشعل باعث ایجاد شور و هیجان میان مردم شود كه مسائل سیاسی موضوع اصلی گفت و گوهای روز این كشور است.
مشعل بازی های المپیك و پارالمپیك زمستانی 2018 پیونگ چانگ، سفر خود را از زادگاه این بازی ها در المپیای باستان در غرب یونان آغاز كرد. مراسم افروختن مشعل المپیك زمستانی پیونگ چانگ روز 24 اكتبر (دوم آبان) در المپیای یونان برگزار شد. بازی های المپیك زمستانی پیونگ چانگ از 20 بهمن تا 6 اسفند امسال (9 تا 25 فوریه سال 2018 میلادی) برگزار می شود.
اولین بخش از سفر مشعل المپیك در یونان در آتن پایان یافت و روز 31 اكتبر در مراسمی در استادیوم پاناتینایكو به برگزاركنندگان كره جنوبی تحویل داده شد.
بخش دوم سفر مشعل در كره جنوبی ادامه می یابد. در این سفر 7500 تن وظیفه حمل مشعل را به عهده دارند و حدود دو هزار نفر هم در سفر دو هزار كیلومتری مشغل را همراهی می كنند تا آنكه روز 9 فوریه (20 بهمن) در استادیوم المپیك پیونگ چانگ این سفر پایان می یابد.
این اولین المپیك زمستانی است كه در كره جنوبی برگزار می‌شود.
ورزشی**1584
مترجم:مولوی انتشاردهنده:علی خورسندی

سرخط اخبار ورزش