بغداد هرگونه اداره مشترك گذرگاه های مرزی با اربیل را رد كرد/ گفتگو فقط درچارچوب عراق یكپارچه

بغداد - ایرنا -حیدرالعبادی نخست وزیر عراق هر گونه اداره مشترك گذرگاه های مرزی با تشكیلات منطقه شمال كردستان عراق را رد كرد و گفت: آنچه برخی رسانه های كردی در این مورد می گویند خلاف واقع است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری الفرات عراق، وی عصر سه شنبه در نشست مطبوعاتی هفتگی خود تاكید كرد: گذرگاه های مرزی تحت كنترل دولت فدرال خواهد بود و قانون اساسی نیز مسوولیت آن را به دولت مركزی داده است.
نخست وزیر عراق همچنین ابراز امیدواری كرد بزودی گفتگو با اقلیم كردستان عراق انجام شود درعین حال گفت كه در حال حاضر تمركز بغداد بر روی تامین امنیت در مناطق مورد منازعه (موضوع ماده 140 قانون اساسی عراق ) و برقراری كنترل مجدد بر مرزهاست.
وی بار دیگر تاكید كرد كه شرط آغاز گفتگوی بین بغداد – اربیل، ملغی نتائج همه پرسی جدایی و نه تعلیق آن است و گفت كه هیچ گفتگویی جز در چارچوب عراق یكپارچه پذیرفته نخواهد بود و این شرطی است كه ما مطابق قانون اساسی برای گفتگو با اربیل داریم.
وی دربخش دیگری از سخنانش گفت: اساسنامه الحشد الشعبی اجازه شركت این گروه در انتخابات آتی به عنوان یك حزب سیاسی را نمی دهد.
حیدرالعبادی افزود: الحشد الشعبی بعنوان یك نهاد و سازمان نظامی حق دخالت در فعالیت های سیاسی را ندارد و درچارچوب فرماندهی كل نیروهای مسلح عمل می كند.
خاورم**380**3404**انتشار: محسن اسماعیلی