اجباري شدن غربالگري پيش از ازدواج تا 2 ماه آينده

ساري - ايرنا - رئيس سازمان بهزيستي كشور از آماده شدن آئين نامه اجباري شدن غربالگري پيش از ازدواج در كشور خبر داد و گفت كه اين آئين نامه تا 2 ماه آينده براي اجرا در كشور به استان ها ابلاغ خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، انوشيروان محسني بندپي سه شنبه شب در همايش علمي - كاربردي روساي ادارات فناوري اطلاعات ، ارتباطات و تحول اداري بهزيستي سراسر كشور در ساري افزود : بهترين راهكار براي كاهش معلوليت ها در كشور اجباري شدن طرح غربالگري پيش از ازدواج است كه به صورت جدي بايد اجرا شود.
بر اساس آمارهاي رسمي بهزيستي سالانه 25 تا 30 هزار كودك معلول در كشور متولد مي شود .
رئيس سازمان بهزيستي كشور گفت كه با اجباري شدن غربالگري پيش از ازدواج ، زوج هاي جوان براي ثبت ازدواجشان در دفاتر رسمي بايد نتيجه غربالگري را به همراه داشته باشند.
** تصادف ، مهم ترين عامل معلوليت
محسني بندپي همچنين از معلوليت هاي ناشي از تصادفات جاده اي به عنوان يكي از مشكلات كشور ياد كرد و گفت كه سالانه 15 هزار نفر بر اثر حوادث ناشي از سوانح رانندگي جان خود را از دست مي دهند و حداقل 10 برابر اين تعداد نيز در اين حوادث دچار معلوليت مي شوند.
وي افزود : فراهم كردن اطلاعات دقيق و معتبر و همچنين پايش مستمر و منظم اطلاعات معلولان و يا مددجويان مي تواند در تصميم سازي بهزيستي بسيار موثر و كمك كننده باشد.
رئيس سازمان بهزيستي با اشاره به راه اندازي سامانه پايش خدمات مددجويي كشور ، يكي از اهداف آن را جمع آوري اطلاعات مربوط به مددجويان اين سازمان از جمله معلولان برشمرد.
نخستين سامانه پايش خدمات مددجويي كشور همزمان با حضور رئيس سازمان بهزيستي امشب به صورت پايلوت در مازندران راه اندازي شد.
محسني بندپي گفت : ساماندهي مديريت دولتي به منظور افزايش كارايي ، اثر بخشي و شفاف سازي فعاليت ها و دستيابي به اطلاعات درست و پاسخگويي به شهروندان از طريق گسترش تكنولوزي فناوري اطلاعات امكان پذير است.
وي افزود : اين سامانه باعث مي شود جامعه هدف بهزيستي بدون ورود به بوروكراسي اداري و ايجاد وقفه در خدمات دهي به آنان ، از اين خدمات به صورت غيرحضوري و در منزل بهره مند شوند.
رئيس سازمان بهزيستي كشور به حمايت هاي دولت تدبير و اميد در زمينه اجراي غربالگري اشاره كرد و گفت : وظيفه ذاتي بهزيستي پيشگيري از معلوليت ها نيست اما به خاطر حركت در راستاي اقدام و عمل مقرر شد در هر استان با پايلوت يك شهرستان به جمع آوري اطلاعات مددجويان پرداخته شود.
وي افزود : در عصري زندگي مي كنيم كه عصر رشد و گسترش تكنولوژي و ارتباطات است و اگر كشوري و سازماني خود را در مسير اين گسترش علمي قرار ندهد ، براي مردم خود عقب ماندگي به ارمغان خواهد آورد كه موجب كاهش كيفيت و اثربخشي مطلوب خدمات و رضايت شهروندان خواهد شد.
** زنانه شدن اعتياد در كشور
رئيس سازمان بهزيستي كشور همچنين با اشاره به وجود معضل اعتياد در كشور ، گفت : نمي توان نگاهي كه 10 سال پيش به اعتياد داشتيم را امروز نيز داشته باشيم چرا كه اين معضل و آسيب اجتماعي با تغييرات جنسيتي و سن و نوع اعتياد همراه بوده است.
وي كاهش سن اعتياد ، افزايش 10 درصدي اعتياد در زنان و دختران با آمار 2 تا 3 درصدي را از جمله معضلات امروز در ارتباط با اعتياد برشمرد و افزود : در ميانگين سني 15 تا 29 سال به ازاي هر 6 نفر مرد يك زن معتاد و از 29 سال تا 45 سال نيز به ازاي هر 17 مرد يك زن معتاد داريم و از در سنين 45 تا 70 سال نيز به ازاي هر 18 مرد يك زن معتاد وجود دارد .
او ادامه داد : اطلاعات موجود از گذشته و آمار كنوني ، افزايش اعتياد در زنان و همچنين پائين آمد سن اعتياد در اين قشر از جامعه را نشان مي دهد كه بايد چاره انديشي شود.
رئيس سازمان بهزيستي كشور گفت : امروز با داشتن چنين داده هايي روند تصميم گيري و اقدام و عمل بسيار سريع تر و موثر تر شده و گسترش و افزايش مراكز نگهداري، بهبود و اقامتي زنان از تاثيرات سياست هاي بهزيستي بر پايه اطلاعات آماري و پايش دقيق است.
وي افزود : در بحث بهبود و بازتواني معتادان فقط استفاده از روش بيولوژيكي و سم زدايي و دارو درماني موثر نيست و حمايت و بازتواني اجتماعي معتادان از جمله موارد مهمي است كه در 20 سال گذشته مورد غفلت قرار گرفت و موجب روي آوردن دوباره معتادان به سمت اعتياد بوده است.
** 47 درصد طلاها در پنج سال اول زندگي
رئيس سازمان بهزيستي از طلاق به عنوان معضل ديگر جامعه ياد كرد و گفت : برآورد ها نشان مي دهد كه 47 درصد طلاق ها در كشور در پنج سال اول زندگي رخ مي دهد و بنا بر اين اقدامات و برنامه ريزي ها بايد با تمركز بر اين نكته صورت گيرد.
وي به برخي اقدامات و تمهيدات بهزيستي براي پيشگيري از اين معضل اشاره كرد و افزود : نظام مراقبت هاي اجتماعي و مشاركت اجتماعي دانش آموزان از جمله طرح ها براي پيشگيري از طلاق است كه از سنين پايه در حال اجراست و در كنار اينها بايد براي نهادينه كردن جرات و مهارت 'نه' گفتن به هر پيشنهاد ناهنجاري كه به دانش آموزان و كودكان داده مي شود، نيز اقداماتي صورت گيرد.
محسني بندپي با اشاره به زمان بر بودن برخي از طرح ها جهت كاهش طلاق ، گفت : ممكن است برخي از اين طرح ها تا 10 سال ديگر جواب دهد اما نبايد نااميد شد چون خاصيت اقدامات اجتماعي زمان بربو دن است.
وي تاكيدكرد : دريافت داده ها و اطلاعات به برنامه ريزي براي جامعه هدف و همچنين پيشگيري از آسيبهاي اجتماعي بسيار كمك مي كند.
22 هزار نيروي انساني در سازمان بهزيستي كشور فعال هستند و 27 هزار شريك اجتماعي مستقل با اين سازمان همكاري مي كنند.
خبرنگار : رضا غلامي ** انتشار دهنده : حسن فلاحتي
7335/1654

سرخط اخبار استان‌ها