نماینده مجلس: عدم شفافیت فعالیتهای اقتصادی مشكل اصلی اخذ درآمدهای مالیاتی است

تهران- ایرنا- نماینده مردم اراك در مجلس شورای اسلامی گفت: عدم شفافیت فعالیتهای اقتصادی از مشكلات اصلی اخذ درآمدهای مالیاتی است و این عدم شفافیت زمینه فرار مالیاتی را فراهم می كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «علی اكبر كریمی» با حضور در غرفه خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها افزود: با استقرار سامانه جامع مالیاتی كمك می كند مراودات مالی و خرید و فروش ها در بین فعالان اقتصادی ثبت و ضبط شود.
وی تاكید كرد: باید این سامانه هرچه سریع تر به صورت كامل و جامع استقرار یابد و همه فعالان اقتصادی ملزم به ثبت و ضبط فعالیت خود در این سامانه شوند.
نماینده مجلس، نقض قانون را از دیگر مشكلات اخذ مالیات دانست و گفت: در سال های گذشته تلاش های خوبی برای بهبود قانون انجلام شده كه برای نمونه می توان به تصویب قانون های مالیاتی مستقیم در سال 1394 و بررسی لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در كمیسیون اقتصادی مجلس اشاره كرد كه زمینه خوبی برای ارتقای قوانین مربوط به مالیات ها ایجاد كرده است.
كریمی درباره نصب صندوق های مكانیزه فروش نیز گفت: لایحه صندوق های مكانیزه فروش توسط دولت به كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارسال و بررسی آن پایان یافته است و گزارش آن برای ارائه به مجلس شورای اسلامی آماده شده است.
وی توضیح داد: صندوق های مكانیزه فروش، سامانه ای است كه تمام فعالان اقتصادی كه دارای معاملات فروش اعم از كالا و خدمات هستند صورتحساب فروش خود را در یك سامانه تعریف شده ثبت و ضبط می كنند واین سامانه به سامانه جامع مالیاتی كشور متصل می شود.
نماینده مجلس اظهار داشت: تصویب و اجرای این لایحه تحول بزرگی در نظام مالیاتی كشور است و امكان فرار مالیاتی به صفر می رسد و هم باعث شفافیت می شود كه مالیات مضاعفی به مردم تحمیل نشود.
وی با اشاره به اینكه تا كنون 6 میلیون پایانه پرداخت الكترونیك فروشگاهی (پوز) در سطح كشور وجود دارد، گفت: در سال های اخیر پرداخت های نقدی كم شده و باید این روند ادامه یابد.
كریمی تصریح كرد: هزینه نصب صندوق های مكانیزه فروش برعهده سازمان امور مالیاتی كشور است و پس از تصویب لایحه نصب صندوق های مكانیزه این قانون مرحله به مرحله اجرا می شود.
یست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از جمعه، 5 آبان ماه با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» با حضور بیش از 940 رسانه در مصلای امام خمینی(ره) تهران گشایش یافته است و فعالیت آن تا 12 آبان ماه، همه روزه از ساعت 9:30 تا 20:30 ادامه دارد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی در غرفه شماره 229 در ایام فعالیت نمایشگاه مطبوعات، پذیرای حضور بازدیدكنندگان است.
اقتصام*9132*2025*1055
خبرنگار: فرزانه سلامت بخش**انتشار: زینب كارگر

سرخط اخبار اقتصاد